1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP'DE 'SESSİZ' HESAPLAŞMA
UBPDE SESSİZ HESAPLAŞMA

UBP'DE 'SESSİZ' HESAPLAŞMA

Ulusal Birlik Partisi’nin dün Başbakanlık’ta gerçekleşen ve UBP’li bazı milletvekillerinin, hükümetin son dönemlerdeki uygulamaları ile ilgili duydukları rahtsızlığın gündeme geldiği Meclis grubu toplantısında hükümete UBP içinde ilk kez

A+A-

 

 

Ulusal Birlik Partisi milletvekilleri dün Başbakanlık’ta bir araya gelerek Başbakan İrsen Küçük’le yaşanan son gelişmeleri ele aldı. Başabakanlık’ta gerçekleşen dünkü toplantıda UBP milletvekilleri Türkay Tokel, Hasan Taçoy, Ergün Serdaroğlu, İlkay Kamil, Zorlu Töre ve Afet Özcafer Başbakan’a mektup takdim ederek rahatsızlıklarını dile getirdi

 

Toplantıda Başbakan’a sunulan ve milletvekillerinin rahatsızlıklarının belirtildiği mektuba UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu’nun da yaptığı konuşma ile destek verdiği öğrenilirken, Başbakan Küçük’ün kendisine yapılan eleştirilere herhangi bir cevap vermediği kaydedildi.

 

 

Ulusal Birlik Partisi’nin dün Başbakanlık’ta gerçekleşen ve UBP’li bazı milletvekillerinin, hükümetin son dönemlerdeki uygulamaları ile ilgili duydukları rahtsızlığın gündeme geldiği Meclis grubu toplantısında hükümete UBP içinde ilk kez ve resmi olarak uyarı geldi. Başbakan Küçük’e muhalif tavırları ile bilinen UBP milletvekilleri Türkay Tokel, Hasan Taçoy, Ergün Serdaroğlu, İlkay Kamil, Zorlu Töre’nin yanı sıra UBP Mağusa Milletvekili Afet Özcafer’in de Başbakan’a verilen eleştiri mektubuna imza atması günün sürprizi oldu. Diğer yandan toplantıda kürsüden konuşma yapan UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu’nun da metne destek verdiği öğrenildi.
Saat 16.30’da başlayan ve üç buçuk saat süren toplantıda, milletvekilleri, Başbakan İrsen Küçük’e; bakanların meclis toplantılarına katılmaması; UBP’li milletvekillerinin yeterince bilgilendirilmemesi; Yasaların komitelerde yeterince tartışılmaması ve milletvekillerine bilgi verilmeden Meclis’e gönderilmesi, Meclis’e gönderilen bazı yasaların geri çekilmesi; petrol dolum tesisinde ısrar edilmesi; Dış Türkler Birimi’nin kurulması ve başına Ejder Aslanbaba’nın getirilmesi ve toplumda var olan huzursuzluk ortamı ile ilgili duydukları rahatsızlığı içeren bir mektup sundu.

 

“SORUN YOK”

YENİDÜZEN’e konuşan UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, konunun UBP’nin bir iç, bir aile meselesi olduğunu ve konuları kendi aralarında tartıştıklarını söyledi. “Herhangi bir sorun yok” diyen Tokel, toplantıdan ne gibi bir sonuç çıktığı, krizin daha da büyüyüp büyümediği, başbakanın gündeme getirdikleri sorunlar ile ilgili herhangi bir önlem alıp almayacağı sorularını ise yanıtsız bıraktı.

 

MİLLETVEKİLLERİ NE DEMİŞTİ?

UBP milletvekilleri Hasan Taçoy, Ergün Serdaroğlu, İlkay Kamil, Zorlu Töre ve Türkay Tokel, geçtiğimiz gün YENİDÜZEN’e konu ile ilgili açıklama yapmış ve duydukları rahatsızlığı dile getirmişti. UBP Girne Milletvekili İlkay Kamil, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “Birkaç kişiye mal edilecek bir şey değil. Huzursuzluklar var, kamuoyunu rahatsızlıkları var, düzeltilmesi gereken şeyler var. Etkin tedbirlerin alınması gerekir” şeklinde konuşmuştu.

UBP Girne Milletvekili Dr. Ergün Serdaroğlu ise “Kaldır el indir el yapmak istemiyoruz. Bilgi sahibi olmak istiyoruz. Komitede yeterince tartışılmadan, bize bilgi verilmeden yasalar hazırlanıyor, Genel Kurul’a gönderiliyor ardından geri çekiliyor. Bunlar yanlış şeyler. Yeterince tartışılmalı, bilgi verilmelidir” diye vurgulamıştı. (YENİDÜZEN)

 

Görüşmeden Notlar

UBP grup toplantısı sona erdi

HABER KKTC sitesine göre 3 bucuk saat süren toplantı sonrasında 6 milletvekili tarafından hazırlanan ve Başbakana  takdim edilen, UBP ile ülke sorunlarını içeren bir metin grup toplantısında ele alındı.
Yazılı metinler üzerinde yer alan uyarılar ve bilgiler üzerine sözler alınıp konuşmalar yapıldı. Metinde yazan hiçbir maddeye karşı herhangi alehte konuşma yapılmadı. Toplantı beklendiği gibi gergin bir ortamda değil oldukça seviyeli bir şekilde tamamlandı.

UYARILAR DİKKATE ALINACAK

Metin genel Başkan tarafından kabul edildi ve bu uyarıların dikkate alınacağı teyit edildi. Yazılı metne 6 milletvekili imza koymasına rağmen oldukça önemli sayıda vekil yaptıkları konuşmalarla paylaşılan görüşlere destek beyan etti.

SÜRPRİZ İMZA

Herkesce bilinen 5 vekil haricinde metne imza koyan sürpriz isim Afet Özcafer oldu. Ertuğrul Hasipoğlu ise kürsüden yaptığı konuşma  ile metne destek verdi.

BAŞBAKAN ELEŞTİRİLERE CEVAP VERMEDİ

Başbakan kendine yönelik yapılan eleştirilere herhangi bir cevap vermedi. Önce muhtira zannedip almak istemediği metnin içeriğini görünce daha sonra metni almayı kabul etti.

LTB'DE KONUŞULDU

UBP Gurup toplantısında önemli bir sürede LTB'ye ayrıldı. LTB ile ilgili çok önemli bir dönemece gelindiğinin tartışıldığı toplantıda  yarın belediye başkanları olağan üstü toplantıya çağırıldı.

LTB İLE İLGİLİ KARAR ZAMANI

Bugün gerçekleşecek toplantıda son kez LTB konusu masaya yatırılacak. Haber merkezimize ulaşan haberlere göre yarın LTB konusunda çok önemli kararların alınması gündeme gelinecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler