1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP'DE KRİZ
UBPDE  KRİZ

UBP'DE KRİZ

SUNAT ATUN’a “adaylık” izni ÇIKMADI Mağusa İlçe Başkanlığı için aday olmak için bakanlık görevinden istifa eden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bakanlıktan istifası Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilmedi. Dün top

A+A-

 

SUNAT ATUN’a “adaylık” izni ÇIKMADI

 

Mağusa İlçe Başkanlığı için aday olmak için bakanlık görevinden istifa eden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bakanlıktan istifası Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilmedi. Dün toplanan UBP Genel Yönetim Kurulu ise Sunat Atun’un ilçe başkanlığı adaylığını kabul etmedi. Bu durumda istifasını sunan Atun yeniden ‘bakan’ olarak kabinede kaldı.

 

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) 21 Ekim’de yapılacak kurultay öncesinde adeta krizler doğuruyor. Eğitim ve Sağlık bakanlarının görevden alınması ve BRT Müdürü ile Vakıflar Bankası müdürünün değiştirilmesi ile devam eden krizde yeni sayfa açıldı.

Mağusa İlçe Başkanlığı için aday olmak için bakanlık görevinden istifa eden Ekonomi ve Enerji bakanı Sunat Atun’un bakanlıktan istifası Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilmedi. Dün toplanan UBP Genel Yönetim Kurulu ise Sunat Atun’un ilçe başkanlığı adaylığını kabul etmedi. Bu durumda istifasını sunan Atun yeniden ‘bakan’ olarak kabinede kaldı. Başbakan İrsen Küçük söz konusu kararın Türkiye ile yürütülen ekonomik programın görüşmelerine bağladı ve Sunat Atun’un bakanlık görevine devam etmesi gerekliliğine işaret etti.

Öte yandan UBP Mağusa İlçe Başkanlığı seçimi için milletvekilleri Afet Özcafer ve Ahmet Eti’nin adaylık başvuruları UBP-GYK tarafından onaylandı. Bu durumda kurultay yarışında Ahmet Kaşif’in yanında yer alan Afet Özcafer ile İrsen Küçük’ün yanında yer alan Ahmet Eti Mağusa seçiminde karşı karşıya gelecek. Sunat Atun da Ahmet Kaşif’in yanında yer alıyor.  

 

“EKONOMİK PROGRAMDA EMEĞİ VAR”

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Bakan Atun’un başvurusunun, uygun görülmemesini “Ekonomik Program”a bağladı.

Küçük, Atun’un ekonomik programın hazırlanmasında “büyük emeği” geçtiğini, “dolayısyla bu aşamada programın aksamaması için adaylığının uygun olmayacağını” savundu ve UBP Genel Yönetim Kurulu’nun da bu yönde karar aldığını ifade etti.

Başbakan Küçük, dün istifasını sunan Bakan Sunat Atun’un, istifa dilekçesini işleme koymadığını ve Atun’un halen bakan olduğunu söyledi. Salı günü ise, Atun’un, ekonomi paketi ve Ercan Havaalanı ihalesini, görüşmek üzere, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Hamza Saner ile Ankara’ya gideceğini belirtti.

 

ATUN-KANLI KRİZİ… SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Olağanüstü toplanan önceki günkü Bakanlar Kurulu hareketli geçmiş,toplantı sonunda Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Özer Kanlı’nın görevden alındığı açıklamıştı.  Bu arada önceki gece ise UBP Mağusa İlçe Başkanlığı’na aday başvurusu yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un istifasını Başbakan’a vermişti.

Bakanlar Kurulu, önceki günkü 2 buçuk saat süren toplantısında, BRTK Yönetim Kurulu’nun görevden alınması kararını oyçokluğuyla ile verirken, Kanlı’nın yerine eski müdürlerinden Hüseyin Çobanoğlu’nu atamıştı.

Başbakan ve UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün, önceki gün Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Gazimağusa İlçe Başkanlığı için başvuruda bulunduğunu, ancak parti tüzüğünün, 2 görevi aynı kişinin yürütmesini mümkün kılmadığını söylemesinin ardından konuşan Atun, “Partimizin Genel Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde kararımı açıklayacağım” diyerek istifa sinyali vermişti.

 

VE ÖZER KANLI SARAY’DA!..

Bu arada Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürlüğü görevinden alınan Özer Kanlı, Cumhurbaşkanlığı’na danışman olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan görevlendirmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Dr. Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Dairesi Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Yasası’nın 11. maddesine istinaden Sayın Özer Kanlı’yı, Cumhurbaşkanlığı’nda medya konularında yapılacak çalışmalar için 14 Eylül 2012 tarihinden itibaren bir yıl süre ile Cumhurbaşkanlığı Danışmanı olarak görevlendirmişlerdir” ifadelerine yer verildi.

 

ÇOBANOĞLU, EMEKLİLİK MÜRACAATI YAPTI MI?

 BRTK müdürlüğüne atanan Hüseyin Çobanoğlu'nun emeklilik işlemlerini başlattığı iddia edildi.

Özer Kanlı'nın görevden alınmasından sonra bu göreve atanan Çobanoğlu'nun 2013 Mart ayında yaş haddinden emekli olacağı söylenirken, Hükümetin bu tarihe kadar kendisinin müdürlük yapmasını isteyeceği belirtiliyor.

 

VAKIFLAR BANKASI’NDA DA GÖREVDEN ALMA-ATAMA

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Yıldırır görevinden alındı. Yıldırır’ın yerine Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Pişmiş olduğu öğrenildi. Cem Pişmiş atama haberini YENİDÜZEN’e doğruladı.

 


 

Atun ne dedi?


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, görevinden istifa etti. Atun, istifasını dün gece Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan İrsen Küçük’e yazılı sunduğunu açıkladı.
Atun, TAK muhabirinin soruları üzerine yaptığı açıklamada, UBP Gazimağusa İlçe Başkanlığı’na aday olduğunu açıklamasından sonra, basında yer alan haberlerden, bu göreve adaylığının bakan olmasından dolayı reddedilebileceği izlenimi edindiğini ve kararının arkasında durmak adına bakanlık görevinden istifa ettiğini söyledi.
Sunat Atun, Bakanlar Kurulu’nun önceki gün geceki toplantısının ardından istifasını Başbakan Küçük’e sunduğunu ifade ederken, Başbakan’ın tepkisinin ne olduğu sorusunu “Kendisinin açıklaması daha doğru olur” diyerek yanıtsız bıraktı.
Partisinin de, adının da basında tartışılarak yıpratılmasını istemediğini kaydeden Atun, basında sadece icraatlarıyla yer almaya önem verdiğini belirtti ve fazla konuşmayacağını vurguladı. Sunat Atun, gün içinde bakanlığa gideceğini, tamamlaması gereken işleri tamamlayarak kişisel eşyalarını toplayacağını da ifade etti.

 

GEÇMİŞ KONGRELERDE NE OLMUŞTU


8 Eylül’de gerçekleştirilen kongrede, UBP İskele İlçe Başkanlığı’na milletvekili Ali Rıza Usluer seçilmişti.İskele milletvekilleri Ali Rıza Usluer ile Ejder Aslanbaba’nın yarıştığı seçimde Ali Rıza Usluer 366 üyeden 242’sinin oyunu alarak yeniden başkanlığa seçilmişti. Ejder Aslanbaba ise 112 oy almıştı.
9 Eylül’de gerçekleştirilen kongrede ise, UBP Güzelyurt İlçe Örgüt Başkanlığı'na Ahmet Çaluda yeniden seçilmişti. Çaluda, 615 oyun 336'sını alırken, Türkay Tokel, 274 oy almıştı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler