1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP Kurultayı süreci ve sonrası
UBP Kurultayı süreci ve sonrası

UBP Kurultayı süreci ve sonrası

UBP’liler birbirlerini suçlamaya, aşağılamaya, parçalamaya devam ediyorlar, birbirlerinin pisliklerini pazara çıkarıyorlar, bir UBP’li başka bir UBP’li üzerinden kendine prim toplamaya çalışıyor. Kurultay’a daha var… Bu süre

A+A-

 

 

UBP’liler birbirlerini suçlamaya, aşağılamaya, parçalamaya devam ediyorlar, birbirlerinin pisliklerini pazara çıkarıyorlar, bir UBP’li başka bir UBP’li üzerinden kendine prim toplamaya çalışıyor.

Kurultay’a daha var… Bu süreçte başka suçlamalar, daha da kavgalar göreceğiz. Birbirlerinin yaptıklarını, partizanlıklarını, beceriksizliklerini, belki yolsuzluklarını ortaya dökmeye devam edecekler.

Acımasız bir yarış var gibi görünüyor. Başbakan İrsen Küçük ile diğer aday Saray destekli Ahmet Kaşif arasında Ekim’in 21’ine kadar bu yarış devam edecek. Memlekette genel bir seçim varmış gibi gidiyor UBP kurultayı öncesi ilçe kongreleri… Bu havaya hepimiz sokuyoruz aslında… Hepimizin sorumluluğu var bu durumdan… Belki memlekette konuşulacak bir şeyler aradığımızdan, (gerçi konuşulacak yine UBP’nin partizanlıkları, tuhaf icraatları… dolum tesisi gibi, özelleştirmeler gibi, peşkeş çekmeler gibi konular var…) dedikodu yapacak bir şeyler istediğimizden, kahvede, evde, işyerinde konuşacak ortak bir nokta aradığımızdan…

Sonuçta UBP Kurultay’a giderken ve delegelere iki taraftan da gidilirken elbette ki UBP alışkanlığı olan bazı vaadler veriliyordur. Bu vaadler verilirken eli güçlü olan, yani daha fazla vaad verebilecek olan taraf her zaman daha güçlüdür. Bu da hükümetin olanaklarını kullanarak vaadlerini zenginleştirebilen Başbakan İrsen Küçük tarafıdır. Güzelyurt İlçe Kongresi’nin sonucu bunun ispatı niteliğindedir.

Daha önce seçim bölgesi olan Güzelyurt için hükümetin bütün olanaklarını kullanan, hem kendi kadrolarını oluştururken hem de devlete istihdam konusunda sürekli gündemde “bölgelilerini istihdam etti” suçlamalarıyla varolan Kemal Dürüst, kongrede Türkay Tokel’e verdiği desteğe rağmen delege tarafından destek görmedi.

Çünkü Kemal Dürüst artık hükümette yok. Görevden alındı. Hükümette olmayan, Başbakan’a karşı olan bir milletvekilinin ve onun desteklediği Tokel yerine, Başbakan’ın yanında olan, dolayısıyla hükümetin olanaklarını daha da sunabilecek olan tarafa oy vermek UBP’li Güzelyurt delegesi tarafından daha akılcıl! geldi.

UBP özelinde ve ülke genelinde yine bir sonuç çıkarmak mümkün. Bireysel çıkarlar yerine toplumsal çıkarların ön plana çıkarılmasını beklemek gibi bir ‘saflık’ şu zaman için de mümkün değil. Elbette ki “Çaluda’nın yerine Tokel’in veya Küçük’ün yerine Kaşif’in gelmesi daha iyi olurdu” anlamında söylemiyorum bunları… Olası değişikliğin toplum yararına bir şey ifade etmesini beklemek de saflık olur.

Ancak toplumumuz ‘sürü’ gibi güdülmeye devam ediyor ne yazık ki… Bu süreçten böyle bir sonuç çıkarabiliriz. Bir de Kurultay sonrası UBP’nin parçalanacağı beklentisi içine girmek de doğru olmaz. Çünkü yine bir UBP geleneği olan parti içinde kaybedenlerin sonradan memnun edilmesi bu Kurultay sonrası da yapılacak. Yani kaybedenler bir şekilde devlet olanakları kullanılarak ya krediyle, ya yakınlarına sağlanan istihdamla, ya ihalelerde öncelikle ve daha başka işlerle yine UBP’li olarak tutulacak. “Yeyeceklerimiz daha bitmedi!” mesajı verilecek ve ‘paylaşım’ devam edecek. 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler