1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘UBP KURULTAYINA MALZEME YAPILDI’
‘UBP KURULTAYINA MALZEME YAPILDI’

‘UBP KURULTAYINA MALZEME YAPILDI’

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında uygulanacak en önemli projelerden biri olan “Su Projesi”nin UBP Kurultayı’na “malzeme” yapıldığını söyledi.

A+A-

 

 

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında uygulanacak en önemli projelerden biri olan “Su Projesi”nin UBP Kurultayı’na “malzeme” yapıldığını ve UBP ile özdeşleştirilmeye çalışıldığını dile getirerek devletin ve devletlerarası projelerin; bir kurultay kazanma aracı değil, halka hizmet için var olduğunu vurguladı.
Akansoy yazılı açıklamasında, KKTC’nin kuruluşundan beri tüm hükümetlerin getirmeye çalıştığı su konusunun ilk kez CTP hükümetleri döneminde ciddiyetle ele alındığını belirterek, CTP döneminde başlatılan bu projenin son şeklini 2011’de alarak uygulanmaya başlandığını kaydetti.
Türkiye ayağı için planlananların hayata geçmeye başlarken, adaya su geldikten sonra ne yapılacağı, neler üretileceği konusunda herhangi bir çalışma olmadığını kaydeden Akansoy, projenin KKTC açısından tartışılır ciddi eksiklikleri olduğunu söyledi
Akansoy, suyun nasıl değere çevrileceği konusunun belirlenmediğini, bu yüzden suyun halkın hayatına reel olarak ne getireceği konusunda kafa yorulması gerektiğini ifade ederek, UBP’nin, Kıbrıs Türklerinin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak hiçbir üretim politikası olmadığını ve bu ürünlere pazar bulunması için tek kuruşluk iş yapmadığını dile getirdi.

“ÇALIŞMA YOK”

Açıklamanın tam metni şöyle “Siyasi bir partinin kurultayından öte insanımızın sinirini bozan bir mekanizmaya dönüşen UBP Kurultayı, nasıl bir çarpık yapıyla yüz yüze olduğumuzu her gün gözler önüne seriyor. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında uygulanacak en önemli projelerden biri olan “Su Projesi” bile, utanmadan UBP Kurultayı’na malzeme yapılıyor ve UBP ile özdeşleştirilmeye çalışılıyor. Hatırlatmak isterim ki KKTC’nin kuruluşundan beri tüm hükümetlerin getirmeye çalıştığı su konusu tozlu raflarda beklerken, 1995 yılında CTP Hükümeti döneminde konu ilk kez ‘balon’ olup uçmasın diye ciddiyetle ele alınarak, projeleme ihalesi de dünyaca kabul gören uluslar arası bir firmaya verilmişti. CTP döneminde başlatılan bu proje son şeklini 2011’de alarak uygulanmaya başlanmıştır. Ancak emanete ihanet etme alışkanlığından vazgeçmeyen UBP Hükümeti bunu bile becerememiştir. Türkiye ayağı için planlananlar hayata geçmeye başlamışken, adaya su geldikten sonra ne yapılacağı, neler üretileceği konusunda herhangi bir çalışma yoktur.”

 

“TEK KURUŞLUK İŞ YAPILMAMIŞTIR”

“Projenin KKTC açısından tartışılır ciddi eksiklikleri vardır. Kıbrıs Türklerinin suyu nasıl değere çevireceği konusu belirlenmemiş, hükümet bu konuda hiçbir çalışma yapmamıştır. Kendilerine övünecek bir şey arıyorlar ise bu halk için bunu derhal yapmalı ve suyun hayatımıza reel olarak ne getireceği konusunda kafa yormalıdırlar. UBP’nin, Kıbrıs Türklerinin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak hiçbir üretim politikası yoktur ve bu ürünlere pazar bulunması için tek kuruşluk iş yapılmamıştır. Eğer UBP’ye, bu ülkenin babalarının malı olmadığını düzenli aralıklarla birinin hatırlatması gerekiyorsa, bu görevi hiç usanmadan ifa edeceğimizi kamuoyuna bildirmek isterim. TC Yardım Heyeti’nin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttiğimiz günümüzde, bu büyük projenin tamamen Türkiye endeksli hazırlanması ve “Su Projesinin” daha şimdiden kurultaya malzeme yapılabilmesi, halkımızı yarınlar adına fazlaca ürkütmektedir. Kıbrıs Türk kamuoyu, ‘Su bugün Sayın Küçük’ün koltuğu için bir araç olarak kullanılıyorsa, acaba yarın neyin aracı olarak kullanılacak’ diye sorgulamaktadır. CTP-BG olarak halkımızın iradesinin bizim için en hassas konulardan biri olduğunu hatırlatır, UBP’ye devletin ve devletlerarası projelerin bir kurultay kazanma aracı değil, halka hizmet için var olduğunu hatırlatırız.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler