1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UBP'DEN TOKAT GİBİ BİR UYGULAMA DAHA'
UBPDEN TOKAT GİBİ BİR UYGULAMA DAHA

'UBP'DEN TOKAT GİBİ BİR UYGULAMA DAHA'

HÜR-İŞ, devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücret alınması ile ilgili uygulamayı eleştirdi.

A+A-

 

 

 

HÜR-İŞ, devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücret alınması ile ilgili uygulamayı eleştirdi.

 

Konu ile ilgili açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

         UBP Hükümeti’nden tokat gibi bir uygulama daha.

         Cumhuriyet Meclisi’nden sessiz sedasız geçirilen ve yürürlüğe giren Sağlık Fonu Yasası ile sağlıkta iğneden ipliğe her türlü hizmet ikinci bir defa ücretlendirilmiştir.

         Kamu Görevlileri Yasası’nın amir kuralına göre kamu çalışanlarına, ailelerine ve emeklilerine ücretsiz sağlık hizmeti verileceği kayıt altına alınmıştır. Buna bağlı olarak daha önce yürürlüğe konan ve ücret alınacağını düzenleyen tüzük yargıya başvurmamız sonucu geri çekilmiştir. Primleri ödenerek alınan hizmetlerin sessiz sedasız ücretlendirilmesinin Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliği ile geçmiş olması düşündürücüdür.

         Başbakanın bu konuda dünkü açıklaması ile halkı kör ve sağır yerine koymuştur.

         Yasa ile alınması düzenlenen harçların bağış olduğu, parası olanın vereceği gibi açıklamalar tek kelime ile halkı saf ve anlamaz yerine koymaktır.

         Diğer taraftan Sosyal Sigortalara tabi çalışanlar ile Sigorta emeklilerinden hastahanelerde ilaç parasının %20’si dışında para talep etmek Sosyal Sigortalar yasasına aykırıdır. Sosyal Sigortalar Yasası’nın 34, 35, 36 ve 37’inci maddelerinde bu durum açıkça düzenlenmiş ve sigortalı veya sigorta emeklisi ile bakmakla yükümlü olduklarının sağlık hizmetlerinin fon tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Hal böyle iken Sağlık Fonu Yasası’ndaki düzenlemenin arkasına sığıncak sigortalılardan haraç alınmasını şiddetle protesto ederiz.

         Geçmişten günümüze yanlış uygulamalar ve popülist kararların bedelini bugün çalışan ve emekliye ödetilmek istenmesi kabul edilemezdir. Hizmetlerin ücretinde bir artış olmuşsa sağlık bakanlığı tarafından tam ücretli kategorisindeki Sigortalıların hizmetleri karşılıkları Sosyal Sigortalar Fonundan talep edilmelidir. Bu nedenle Sigortalı veya Sigortalı Emeklisi olanların hastanede hiçbir ücret ödememeleri çağrısı yapıyoruz.

         Diğer taraftan ülkede bulunan yabancılar karşısında vatandaşlarımız ikinci sınıf vatandaş durumuna düşürülmüştür. Yabancılara 130 TL’ye bir yıl her türlü sağlık hizmetinin verileceği yasa ile düzenlenirken yıllarca prim yatıranlardan her türlü hizmette yeniden ücret talep edilmesini reddederiz.

         Bu konuda yapılan hatanın düzeltilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Şerife Ünverdi’yi göreve çağırır, sayın Başbakanı da açıklamalarından dolayı kınarız.

         Hatanın düzeltilmemesi halinde yargıya ve her türlü yasal eyleme başvuracağımızı kamuoyuna duyururuz.

Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler