1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP KURULTAYI
UBP KURULTAYI

UBP KURULTAYI

Adayların konuşmaları sona erdi. Sırada, mesajlar, faaliyet ve mali raporlarının okunması ve onaylanması bekleniyor. Ardından oy verme işlemi başlayacak -------------------------------------------------------------------------------- UBP Genel Başkan

A+A-

 

 

Adayların konuşmaları sona erdi. Sırada, mesajlar, faaliyet ve mali raporlarının okunması ve onaylanması bekleniyor. Ardından oy verme işlemi başlayacak

 


UBP Genel Başkanı adayı Ahmet Kaşif’in konuşmasından öne çıkanlar:

 

“Bizler seçimleri kazanmak için, Sayın Başkanın elinde istihdam kağıtları ile köy köy gezmedik, bizler istihdam sorununu planlayarak çözeceğimizin sözünü veriyorum”

 

“Ben halkıma delegeme güvenerek yola çıktım,ne mutlu bizlere ki bizi bu yollara taşıdınız”

 

“Hak için, adalet için sizlerden oy istiyorum, başka bir şey için değil”

 

“Benim onurum sizin onurumdur ve sizin onurunuz Ulusal Birlik Partisi’nin onurudur. Bugün Ulusal Brlik Partisinin onuruna sahip çıkma günüdür. Hepinize kolay gelsin”

 

“Az sonra oy vereceksiniz, aranızda bazıları fotoğraf çekip bana göstereceği denmiştir, divana bu konuya dikkat etmesini istedim.”

 

“Kabinlere girdiğiniz zaman, sizleri orada izleyen, gözetleyecek kimse yok, sizleri işiniz, aşınızdan, veya Pazartesi işe başlayacak sözü verecek kimse yok. Onun için oyunuzu kullanırken, vicdanınıza kulak veriniz”

 

“Bugün bu akşam bu olay, bu şölen bitecek, yarın aynı sokaklarda, aynı kahvehanelerde yan yana oturacağız, partimiz için seçimlerde beraber çalışacağız. Bu süreçte sanki başka bir partidenmişiz gibi muamele yapmaya çalıştılar. Aylarca, günlerce, anavatana karşı söylemlerim olduğu iddia ettiler. Anavatandan ayrılmamıza kimseye izin vermeyeceğiz… Anavatanıma şükranlarımı sunuyorum”

 

“Ama anavatanımıza hiçbir zaman kurultayımız var gelin destek olun demedim… Geçen gün yaptığım basın toplantısında da ifade ettim, Müdahaleler süreci sekteye uğratır. Anavatanın adını gereksiz yere kullanmaktır zarar vermek. Biz bunu yapmadık, yapmayacağız… Bunları kimlerin yaptığını söylememe gerek yok, siz zaten bunu çok iyi biliyorsunuz, bu kişileri sizlere havale ediyorum”

 

“ Hep istikrardan bahsediliyor, tabii ki istikrar hepimizin arzusu… Çarşıya yürüyor muyuz, çarşıda esnaf konuşuyoruz, hanımefendilere soruyorum, her gün mutfağın hesabını yapan, et hesabı yapan sizlersiniz, bu mu istikrar”

 

“Hep büyümeden bahsediliyor, benim halkımız refahı nerede, bu mu büyüme”

 

“LTB’de bazı tedbirler alınarak kriz aşıldı ama bugün yine başkentimiz çöp yığınlarına teslim oldu, işte istikrar bu mudur acaba, Lefkoşa’da bir çöp sorunu bile çözememekse istikrar, böyle istikrar olmaz olsun”

 

“Doğru kararlar, doğru icraatlarla geleceğiz”

 

"Sözüm neyse özüm de odur"

 

“Kendiler vatanperver peki biz?, biz UBP’liler neyiz?, hain miyiz? Bizler yüreği sevgi ile dolan UBP’lileriz. Bizim vatanseverliğimizi sınavlatmaya çalışanlara sözümüz, biz vatanımızı, UBP’yi sevdiğimiz için buradayız”

 

“Bir de bize taşralılık tasladılar, anlamadık nedir bu taşralık, kendileri Paris’ten mi geldi? Köylüydük, UBP’nin %90’ı köylü, gurur duyuyoruz”

 

 

“UBP’nin kurucusu, sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret ederek, UBP büyütülmez”

 

“Sayın Miroğlu, kucağımda vefat etti, insanlarımızın daha güzel günlere gelmesi için uğraşan arkadaşımız şükranla anıyorum”

 

“Bize desteklemeye çalışan bakan, bürokrat arkadaşlarımızı görevden alıyor, görevden almakla tehdit ediyorsunuz… Böyle demokrasi olmaz, keşke böyle seçim olmasa, doğru karar alsaydınız böyle seçim olur muydu”

 

“Eşitlik ve adalet bozuldu, hizmet yarışından çıkmış, parti içi savaşa dönüşmüştür, bunlara biz mi sebebiz, yoksa baskı yapanlar mı. Hükümet olanaklarını elinde tutan sizler değil misin bu baskıyı yapanlar”.

 

“Her bölgede, her akşam bol bol yemekler, partililerimiz bizi bir kenara çekip, bu yemekler vereceğinize fakir fukaraya yemek dağıtsaydınız. Ama onların verebileceğiz başka hiçbir şey yok”

 

 

“Sizler vaatlere kanarak, onurunuz ayaklar altına alacak kişiler değilsiniz, pusulayı alıp kabine girdiğinizde Allah ve siz varsınız. Bu yüzden diyorum ki bu seçim bitmiştir.”

 

“Az sonra kulaklarınıza bir şeyler fısıldayabilirler, “geçici işçisiniz” diyebilirler, biz boş vaatlerle kimseye partimizi teslim etmeyiz”

 

“Ekonomik programı biz gelirsek uygulamayacak mıyız, arkadaşlarıma soruyorum, “bu ekonomik programı gördünüz mü?” Elbette ekonomik program yapılacak, Türkiye ile birlikte ekonomik program hep yapıldı hep yapılacak”

 

“Asrın projesi 90’lı yıllardan beri gündemde olan bir projedir, sayın Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür diyoruz uygulamaya koyduğu için”

 

“Yarından sonra derhal ekonomik kurul kurulacak, herkesin fikrini alacağız”

 

“Su ve elektrik için acilen iki tane komite kurulacak, bir ekibin bunu tek başına yürütmesi mümkün değil, bu işi anavatanımızla sonuna kadar götüreceğiz”

 

“Sözlerimizin bittiği yerdeyiz, o gün bugündür, doğru karar verelim, hazır mısınız, o zaman dağ başını duman almış yürüyelim arkadaşlar, yarın güneş bir başka doğacak”

 

“Ne mutlu bize ki vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz”(saat: 15:57)

 

 


 

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük’ün konuşmasından öne çıkanlar

 

“Komutan Küçük” sloganları ile kürsüye gelen Küçük;

“Bu kadar düzenli bir orduya komutanlık yapmak benim için bir şereftir”

 

“Bu coşkuyu taktıktan sonra, 2014’ün zaferini şimdiden ilan ediyorum”

 

“Teşkilatlarıma, yani size güveniyorum kardeşlerim”

 

“24 yıl genel sekreterlik yapmış biri olarak, az önce Cumhurbaşkanı Eroğlu gibi övünmeyeceğim. Çünkü bu kurumsallaşmanın önünde bir engel, gençlerin önünü tıkamak demektir.”

 

“UBP’liler değişim istiyor, ancak bu değişim, kaptanın değişmesi değil, atalete ve çaresizliğe mahkum edilen zihniyetin değişmesini ısrarla istenmektedir”

 

“Halkımız, temiz siyaset, şeffaf yönetim, daha fazla inisiyatif alan bir devlet istiyor”

 

“2013-2015 ekonomik program, yerli bir programdır. Bizim teknik ekip, bizim bürokratlarımız tarafından hazırlanmış, onların alın terini olan bir programdır. Türkiye tarafından taktir toplanmıştı”

   

“Bir başkanın imzası taklit edilip, sahte bir evrağa atılmadığı bir standarda ulaşmaktır hedefimiz, tutuklanan kişilerden birinin yıllarca sayın Eroğlu’nun müsteşarlığını yapmış bir olması, bu ülkeden yaşanan garipliklerin en önemli örneklerinden biridir.”

 

“Bu ülkede hiçbir şey saklı kalmayacaktır, hiçbir şeyin üstü örtülmeyecektir. Şeffaflıkla ilgili yasalar en kısa sürede meclisimizin önüne gelecektir. Şeffaflık, temizlik, hepimize gereklidir.”

 

“Şeffaflığa en çok önem vermesi gereken kurum Cumhurbaşkanlığı’dır, kurumun tarafsızlığı tartışılmaya başlarsa, bir devletin itibarı sarsılır”

 

“Cumhurbaşkanı sanki bu kurultayın üçüncü adayı olarak konuşmuştur, bir kez daha anayasa gereği sayın Cumhurbaşkanını tarafsızlığa davet ediyorum”

 

 

Karşı adaya hiç seslenmeyi düşünmedim, ancak geçen gün yaptığı konuşmayı hayretle izledim. KKTC ve Kıbrıs Türk halkı için hep güzel şeyler düşünen Türkiye yetkililerine yapılan sözlerden utanç duydum. Bu sözleri şiddetle kınıyorum. O anavatan ki bizi ayak tutan varlığıyla. Ekmek istediğimize ekmeğini, su istediğimizde su gönderen anavatan bu sözlere laik midir kardeşlerim. Anavatana karşı yapılan bu nankörlüğü bir kez daha kınıyorum”   

 

“KKTC’nin daha güzel günlere ulaşmasından başka kaygıları olmayan Türkiye hedef alınacaksa, böyle bir yarış olmasın”

 

“Sizlere söz veriyorum, sizlere çok daha büyük, çok güçlü, çağdaş bir Ulusal Birlik Partisi devredeceğim”   

  

“Bugünün önemini benimseyerek sandıkta oylarımızı kullanalım. Bu kararın kahramanları olarak sizleri selamlıyor, desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum”

 

“Allaaah anavatanızı, Allaaah Türk bayrağını, Allaaah ezan seslerini Kıbrıs Türkü’ün üzerinden eksik etmesin”

 

(saat: 14:51)

 


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun UBP Kurultayı’nda yaptığı konuşmada öne çıkanlar:

 

“Ben bu salonda doğrusu heyecanlandım, bu salonda yaptığımız toplantıları hepimize ışık oldu.”

 

“Biz bu yollardan hep birlikte yürüdük ve hiç ayrılmadık, eski ve eskimeyen dostlar olduk”

 

“Mayamız da sağlamdır. İçerisinde cefa da vefa da vardır. Hamurumuz sağlamdır çünkü birlikte yoğrulduk. Kah birlikte ağladık, kah güldük ama UBP'yi hep büyük tuttuk. Küçülmesine izin vermedik, küçültmedik”

 

 

“Salonda çağrı yapılırken, UBP mazisini unutmaz diye sözler söylendiğini hatırlarım. Ben UBP'nin mazisinde de vardım şimdi de varım. Geçen Kurultay'da benim fotoğrafım vardı ama şimdi yok. Üzüldüm diye söylemiyorum ama bir vefa örneği beklerdim. Fotoğraf benim mekanımı veya beni yükseltmez. Ben biliyorum ki sizin gönlünüzdeyim.

 

“Bugün her şey değişecek, yarın yeni bir gün, taktir sizin”

 

“Bugünün bir de yarını var. Bugün kazanan da kaybeden de yarından itibaren birbirini kucaklamayı bilmezse bu kurultayın hiç bir anlamı olmayacak”

 

“Benim söylediklerim ve söylemek istediklerim gayet basit. Parti'yi şunun adamı, bunun adamı diye bölmek yanlıştır. Devlet ve parti işleri birbirine karıştırılmamalıdır. Parti tabanı nasıl bir havadadır diye kulak vermeli ama Başbakanlık bir parti merkezine dönüştürülmemelidir.”

 

“İnsanımıza, ekonomik programın faydaları anlatılmalıdır, bu toplumun ekonomik programa ihtiyacı vardır.”

 

“Parti genel başkanlığına kim seçilirse seçilsin, zor bir görev olacaktır. Kurultay süreci çok uzun sürmüştür, birçok partili bu süreçten yorulmuştur. Yarın yeni bir gün, 2013 yılı yeni ve zor bir yıl olacaktır. Aday olan herkese teşekkür ederim. İnşallah bir daha böyle bir kurultay süreci yaşanmaz. İyi düşünün, baskı altında değil, kendi hür iradenizle karar verin”

(saat: 13:50)

 


Küçük’ün konuşmasının ardından, Türkiye’den gelen konuklara söz verildi.

MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş: “Ben TBMM'de görev yapan iki Kıbrıslı Türk kökenliden biriyim. Bugün bu coşkulu havalın KKTC'ye hayırlı huzurlu olmasını ve iyi bir zemin oluşturmasını temenni ediyorum”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, konuşmasında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na müzakere sürecindeki katkılarından dolayı teşekkür etti. Başbakan İrsen Küçük'e de teşekkür eden Soylu'nun konuşması ise Ahmet Kaşif'e teşekkür ettiği sırada salonda atılan sloganlardan dolayı kesildi. Salonun bir tarafından "Kaşif başbakan" ile başlayan sloglanlar, salonun diğer tarafında devam eden "Küçük başbakan" ile karıştı.

(saat:13:00)


UBP Kurultayı’nda ilk konuşmayı, UBP Genel Başkanı Başbakan Küçük yaptı.

Konuklara “UBP’nin 19. Olağan büyük kurultayına hoş geldiniz” sözlere ile başlayan Küçük, sık sık Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilere vurgu yaptı.

 Küçük’ün konuşması zaman zaman, “Başbakan Küçük” ve “I love you Küçük” sloganları ile kesildi.

“Büyük düşünmeliyiz, büyük planlamalıyız ve başarmalıyız, rehberimiz anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve büyük KKTC aşkıyla” (saat: 13:00)


KÜÇÜK, KURULTAYDA KONUŞTU: “YAKALADIĞIMIZ İSTİKRARI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

BEŞİR ATALAY, KÜÇÜK KONUŞURKEN SALONA GİRDİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, haksız ve insafsız ambargoların yükünü çeken KKTC’de akılcı politikalarla zincirleri kırmanın yollarını bulmak zorunda olduklarını söyledi. Küçük, planlı çalışmalara devam ettiklerini, yakaladıkları istikrarı sürdürmek istediklerini ifade etti.

UBP 19. Olağan Kurultayı’nda konuşan Genel Başkan İrsen Küçük, kurultayın hayırlı, Kurban Bayramı’nın kutlu olmasını diledi.

37 yıldır bıkmadan, usanmadan, yorulmadan ettikleri yemine bağlı kalarak çalışan, UBP’nin bayrağını yukarıya taşıyan partililerle ne kadar övünse az olduğunu kaydeden Başbakan İrsen Küçük, hizmet aşklarının süreceğini vurguladı.

Küçük’ün konuşması “UBP seninle gurur duyuyor”, “I love you Küçük” sloganlarıyla kesilirken Başbakan Küçük de “Sevgili kardeşlerim, UBP sizinle gurur duymaktadır” dedi.

UBP’nin KKTC’nin teminatı olmaya devam edeceğini ifade eden İrsen Küçük, ileriye yolculukta Anavatan’ın rehberliğinden asla ayrılmayacaklarını söyledi. Hükümetler arası yardımlaşmayı, iki müttefik devlet anlayışıyla doruklarda yaşattıklarını ifade eden İrsen Küçük, yıldızı parlayan büyük TC’nin kendileriyle birlikte olduğunu kaydetti.

Küçük, Türkiye hükümetiyle, meclisiyle birlikte olduklarını vurguladı.

Bu sırada Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça salona girdi

Günlük sıkıntılar yaşanabileceğini; bunların farkında olduklarını ifade eden Küçük, hedeflerinin çağdaş bir KKTC, dünyalı bir devlet, günübirlik tedbirler yerine KKTC’yi AB normlarında bir devlet yapısına kavuşturmak olduğunu söyledi.

“Büyük düşünmeli, büyük planlanmalı ve çok çalışmalıyız” diyen Başbakan Küçük, rehberlerinin Anavatan Türkiye ve içlerindeki KKTC aşkı olduğunu ifade etti.

“Biz yeter ki birliğimiz, dayanışmamızı, güvenimizi, sevgimizi, saygımızı zafiyete uğratmayalım” diyen Başbakan Küçük, bunlar yapılırsa geleceğin ve gelecek nesillerin kazanacağını belirtti.

Küçük, inanmak ve güvenmenin başarının anahtarı olacağını kaydetti.(TAK)


UBP’nin 19. Olağan Kurultayı, başkan adayları Ahmet Kaşif ve İrsen Küçük ile ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun salona girmelerinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Kurultay, Dışişleri Bakanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün başkanlığındaki divan tarafından yönetiliyor.

Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu’nda yer alan kurultayda, salona ilk giren başkan adayı Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif oldu.

Saat 11.35’te “Başbakan Kaşif” sloganlarıyla giren Kaşif ve destekçileri salonu turlayarak delegeleri selamladı. Bu sırada turuncu-beyaz konfetiler atıldı. Kaşif’e eşi ve kendisini destekleyen milletvekilleriyle delegeler eşlik etti.

Ellerinde Kaşif’in fotoğrafının bulunduğu bayraklar ve KKTC bayrakları taşıyan coşkulu kalabalık daha sonra salondaki yerlerini aldı.

Saat 11.45’te ise yine coşkulu bir şekilde UBP Genel Başkanı, Başbakan ve Genel Başkan adayı İrsen Küçük Atatürk Spor Salonu’na girdi.

Turuncu UBP bayrakları, KKTC-TC bayrakları ve İrsen Küçük fotoğraflı bayraklar taşıyan Küçük taraftarları, “Başbakan Küçük” sloganları attı. Konfetiler, marşlar, sloganlarla salondaki delegeleri selamlayan İrsen Küçük bir ara taraftarlarının omuzlarına alındı. Küçük ile birlikte eşi Gülin Küçük ve destekleyen bakan ve milletvekilleri de salona girdi. Küçük ve eşi, delegelere kırmızı-beyaz karanfiller attı.

“Küçük nerede, biz oradayız”, “UBP seninle gurur duyuyor”, “Gençlik seninle gurur duyuyor” gibi sloganlar atan Küçük taraftarları, daha sonra salondaki yerlerini aldı.

Saat 12.12’de ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu kurultay salonuna girdi. Salonda yürüyerek delegeleri selamlayan Eroğlu, “UBP senle gurur duyuyor” sloganlarıyla yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, salona girişinde gazetecilerin değerlendirme istemesi üzerine kurultayın ülkeye ve UBP’ye hayırlı olmasın diledi. Eroğlu, “Dileğim kurultaydan sonra herkesin kucaklaşması” dedi.

ATALAY DAHA SONRA GELDİ

Türkiye Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Salih Kapusuz ve Süleyman Soylu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, ÖRP Genel Sekreteri Ramazan Özçelik konuklar arasında bulunuyor. Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ilerleyen saatlerde kurultaya katıldı.

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, salona girerken bir gazetecinin sorusu üzerine “Ben 2 yıl önce de söyledim, şartlar oluştuğunda UBP’ye döneceğim” dedi.

Kurultay saat 12.30’da saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunmasıyla resmen başladı.

ÖZGÜRGÜN DİVAN BAŞKANI

Daha sonra UBP Genel Sekteri Fuat Namsoy konuşma yapmak üzere kürsüye geldi. Namsoy’un uzlaşıyla belirlendiğini söylediği Divan Başkanlığı’na Hüseyin Özgürgün’ün, üyeliklere de Zorlu Töre, Savaş Atakan, İlker Edip ve Teoman Kuran’ın getirilmesi önerisi oybirliğiyle kabul edildi.(TAK)


Kamuoyunda aylardır geniş yer tutan iktidar partisi Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 19. Olağan Kurultayı, Atatürk Spor Salonu’nda yapılıyor.

Salonda divanın ve konuşmacıların yer alacağı platform turuncu ağırlıklı donatılırken, sol tarafa Genel Başkan ve Başbakan, Genel Başkan adayı İrsen Küçük; sağ tarafa ise Genel Başkan adayı Ahmet Kaşif’in posterleri asıldı.

Turuncu-beyaz balonlar, KKTC, Türkiye ve UBP bayrakları yanında salonun her iki yanına Atatürk posterleri de bulunuyor.

Her iki aday da salon girişinde masalar kurarak, delegelere çantalar içinde görüşlerini içeren broşürler, kalem ve anahtarlık gibi promosyon ürünler veriyor.

Birçok televizyon kanalı kurultayı canlı yayınlarıyla halka ulaştırırken, kurultayı izlemek için çok sayıda gazeteci görev yapıyor.

Bina içine özel güvenlik elemanları görev yaparken, bina dışında polisin geniş güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

Salona ilk olarak başkan adaylarından Kaşif girdi. Kaşif’in ardından Başbakan İrsen Küçük geldi. Her iki aday da sloganların atıldığı, havada konfetilerin uçtuğu coşkulu bir şekilde karşılandı. İki adaydan sonra kurultay salonuna Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu girdi. (tak)


UBP Kurultayı'na, UBP Milletvekili Kemal Dürüst ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun henüz gelmedi, DGP Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ise salonda yerini aldı. (saat: 12:22)


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, eşi Meral Eroğlu ile birlikte UBP partililerinin sevgi gösterileri arasında salona girdi. Eroğlu'na da Küçük'e atılan, "UBP seninle gurur duyuyor" sloganları atıldı. Eroğlu'nun salonda yerini almasının ardından, kurultay resmen başlamış olacak. 

Salon ikiye bölünmüş durumda, salonun bir tarafında oturanlar Cumhurbaşkanı Eroğlu protokolde yerini alırken alkışladığı, diğer tarafın ise alkışlamadığı dikkatlerden kaçmadı.

 (saat: 12:15)


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun birazdan salona girmesi bekleniyor. Eroğlu'nun da konuşma yapması bekleniyor.(12:07)


UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, ağırlıkla Türkiye Cumhuriyeti bayrakları tutan destekleyicileriyle ve 10. Yıl Marşı eşliğinde salona girdi.  Salonda "UBP seninle gurur duyuyor" sloganları atılıyor. Küçük eşi gülün Küçük ile birlikte parti taraftarlarına karanfil atıyor (saat: 11:45)


UBP Genel Başkan adayı Ahmet Kaşif salona alkışlarla girdi. Ahmet Kaşif’le UBP Milletvekillerinden Zorlu Töre, Hasan Taçoy ve Afet Özcafer de salona girdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının kurultaya geleceği iddiaları var. Salon içerisinde ve çevresinde alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

 (saat 11:38)


 

Kanal SİM’e konuşan UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu: Demokratik bir süreç yaşandı, kurultay biter tartışmalar da sona erer. UBP herkesi kucaklayan bir partidir.

UBP Milletvekili Hasan Taçoy ise, demokratik bir süreç yaşanmadı, kaynak ve olanaklar eşit dağıtılmadı. UBP’den ayrılanların yeniden UBP’ye dönmelerine olumlu bakmıyoruz. (11:00)

 

 


Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 19. Olağan Kurultayı bugün yapılıyor.

Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu’nda saat 11.00’de başlayan kurultayda, Genel Başkanlık için halen UBP Genel Başkanlığı görevini sürdüren Lefkoşa Milletvekili, Başbakan İrsen Küçük ile Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif yarışacak.

Parti meclisi için 107 adayın yarışacağı kurultayda, Lefkoşa’dan 367, Gazimağusa’dan 331, Girne’den 315, Güzelyurt’tan 218 ve İskele’den 196 olmak üzere toplam bin 427 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor.

Kurultayda, 7 adaylı yüksek disiplin kuruluna 5 kişi seçilecek. Merkez Denetçileri için iki aday olması nedeniyle seçime gidilmeyecek. UBP merkez denetçileri Eczan Özsoy ve Mehmet Arif Tezcan olarak açıklandı.

Parti Meclisi için, Lefkoşa’dan 28 adaydan 16’sı, Gazimağusa’dan 31 adaydan 13’ü, Girne’den 21 adaydan 9’u, Güzelyurt’tan 14 adaydan 6’sı ve İskele’den 13 adaydan 6’sı seçilecek.

UBP 19. Olağan Kurultayı saat 11.00’de Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Başkanlık Divanı’nın oluşturulmasının ardından Genel Başkan İrsen Küçük konuşma yapacak.

Konukların konuşmalarından sonra ise, genel başkan adayları arasında yapılan kura çekimine göre ilk olarak tekrar İrsen Küçük ve ardından da Ahmet Kaşif delegelere hitap edecek.

Programa göre, mesajların okunması, sunulan önerilere göre karar tasarıları komisyonlarının oluşumu, parti faaliyet raporunun okunması, mali raporun sunulması ve ardından da raporların görüşülerek, aklanması yer alacak. Karar tasarılarının görüşülerek onaylanmasından sonra ise seçimlere geçilecek.

Kurultay, dilek ve temennilerin ardından sona erecek.

DÜN GELDİLER AÇIKLAMA BUGÜN YAPILDI

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Salih Kapusuz ve Süleyman Soylu, bugün yapılacak UBP kurultayı için dün KKTC’ye geldi.

TAK muhabirinin Protokol Müdürü Fahri Yönlüer’den aldığı bilgiye göre, Atalay, Ergün, Kapusuz ve Soylu dün geldikleri KKTC’den, kurultayın ardından akşam saat 20.00’de ayrılacak.

ATUN ADAYI TERK Mİ ETTİ ?

Bugün gerçekleşecek olan UBP Kurultayı öncesi şok bir gelişme yaşandı. Bazı odakların baskıları sonucu kurultayda Başbakan Küçük’ü destekleyeceği iddia edilen Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un, dün gece geç saatlerde yurt dışına kaçtığı iddia edildi. Siyasi gözlemciler Atun’un bu hareketinin, son anda saf değiştirmesi sonucu karşılaşması muhtemel tepkilerden ötürü olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler