1. YAZARLAR

  2. Meltem Sonay

  3. UBP’de (bilmem kaçıncı), Bakanlık savaşları!
Meltem Sonay

Meltem Sonay

HABER EXTRA
Yazarın Tüm Yazıları >

UBP’de (bilmem kaçıncı), Bakanlık savaşları!

A+A-

BİR HABER- YORUM

UBP’de (bilmem kaçıncı),

Bakanlık savaşları!

Bir süredir sinyalleri verilen gerçekleşti, Halkın Partisi (HP) şaşırtmadı, bir yolunu buldu Hükümet’i bozdu. Kurulması sürecinden bu yana hep söylediğinin aksini yapmasıyla dikkatleri çeken Genel Başkanı Kudret Özersay ve HP, şimdi de ‘kahve bile içmem’ dediği UBP ile Hükümet kurma yolunda…

Yeni Hükümet; yeni kabine, yeni bakanlar demek…

Halkın Partisi için bu anlamda pek de sorun yok açıkçası… Halkın Partili arkadaşların gücüne gitmesin ama parti adına kararları Kudret Özersay’ın aldığı ve bir şekilden Parti Meclisi’nin ortak kararı olarak lanse edildiği artık aşikar…

Tıpkı seçim döneminde, milletvekili adayları belirlenirken olduğu gibi, şimdi yeni hükümet döneminde de Halkın Partisi’nin ‘bakan’ belirleme sürecinde Özersay ne derse o olacak gibi görünüyor. 4’lü koalisyon hükümeti döneminin HP’li bakanlarının görevlerine devam edeceği beklentisi de yüksek.

Peki ya UBP?..

UBP’de daha 4’lü koalisyon hükümeti sürerken başlayan ve aslında hiç bitmeyen ‘kaynamalar’, ‘fokurdamaya’ dönmek üzere… Ne olsa görev artık onların!..

7’ye 3 paylaşılacağı görünen bakanlıklarla ilgili UBP’deki savaşların ‘çetin’ geçeceği ortada… Ne de olsa UBP’deki isimlerin pek çoğu, ‘çetin ceviz’!

Yukarda da dediğim gibi isimler henüz 4’lü koalisyon görevine devam ederken konuşulmaya başlanmıştı bile… UBP’de herkes talip, herkes aday, herkes beklenti içinde…

Bir takım ‘dengeler’ terazide… Bir taraftan sağlanmaya çalışılırken, diğer taraftan yerle bir olmaya gebe dengeler…

Kulislerde konuşulanlar arasında neredeyse ismi geçmeyen UBP milletvekili yok. Bakanları geçin, ‘özel kalem müdürlükleri’ için bile pozisyon almalar başladı.

UBP’de her dönemim bakanları Nazım Çavuşoğlu, Sunat Atun, Ersan Saner bir yanda… Genel Sekreter Hasan Taçoy yeniden yer bulduğu UBP’de geride kalacak isimlerden olmayacak gibi görünüyor…

UBP’nin eskimeyen Başkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay kabine dışı kalması mümkün olmayan isimler arasında gösteriliyor…

Güzelyurt Milletvekili Dr. Ali Pilli, ‘kesin’ listesinde… Eroğlu’nun ‘kara listesi’nde olsa da Girne Milletvekili İzlem Gürçağ hem parti içinde, hem de toplumun genelinde sevilen isimlerden.

Bir de UBP’nin yeni isimleri var…

Oğuzhan Hasipoğlu, Olgun Amcaoğlu, Menteş Gündüz UBP’nin sürekli kendini gösterme çabasındaki isimleri… Bakanlık sürecine dahil olmak istemeleri kuvvetle muhtemel.

Kutlu Evren, Ünal Üstel, Faiz Sucuoğlu gibi UBP’nin yerleşmiş isimleri yenilere fırsat tanır mı, zor…

Kısacası hükümeti çok seven UBP, yeni bir ‘bakanlık savaşı’nın da eşiğinde… UBP’nin yeni Genel Başkanı, Başbakan adayı Ersin Tatar’ın bu süreci nasıl yöneteceği ve ortaya çıkacak yeni kabine merak konusu.

 


 

BİR SİTEM

Gülşah Sanver’in ‘eleştiri’ tepkisi

Halkın Partisi’nin çıkışları ve paylaşımları ile sürekli dikkat çeken milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, Hükümet’in bozulmasından Halkın Partisi’ni sorumlu tutan ve eleştirilenlere çok öfkeli…

Geçtiğimiz günkü paylaşımında YENİDÜZEN’i hedef alan ve paylaştığı ön sayfaya ‘öküz öldü, ortaklık bitti’ yorumu yapan Manavoğlu, dün bu kez de HP’ye yönelik toplumun büyük bir kesiminden devam eden eleştirilere ver yansın etti.

Bu günlerde UBP ile hükümet kurma hazırlığında olan Halkın Partisi’nin Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, “Yoksa mevcut durumun ( Statüko'nun ) başarısız ideolojiler gölgesinde sürmesini mi istiyoruz ?” diye sordu...
Manavoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı şuydu:

“Bugün hükümetten çıktı diye Halkın Partisi'ni sürekli eleştiren ve döven kişilerin %95'i dün hükümeti eleştirip dövüyorlardı... Bu nasıl bir çelişkidir? 
Acaba biz ne istediğimizi, nasıl bir ülkede yaşamak istediğimizi biliyor muyuz? 
Yoksa mevcut durumun ( Statüko'nun ) başarısız ideolojiler gölgesinde sürmesini mi istiyoruz? ...
Ömür boyu sürdürülemez bir yapı içinde mi kalmak istiyoruz?
Şikayet edip ağlamayı çok sevdik ve devam ettirmek mi istiyoruz?
Toplum çıkarına çalışmak isteyenlere ne kadar destek veriyoruz?..
Bir şeyleri doğru yönde değiştirmek istiyorsak gerçekleri kabullenmemiz gerekmez mi? Doğruları yapmaya çalışan, yanlışları kabul etmeyip engelleyenlere daha çok sahip çıkmamız gerekmez mi?”.

Bu vesile ile Gülşah Sanver Manavoğlu’nun YENİDÜZEN’e yönelik ‘şaşırdık mı, hayır’ yorumuna, HP’nin UBP ile koalisyon kurma kararına ‘şaşırdık mı, hayır’ yanıtı vermek de isterim.


 

BİR ALINTI: “…Bundan sonra esas önemli olan federal çözüm yanlılarının ne yapacağıdır. Ya federal çözüm hedefi ortak noktasın da buluşulacak, ya da sığ partisel ve kişisel çıkarlara yenik düşülecek. Yapılması gereken çözüm karşıtlarının bütünleşmesi karşısında, federal çözüm yanlılarının bir araya gelmesidir!” (Abdullah KORKMAZHAN)

Bu yazı toplam 1981 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar