1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP’DE ‘KURULTAY’ SAVAŞLARI
UBP’DE ‘KURULTAY’ SAVAŞLARI

UBP’DE ‘KURULTAY’ SAVAŞLARI

Kaybeden partide KALAMADI · Kuruluşundan bugüne sekiz Genel Başkan tarafından liderlik edilen partiye, en uzun süre Genel Başkanlık yapan isim, Dr. Derviş Eroğlu oldu. Birçok kurultaya ‘tek aday’ olarak katılan Derviş Eroğlu’n

A+A-

 

 

Kaybeden partide KALAMADI

 

·        Kuruluşundan bugüne sekiz Genel Başkan tarafından liderlik edilen partiye, en uzun süre Genel Başkanlık yapan isim, Dr. Derviş Eroğlu oldu. Birçok kurultaya ‘tek aday’ olarak katılan Derviş Eroğlu’nun kurultayda karşısına aday olan isimlerin tümü de hem seçimi kaybetti, hem de partiden istifa etti.

 

·        Enver Emin, Ertuğrul Hasipoğlu, Tahsin Ertuğruloğlu isimlerinin üçü de, UBP Genel Başkanlığı’na aday oldu, Derviş Eroğlu karşında seçimi kaybetti. Her 3 isim de bir süre sonra UBP’den ayrıldı…

 

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş tarafından 11 Ekim 1975’te kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP), kuruluşundan bu yana çok çetin kurultaylar gerçekleştirdi.

1975-76 yıllarında partiye Rauf Raif Denktaş, 1976’dan 1978’e ise Nejat Konuk başkanlık etti. 1978’de başkanlığı devralan Osman Örek, 1979’da yerini Mustafa Çağatay’a devretti.

 

KARŞISINDA ADAY OLAN PARTİDEN GİTTİ

 

Kuruluşundan bugüne sekiz Genel Başkan tarafından liderlik edilen partiye, en uzun süre Genel Başkanlık yapan isim, Dr. Derviş Eroğlu oldu.

Birçok kurultaya ‘tek aday’ olarak katılan Derviş Eroğlu’nun, kurultayda karşısına aday olan isimlerin tümü de partiden ayrıldı.

1994’te Genel Başkanlığa aday olan UBP’nin eski Genel Sekreterleri’nden Enver Emin, Eroğlu’nun zaferinin ardından partiden de istifa etti. 1999 yılındaki Kurultay’da adaylığa resmi başvurusunu da yapan İş adamı Sami Selçuk, Kurultay günün adaylığını teyit ettirmedi.

İki yıl sonra gerçekleştirilen UBP’nin XIII. Kurultay’ın da bu kez Eroğlu’nun karşısında, bugünün UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu vardı. Hasipoğlu hem Genel Başkanlığı kaybetti, hem de bir süre sonra UBP’den istifa etti.

UBP’nin gerileme döneminde çekilen Derviş Eroğlu yerini gençlere bıraktı ancak kısa süre yeniden geri döndü.

16 Aralık 2006 tarihinde yapılan kurultayda UBP Genel Başkanlığı'na seçilen Tahsin Ertuğruloğlu, 2008 yılındaki kurultayda rakibi olan Dr. Derviş Eroğlu'nun kazanması ile başkanlığı kaybetti, kısa bir süre sonra da partiden kopmak zorunda kaldı.

 

EROĞLU DÖNEMİ 1984’TE BAŞLADI… 5 KURULTAY’DA TEK ADAYDI

 

Mustafa Çağatay’ın dört yıllık başkanlığının ardından, Çağatay’ın ölümüyle 1984 yılında Derviş Eroğlu dönemi başlamıştı.

Dr. Derviş Eroğlu, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992 Kurultayları’nda tek aday olarak Genel Başkan seçildi.

 

1991-1992 UBP’DEN KOPMALAR…

 

1990 yılında 4. Eroğlu Hükümeti’nin güvenoyu almasının ardından, 12 muhalefet milletvekili ‘seçimlerdeki uygulamaları protesto’ gerekçesiyle Meclis’e girmemişti. Meclis 12 milletvekilinin, milletvekilliklerini düşürmüş 1991’de ara seçime gidilmişti.

TKP ve CTP’nin boykot ettiği ara seçimlerin ardından UBP Meclis’teki sandalye sayısını 34’ten 45’e çıkarmıştı. O dönemde UBP içinde başlayan sıkıntılar, ‘9’lar gurubu’nun istifasını doğurmuş, ardından da Demokrat Parti kurulmuştu.

1993’te ise Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’ne gidilmiş, UBP Hükümet dışında kalmıştı.

 

94’TE ENVER EMİN – EROĞLU YARIŞI…  BAŞKAN YENİDEN EROĞLU

 

1994 yılında Dr. Derviş Eroğlu, 1994 yılında yapılan X. Kurultay’da ise bu kez rakibi Enver Emin’le Genel Başkanlık için yarıştı.

Derviş Eroğlu ilk kez ‘Başbakan’ olmadan girdiği bu kurultayda da % 70’lik bir delege oyu ile yeniden Genel Başkan oldu.
UBP’de kurultay öncesi başlayan ve Eroğlu’nun zaferi sonrasında da devam eden dalgalanmalar, partinin bölünmesine yol açmıştı.

 

ENVER EMİN İSTİFA ETTİ…

 

UBP’de Genel Sekreterlik dahil çeşitli görevlerde bulunan ve son kurultayda da Genel Başkan Adayı olan Enver Emin, partinin ağır toplarından olan Lefkoşa Milletvekili Salih Coşar ile birlikte 16 Kasım 1994’te UBP’den istifa etmişti. İstifasının ardından Enver Emin yeni bir parti kurma yoluna gitmişti.

 

1999’DA SAMİ SELÇUK ADAY OLDU, ÇEKİLDİ

1999 yılında UBP Genel Başkanlığı'nı 16 yıldır sürdüren Eroğlu, aday olan işadamı Sami Selçuk'un 12'incisi yapılan kurultayda adaylığını teyit etmeye gelmemesi üzerine oybirliğiyle tekrar seçilmişti. 9 Mayıs 1999 tarihinde gerçekleştirilen XII. Olağan Kurultay’da, Lefkoşa'daki Atatürk Spor Salonu önünde adına kurban kesilen Eroğlu, yeniden genel başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada, diğer partilinin bu şekilde adaylıktan çıkmasının komplo olmamasını dilemiş, "Doktorlar biraz şüphecidir ve umarım komplo değildir. Ama aday olup da kongreye gelip konuşma yapmaması bunu düşündürmektedir" şeklinde konuşmuştu.

 

2001’DE EROĞLU AÇIK ARA KAZANDI… HASİPOĞLU GİTTİ


İki yıl sonra gerçekleştirilen UBP’nin XIII. Kurultay’ın da bu kez Eroğlu’nun karşısında, bugünün UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu vardı.

6 Mayıs 2001 tarihinde gerçekleştirilen XIII. Olağan Kurultay’da Ertuğrul Hasipoğlu ile yarışan Eroğlu, oyların % 70.5 olarak yeniden UBP Genel Başkanı seçilmişti. Hasipoğlu daha sonra UBP’den ayrılarak yeni bir parti kurmuştu.
 

KAYIPLAR BAŞLADI, EROĞLU ÇEKİLDİ…

 

11 Ekim 1975'te kurulan UBP'nin kurucu başkanı Rauf Denktaş, daha sonra bu görevi Nejat Konuk'a devretmiş, Konuk'un ardından Osman Örek ile Mustafa Çağatay UBP'nin liderliğini yapmıştı.

1983 yılında parti başkanlığına seçilen Mağusa Milletvekili Derviş Eroğlu ise 22 yıl bu görevi kesintisiz sürdürmesinin ardından, 2003 Aralık ayından itibaren ardı ardına yaşanan seçimlerde UBP'nin oy kaybetmesinin ardından parti başkanlığından ayrılacağını açıklamış ve olağanüstü kurultay kararı alınmıştı.

Genel Başkan Derviş Eroğlu'nun aday olmayacağını, parti başkanlığından ayrılacağını açıklamasının ardından Lefkoşa milletvekilleri Tahsin Ertuğruloğlu ve İrsen Küçük ile Girne Milletvekili Genel Sekreter Salih Miroğlu başkanlığa aday olduklarını açıklamıştı.

Kurultaya giderken Eroğlu tüzük gereği başkanlıktan istifa etmiş ve Genel Sekreter, aynı zamanda başkan adayı Salih Miroğlu vekâleten bu görevi üstlenmişti.

Ancak beklenmedik bir gelişme olmuş ve Miroğlu, Eroğlu'nun istifasının ertesi günü 22 Kasım'da ani bir kalp kriziyle vefat etmişti. Parti yanında ülkeyi de şoka sokan Miroğlu'nun beklenmedik ölümü, kurultayın ertelenmesine ve yeni aday arayışlarına yol açmıştı.

 

ÖZGÜRGÜN- ERTUĞRULOĞLU YARIŞTI

 

Günlerce süren tartışmaların ardından önce kurultay 11 Şubat'a ertelenmiş ardından Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün parti yönetiminin desteğiyle adaylığını açıklamıştı. Böylece aday sayısı yine 3'e çıkmış ancak adaylığını geri çeken İrsen Küçük Ertuğruloğlu'nu destekleyeceğini de açıklamıştı.

Kurultay’da Hüseyin Özgürgün, 4 sandıkta oy kullanan 956 delegenin 546'sının oyunu olarak UBP'nin 6'ncı genel başkanı seçilmişti.

 

TEK ADAY VE BAŞKAN ERTUĞRULOĞLU

 

Hüseyin Özgürgün’ün Genel Başkanlığı sadece 10 ay sürdü. UBP 16. Olağan Kurultayı 16 Aralık 2006 tarihinde gerçekleşmiş, başkanlık için tek adayı bulunan UBP'nin yedinci başkanı Tahsin Ertuğruloğlu olmuştu.

UBP'de 1975'ten bu yana, Rauf Denktaş, Nejat Konuk, Osman Örek, Mustafa Çağatay, Derviş Eroğlu ve Hüseyin Özgürgün'ün başkanlıklarının ardından dünden itibaren Tahsin Ertuğruloğlu devri başladı.

1983 yılında parti başkanlığına seçilen Mağusa Milletvekili Derviş Eroğlu ise 22 yıl bu görevi kesintisiz sürdürmesinin ardından, 2003 Aralık ayından itibaren ardı ardına yaşanan seçimlerde UBP'nin oy kaybetmesinin ardından parti başkanlığından ayrılacağını açıklamış ve olağanüstü kurultay kararı alınmıştı.

Ardından da Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün parti yönetiminin desteğiyle adaylığını açıkladı ve partinin altıncı başkanı olmuştu.

UBP’nin Kurultay’ında ise bu kez tek aday olan Tahsin Ertuğruloğlu UBP'nin yeni lideri seçilmişti.

 

EROĞLU GERİ GELDİ, ERTUĞRULOĞLU GİTTİ

 

16 Aralık 2006 tarihinde yapılan kurultayda UBP Genel Başkanlığı'na seçilen Tahsin Ertuğruloğlu, 2008 yılındaki kurultayda rakibi olan Dr. Derviş Eroğlu'nun kazanması ile başkanlığı kaybetti.

Derviş Eroğlu Genel Başkanlığı geri alırken, Tahsin Ertuğruloğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘Bağımsız aday’ olması ile UBP ile bağının kopacağı süreç de başlamış oldu.

 

EROĞLU SARAY’A, KÜÇÜK BAŞKANLIĞA

2010 yılında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Derviş Eroğlu seçilince boş kalan UBP genel başkanlığına, İrsen Küçük vekalet etmişti.

Küçük,  daha sonra toplanan konsensusla tek aday olarak çıktığı olağanüstü kurultayda, genel başkan seçilerek hükümet kurmaya hak kazanmıştı.

 

KÜÇÜK, KAŞİF VE TAÇOY YARIŞTI… KÜÇÜK GENEL BAŞKAN OLDU

 

UBP’nin 18. Olağan Kurultayı 4 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirildi. Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı olduğu bu dönemde UBP Genel Başkanlığı’na aday üç isim vardı.

Kurultayda genel başkanlık için Genel Başkan Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanı Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif ve Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy yarıştı.

UBP tarihinde ilk kez başkanlık için 3 adayın yarıştığı kurultayda İrsen Küçük 815, rakipleri Ahmet Kaşif 387, Hasan Taçoy ise 212 oy almış ve İrsen Küçük yeniden UBP Genel Başkanlığı’na seçilmişti. 

 


 

UBP’NİN GENEL BAŞKANLARI

 

Rauf Denktaş, (11 Ekim 1975– 3 Temmuz 1976)

Nejat Konuk, (3 Temmuz 1976 – 2 Mart 1978)

Osman Örek, (18 Nisan 1978 – 7 Ocak 1979)

Mustafa Çağatay, (7 Ocak 1979 – 30 Kasım 1983)

Derviş Eroğlu, (18 Aralık 1983– 2006, Kasım 2008- Nisan 2010)

Hüseyin Özgürgün (2006 – Aralık 2006)

Tahsin Ertuğruloğlu (2006 – Kasım 2008)

İrsen Küçük (9 Mayıs 2010-....)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler