1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP PM TOPLANDI
UBP PM TOPLANDI

UBP PM TOPLANDI

UBP Parti Meclisi saat 16:00'da toplandı. Kısa süren toplantıda,UBP kurultayında seçilmiş başkan ve üyelere mazbataları dağıtıldı. UBP PM'nin, Salı günü yetkili organları belirlemek için yeniden toplancağı öğrenildi (saat: 17:13) ----------------------

A+A-

 

 

UBP Parti Meclisi saat 16:00'da toplandı. Kısa süren toplantıda,UBP kurultayında seçilmiş başkan ve üyelere mazbataları dağıtıldı. UBP PM'nin, Salı günü yetkili organları belirlemek için yeniden toplancağı öğrenildi (saat: 17:13)


Lefkoşa Kaza Mahkemesi, UBP Milletvekili Ahmet Kaşif’in, UBP Kurultayı nedeniyle, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük aleyhine açtığı “genel başkan yetkilerinin kullanılmasını engellemeye” yönelik ara emri talebine karşı itiraz dosyalamak üzere davalı tarafa 2 Kasım Cuma gününe kadar 48 saatlik süre verme kararı aldı.

Mahkeme Başkanı Emine Dizdarlı, Mahkeme’ye sabahki duruşmada avukat tutma taleplerini ileten UBP Kurultayı Divan üyesi İlker Edip ile Teoman Kuran’dan da, cuma gününe kadar gerekli işlemleri yaparak dosyaların tamamlanmasını istedi.

Emine Dizdarlı, ara emri talebine itirazın dosyalanmasının ardından, ara emri duruşma tarihinin belirleneceğine işaret etti.

Davalı Avukatı Güner Göktuğ burada araya girerek, cuma günü yapılacak olanın ara emri itiraz dosyası ile diğer işlemlerin tamamlanması olduğunu, o gün duruşma yapılamayacağı uyarısında bulundu. Mahkeme Başkanı Emine Dizdarlı da uyarının yerinde olduğunu belirtti.

Dizdarlı, öğleden sonraki duruşma öncesinde UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ile Ahmet Kaşif ile bir süre çalışma odasında bir araya geldi.

Görüşmeden sonra saat 15.10’da yapılan duruşmada, davalı avukatı Ergin Ulunay ara emri talebine itiraz dosyalamak amacıyla süre istemini yineledi.

Davacı avukatı Fuat Veziroğlu da, Ulunay’ın süre istemine itiraz etmedi, ancak olayın aciliyeti nedeniyle duruşmanın itiraz dosyalanmasından sonra süratle görülmesi görüşünde olduğunu belirtti.

Duruşma çıkışında gazetecilerin sorularına karşılık davalı avukatlarından Güner Göktuğ, ara emri duruşma tarihinin muhtemelen ve en iyi ihtimalle pazartesi olabileceği yorumunu yaptı.

Buna göre, davalı olarak UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük adına hazırlanacak itiraz dosyası, cuma günü öğleden önce Başbakan İrsen Küçük tarafından Mahkemeler Mukayyitliği’nde imzalanacak. (TAK) 

 


Yargıç Emine Dizdarlı’nın Başbakan İrsen Küçük’ten “taahhüt” istendiği iddia ediliyor. Bugün saat 14:00’de iki taraf ile avukatsız görüşen Dizdarlı’nın, Küçük’ten “yargı süreci tamamlanıncaya kadar parti başkanlık görevlerini yerine getirmeme” taahhüdünde bulunmasını istediği gelen iddialar arasında. İrsen Küçük’ün ise bu talebi reddettiği ve saat 16:00’da UBP PM’sinin toplamakta kararlı olduğu iddia ediliyor. Duruşma henüz başlamadı. (saat: 15:00)

 


Yargıç Emine Dizdarlı ile görüşen İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif'in toplantısı az önce sona erdi. Şimdi yargıç odasına tarafların avukatları girdi. (saat: 14:23)

 


Saat 14:00’de ertelenen duruşma öncesinde, Başbakan İrsen Küçük ve UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif mahkeme önüne geldi. Yargıç Emine Dizdarlı, Küçük ve Kaşif’i odasına çağırdı. Taraflar Dizdarlı ile avukatsız görüşecek (saat: 13:55)

 


Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in Başbakan İrsen Küçük’ün Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda parti tüzüğüne uygun olarak Genel Başkan seçilmediğini ileri sürerek Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açtığı dava, Mahkeme Başkanı Emine Dizdarlı tarafından saat 14.00’e ertelendi.

Dizdarlı erteleme kararını, Küçük’ün avukatlarından Ergün Ulunay’ın ara emrine itiraz dosyalamak için süreye ihtiyaç duyulduğunu beyan etmesi ve davacı avukatlarında Fuat Veziroğlu’nun süre talebine 14.00’e kadar olmak kaydıyla itiraz etmemesi üzerine verdi.

Duruşmada Yargıç Emine Dizdarlı, Kurultay Divanı’nda yer alan İlker Edip, Teoman Kuran, Zorlu Töre ve Savaş Atakan’ın dava ve ara emri başvurularına ilişkin beyanlarını da dinledi.

Savaş Atakan ile Zorlu Töre avukat tutmayacaklarını, davacının davasında haklı olduğunu beyan ettiler.

İlker Edip ile Teoman Kuran ise, dava celpnamesini dün akşam saatlerinde aldıklarını ve avukat tutacaklarını belirttiler.

Mahkeme, davalı avukatı Ergin Ulunay’ın itiraz dosyalama talebi ve bu talebe karşı çıkılmaması nedeniyle duruşmayı saat 14.00’e erteledi.

Bugün saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma öncesinde Yargıç Emine Dizdarlı tarafından odaya çağrılan davalı ve davacı avukatları, saat 10.45 itibarıyla duruşma salonundan ayrıldı. Avukatlar 11.10 civarında yeniden salona geldi ancak bir dakika sonra yeniden yargıcın odasına çağırıldıkları için salondan bir kez daha ayrıldı. Duruşma, yargıcın odasında gerçekleşen toplantı sonrasında saat 11.45’de başladı.

Bu arada Başbakan İrsen Küçük’ün, UBP Parti Meclisi’ni saat 16:00’da toplantıya çağırdığı öğrenildi. Bu haber mahkeme önünde bulunan Kaşif taraftarlarının tepkisine yol açtı. Kaşif, Küçük’ün böyle bir toplantı çağrısı yapma yetkisi olmadığını savundu.

Toplantıda, UBP kurultayında seçilmiş başkan ve üyelerinin mazbatalarının verileceği ve UBP tüzüğünün 115. maddesi uyarınca tartışılan kurultay sonucunun PM tarafından onaylanacağı iddia edildi. Kaşif ve taraftarlarının UBP PM toplantısını basacağı da gelen iddialar arasında.(Saat: 11:48)

 

 


Yargıç Emine Dizdarlı’nın saat 14:00’de Ahmet Kaşif ve İrsen Küçük’ü toplantıya çağırdığı öğrenildi. Kanal SİM’in son dakika verdiği habere göre, bugünkü duruşmanın kısa sürmesi bekleniyor. (saat: 11:16)

 


 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda genel başkan adayı olan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, kurultay sonucuna ilişkin dün görüşülen ve bugüne ertelenen ara emri duruşması saat 11:30’da başlayacak.

Bu sabah saat 10:00’da başlaması beklenen duruşma öncesinde, Yargıç Emine Dizdarlı, Ahmet Kaşif ve İrsen Küçük’ün avukatlarını odasına çağırdı.

Ahmet Kaşif'i, Fuat Veziroglu, Münür Doratlı, Hasan Yucelen ve Ünsal İlhan temsil ediyor. İrsen Küçük'u ve UBP'yi temsilen ise mahkemede Güner Göktuğ, Hasan Hasipoglu ve Ergün Ulunay bulunuyor.

Hasan Taçoy ile Zorlu Tore de mahkeme önünde bekleyenler arasında. (Saat:11:00)

 

 

 

 

Bu haber toplam 1997 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler