1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP PM, mahkemelik mi olacak?
UBP PM, mahkemelik mi olacak?

UBP PM, mahkemelik mi olacak?

UBP Parti Meclisi’ne giren 50 kişilik listenin açıklanmasıyla birlikte, ‘güç kimde’ sorusu sorulmaya başladı. Öyle ki başkanlık yarışı Ahmet Kaşif’in atılımıyla başa baş biterek İrsen Küçük cephesinde büyük bir moral bozukluğuna ne

A+A-

 

 

UBP Parti Meclisi’ne giren 50 kişilik listenin açıklanmasıyla birlikte, ‘güç kimde’ sorusu sorulmaya başladı. Öyle ki başkanlık yarışı Ahmet Kaşif’in atılımıyla başa baş biterek İrsen Küçük cephesinde büyük bir moral bozukluğuna neden olmuştu.

UBP’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre PM’de güç Küçük’ten yana… PM’den yaklaşık 25 kişinin Küçük’ü desteklediği, yaklaşık 15 kişinin Kaşif’i desteklediği konuşulurken, yaklaşık 10 kişinin ise renk vermediği ifade ediliyor.

Haber KKTC adlı internet sitesi ise dün yayınladığı haberinde ‘şike’ yapıldığına dikkat çekti.

Sitenin haberine göre, oy sayımlarında şike yapıldığı, oy pusulalarının değiştirildiği yazıldı. Divan üyelerinin masadan ayrılmasını fırsat bilen 2 kişinin pusulalarda değişiklik yaptığı iddia edilirken, parti meclisine aday olan bazı kişilerin polise başvuracağı ve olayı yargıya taşıyacağı belirtildi.

 


UBP’de kadın yok

 

UBP’de kadının adı yine yok. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan UBP Kurultayı’nda 50 kişilik Parti Meclisi de seçildi. 107 adayın yarıştığı seçimi kazananlar açıklandı.  Listeler incelendiğinde ise, UBP Parti Meclisi’nde hiçbir kadının yer almaması dikkat çekti. 107 kişilik listede ise sadece 2 kadın adayın olması düşündürücüydü… 

Erkek egemen yapısını sürdürmekte ısrarlı olan UBP’de ‘göstermelik’ kadın bakanı haricinde, partide kadınların söz hakkı olmadığı bir kez daha görüldü.

UBP’de kadınların böyle bir istekte de bulunduğu pek söylenemez, onların siyasetteki varlığı 

siyasetten öte ‘çay ve yemeklerin’ başrol oyuncusu olmak.

 

 


 

Bozer, üzgün…

 

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan UBP Kurultayı sonrası yaşanan gelişmelerin ardından artık Meclis’in de etkin bir şekilde çalışamayacağı bir kez daha gözler önüne serildi.

UBP’deki bitmek tükenmek bilmeyen iç kavgadan ise en çok başı ağrıyan Meclis Başkanı Hasan Bozer, yine içini döktü.

Daha önce de rahatsızlıklarını dile getiren Bozer, dün bir kabulü sırasında, bu kez üzüntüsünü açıkça dile getirdi.

Bozer, “Üzgünüm” dedi ve “Meclis Başkanı görevine, gün 24 saat çalışıp toplum ihtiyaçlarına cevap verecek bir Meclis hayali kurarak geldim ama bunu başaramadık” ifadelerinde bulundu.

 

 


 

“Sadece Miroğlu muydu?”

 

Her şey UBP Kurultayı’nda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ‘üzüntüsünü’ dile getirmesiyle başladı. Eroğlu, Kurultay salonunda merhum UBP Genel Sekreteri Salih Miroğlu’nun fotoğrafı varken, kendisinin olmayışına içerlenmişti. Vefa örneği bekleyen Eroğlu, bunu kürsüden de dile getirerek, yeni bir tartışma yaratmıştı.

Dün bu tartışmaya DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da katıldı. Denktaş, UBP’nin kurucusu Rauf Raif Denktaş’ın fotoğrafının asılması gerektiğini de vurguladı.

Denktaş, Kanal Sim’de yaptığı açıklamada, “Allah rahmet eylesin Miroğlu’na ama partiye ondan daha fazla hizmeti geçmiş insanlar vardı, onların fotoğrafı da olmalıydı” yorumunda bulundu.

Son olarak Ahmet Kaşif’in, Eroğlu’nu UBP’nin kurucusu olarak ifade etmesine Denktaş, “Kaşif 6 yıl önce UBP’ye gitti. UBP’nin geçmişini bilmemesi doğal” dedi.

 

 

 

 


 

MAMMA GUZZUM MAMMA

 

“Başlığımı atarken niye MAMMA GUZZUM MAMMA dememim anlamını çok iyi bilir aslında benim halkım. Bu ifadelerin literatürümüze geçmesinde yadsınamayacak kadar emeği olan UBP’nin ta kendisidir. Bugün “GANİMETTEN GÜNÜMÜZE MAMMA KÜLTÜRÜ” diye bir kitap yazacak olsam ilk başta bu konunun gündemimizde gelmesinde haklı katkısı olan UBP’nin gelmiş geçmiş tüm yöneticilerine “teşekkür etmem” gerekir herhalde…

İşte bu bağlamda Kurultay öncesi ve sonrası olmak üzere bu MAMMA’dan yararlanacak olan delege yakınları bugünden itibaren devlet daireleri önünde kuyruk oluşturmuşlar bile. Sadece bu değil tabi ki, bu süreçte yaklaşık 70 kişiye kriterlere uymadan sosyal yardım parası da bağlanmış ve ayrıca engelli olduğu tartışmalı olan birçok kişiye de devlet bütçesinden maaş bağlanmıştır ve bağlanmaktadır da.  Velev ki iktidar değişti, bu mammalar kesildi, şimdi buna maruz kalanlara mağdur mu diyeceğiz?”

 

AHMET MURATOĞLU

 


 

Birlik mi İkilik mi?

 

“Baskı oldu veya olmadı. Sonucu belirleyenler belli değil mi?

Çıkar, koltuk, makam uğruna daldan dala konan kuşlar gibi, siyasi partiden partiye sıçrayanlar, konanlar, taraf değiştirenler, son anda döneklik yapanlar değil mi?

Yazıklar olsun!!

BU muydu Ulusal Birlik ? Ulusal ikilik durumuna mı düştü, düşürüldü?

Ya gençlerin birbirlerine saldırmalarına ne demeli?

Ayıp, çok ayıp.

Hepsi de UBPli değil mi? Düşmana mı saldırılıyor?

ortada saldıracak, kıracak birşey mi var? Varsa nedir onu da açıklasınlar.

Ucunda bir parti başkanlığı ve başbakanlık yolunun açılışı değil midir?

Ona ulaşabilmek uğruna bu kadar kırıcı olmak, halktan kopmak, halkı düşünmemek, çöp dağları içinde boğulmak üzere olan halkın sağlığını koruyacak önlemler almaya gayret etmemek yakışır mı hükümet edenlere, yeniden yönetime talip olacaklara?”

 

ÖZCAN ÖZCANHAN

 

 


 

Seferberlik başlatılmalı

 

“Kim ne derse desin, UBP’nin kurultay sürecinde oldukça üzücü olaylar yaşandı...

Adaylar arasında çok kırıcı sözler söylendi...

 ‘Vurucu-kırıcı’ olmakla övünen insanlara görevler verildi...

 “Emret yapalım abi...” diyenlere, bu tür hareketlerin demokrasi dışı olduğu ve asla izin verilmeyeceği söylenmedi...

Tam tersi yapıldı...

UBP kurultayından demokrasimiz ve halkımızın geleceği adına çıkarılması gereken dersler var...

Avrupalı olmak istediğini söyleyen...

Eğitim oranının yüksekliğiyle övünen bir toplumda, siyasilerin hâlâ omuzlarda taşınması ve yarım asır öncesine dayanan bir geleneğin sürdürülmesi üzücü değil midir?..”

 

REŞAT AKAR

 


 

 

“Lefkoşa halkı sokağa dökülmeli emekçi hakkını halk da hakkını almalıdır.”

 

Ertan BİRİNCİ’nin profilinden

 

***

 

“Öz varlıklarımız DAİ/DAK'ta Hukuk cinayeti işlenip, peşkeş çekilirken, hukuka alkış tutanlar ne acıdır ki şimdi ona ihtiyaç duymaktadırlar!”

 

Okan DAĞLI’nın profilinden

 


 

“Meclis Başkanı görevine, gün 24 saat çalışıp toplum ihtiyaçlarına cevap verecek bir Meclis hayali kurarak geldim ama bunu başaramadık, üzgünüm.”

 

Hasan BOZER (Meclis Başkanı)

 

 


 

“Çok daha güzel bir geleceğe doğru, tüm bir halk olarak, birlikte yürümenin yollarını, yine geçmişte olduğu gibi birbirimize inanarak, güvenerek bulabiliriz. İçinde bulunduğumuz ortam, artık ‘ben’ değil, ‘biz’ demeyi yeniden hatırlamamızı gerektirmektedir”

 

 

Tahsin ERTUĞRULOĞLU (DGP Başkanı)

 

 

 


FOTO YORUM

 

 

Dün Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Devlet Hastanesi’nde bayramlaşmaya gitti ya umarım çocukların boyaları çıkmış pas tutmuş yataklar içerisinde yattığını  da gördü!..

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler