1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UBP YALANLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK!'
UBP YALANLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK!

'UBP YALANLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK!'

Tüm üretici birliklerinin 13 Ağustos’ta gerçekleştirdiği büyük eylemde, Başbakan İrsen Küçük’ün üreticiye verdiği hiçbir sözü tutmaması yine Meclis gündemine taşındı

A+A-

 

Tüm üretici birliklerinin 13 Ağustos’ta gerçekleştirdiği büyük eylemde, Başbakan İrsen Küçük’ün üreticiye verdiği hiçbir sözü tutmaması yine Meclis gündemine taşındı. Tarım Eski Bakanı, CTP İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu sert sözlerle hükümete yüklendi. Hayvancının ve tarımcının bitirildiğini savunan Sennaroğlu, verdiği rakamlarla da vahim tabloyu gözler önüne serdi. Hayvan üreticilerinin hükümetten olmazsa olmaz dediği 10 maddelik talepte bulunduğunu ve Başbakanlık önünde toplanan eylemcilerle 40 dakika görüşen Başbakanın tümünü kabul ettiğini hatırlatan Sennaroğlu, “Aylarca çözülemeyen sorunlar 40 dakikada nasıl çözüldü? Bunun bir aldatmaca olduğunu söylemiştim ve önceki gün Hayvancılar Birliği, bakanlığın önüne siyah çelenk bıraktı” dedi.

HANGİ SÖZLERİNİ TUTTULAR Kİ!

UBP’nin 2009 Nisan seçimleri döneminde iktidara geldiklerinde CTP’nin artırmış olduğu seyrüsefer ücretlerini yarıya indireceği sözünü verdiğini de hatırlatan Sennaroğlu, “Elektrik ücretlerini de indireceğiz deyip sendikalara imzalı belge verdiler. Bunların tümü de yalan çıktı. Emeklilerden vergi alınmayacak dendi ama alındı. KTHY batırıldı, yerine yensisi kurulacak dendi, Mart’ta uçacaktı o da yalan çıktı. En son Kıb-Tek çalışanları grevinde kurumun özerkleştirileceği söylenip Bakanlar Kurulu’ndan karar üretildi ama Meclis’e gelip ‘vazgeçtim’ dendi. Bu halk neye inanacağını şaşırdı artık. El insaf” dedi.

ZAMLANAN FİYATLAR ÜRETİCİYİ BİTİRDİ

Çiğ süt fiyatlarının 2011 yılından beri değişmediğini ancak mısırın tonunun 450’den 650 TL’ye, arpanın 500’den 550 TL’ye, ayçiçeğinin 380’den 540 TL’ye yükseldiğini ifade eden Sennaroğlu, “Hayvancılar Birliği ile Başbakan’ın mutabakata vardığı görüşmede mazota, elektriğe, işçiliğe gelen zamlar göz önünde bulundurularak çiğ sütün ücreti minimum 1.20 TL olarak belirlenmişti. Taraflar bunun Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmesini istedi ancak halen daha bu ücret zamlı fiyattan ödenmedi” dedi.

ETİ İTHAL EDEN ZİHNİYET TAVUĞU NEDEN ETMİYOR?

“Ülkede bu kadar hayvan üreticisinin elinde hayvanları dururken eti niye ithal ediyorsunuz?” diye soran Sennaroğlu, insanların kan ağladığını belirtti. Üstelik tavuğun ithal edilse 4 TL’ye yenileceğini oysa bugün 9 TL’ye yendiğini belirten Sennaroğlu, “Bu çifte standarttır. İronidir. Dönemin Tarım Bakanı Zorlu Töre bu konuya dokunmak istedi ve kafası gitti” dedi.

Üretici olmayanların parasının çıktığını ancak hayvancılık yapanlara doğrudan gelir desteğinin ödenmediğini belirten Sennaroğlu, “Çünkü bilgisayarlar çökertildi ve bu bilgisayar konusu halen daha yargıdadır. Başbakan bu kürsüden, ‘CTP hayvancılığı bitirdi’ diye nutuk sallardı. Bizim yarattığımız sistemi yok ettiler, üreticiye olan mazot desteğini de kaldılar” dedi.

 

 

 

Büyükbaş hayvanlara midelerinde kalacak ‘Bonus’ (takip sistemi) yutturmaya çalışıldığını ve devletin sırtından binlerce doları UBP Hükümeti’nin yuttuğunu ifade eden Sennaroğlu, “Büyükbaş hayvanlar telef olunca bu sistemden de vazgeçtiler. Kayıt sistemini bozdular ve kaç tane hayvan ve hayvancı olduğunu şimdi bilmiyorlar” dedi.

CTP DÖNEMİNDE 30 AYDA 60 ÖDEME!

CTP döneminde 30 ay görevde kaldığı sürece 60 kez ödeme yaptığını hatırlatan Sennraoğlu, “Şimdi üç yıldır üretici perişan. Ödemek zorunda olduğu borçları var, çekleri var. Üretici para almadan bu borçları nasıl ödeyecek? Başbakan ödenecek diye söz vermesine rağmen bugün hala bir ödeme yapılmış değildir. Başbakan gelsin söylesin ne zaman ödeyecek? Üreticiye artık yalan söylemeyin. Basın önünde söz vermekle olmuyor bu işler” dedi.  Sennaroğlu’nun Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamaları şu şekilde son buldu:

“İmalatçılar aldıkları süt ürünlerinin beledini 45 gün sonra öder, Başbakan eğer bunun tarihi 60 gün olmazsa süt alınamayacağını söyledi. Yakında imalatçılar bakanlığa gelip 60 günün 90 günde ödenmesini talep edecekler. O zaman ne diyeceksiniz? Benim ve partimin tarım politikası ortadadır. Üretici yem almasa ne olacak bileceksiniz. Üretici ürettiğinin beledini alacak ki üretsin. Bakanın ifadesine göre patatesçi memnun, narenciyeci memnun. Kuru tarımda ekim için az bir süre kaldı ve tohumluk alanında sıkıntı çekilmektedir. Faiz oranları yüzde 15 civarındadır. Kimyevi gübrenin doğrudan gelir desteği ile ödenemeyeceği de ortadadır. Krediye ihtiyaç vardır ve düşük faizle kredi sağlanması şarttır. Tedbir alasınız diye söylüyorum. Ülkede üreticiye yalan söyleyerek hiçbir yere varamadınız, varamazsınız. Yalanların karşılığı elbet bir gün ödenir. KKTC’deki tarıma verdiğim öneme atfen ülke üreticisinin içerisinde bulunduğu kaotik durumdan ve onlara olan saygımdan dolayı Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı konusunda herhangi bir konuşma da yapmayacağım.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler