1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP çözüm yanlısı mı oluyor?
UBP çözüm yanlısı mı oluyor?

UBP çözüm yanlısı mı oluyor?

Geçen gün ‘UBP’de dönüşüm yemeği’nde konuşan UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük “Büyük UBP Projesi”ni anlattı. Projenin adı büyük, ama içeriği boş bir proje olduğu ortada. Bu nedenle bu konuda herhangi bir yorum yapma

A+A-

 

Geçen gün ‘UBP’de dönüşüm yemeği’nde konuşan UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük “Büyük UBP Projesi”ni anlattı.

Projenin adı büyük, ama içeriği boş bir proje olduğu ortada. Bu nedenle bu konuda herhangi bir yorum yapmaya gerek görmüyorum.

Ben daha çok projenin kendisi ile ilgili birkaç noktanın altını çizmek istiyorum.

Öncelikle proje “Büyük UBP Projesi” olmasına rağmen her zamanki gibi parti-devlet bütünleşmesi burda da kendini gösteriyor.

Yemekte yaptığı konuşmada bakanlıkları bürokrasiden arındırılmış hizmet noktalarına dönüştürme hedefi olduğunu belirten Küçük “Hem partiyi büyütüp yenileyeceğiz, hem de hükümeti bütün olarak dönüştürüp, tüm bakanlıkları halka dönük, insan merkezli ve bürokrasi eziyetinden arınmış birer hizmet merkezi haline getireceğiz” dedi.

İrsen Küçük kendi parti projesi ile bakanlıkları ve devlet dairelerini dönüştüreceğini iddia ediyor. Ama bunu nasıl yapacağını söylemiyor.

Zaten projenin içeriğinin boş olması tamamen laf olmasındandır. Neyi, nasıl, kiminle ve ne zaman yapacağı, hangi kaynakla yapacağı yoktur. Yalnızca ardı ardına sıralanmış  birsürü laf vardır.

İrsen Küçük’ün “Büyük UBP Projesi”nde benim asıl dikkatimi çeken nokta ise Kıbrıs sorununda söyledikleridir.

Küçük konuşmasında  “bugün KKTC’nin artık çözüm ile çözümsüzlük arasında sıkışmışlığın yol açtığı ataleti üzerimizden atma günüdür. Bugün artık dünya ile irtibatlı, dünya ile bütünleşen bir ülke olma, dolayısı ile de dünyayı doğru okuyan bir Ulusal Birlik Partisi oluşturulmaya başlanması günüdür” dedi.

Yani UBP bugüne kadar dünyayı doğru okumuyordu.

UBP’nin bugüne kadar dünya ile irtibatlı olma, dünya ile bütünleşme diye bir hedefi yoktu. 

UBP bu dönüşüm programı ile artık dünya ile bütünleşmeyi hedef olarak önüne koyacaktır.

İşte UBP’nin, hem de büyük UBP’nin yeni hedefi “dünya ile bütünleşme”...

Dikkat ederseniz “Büyük UBP Projesi”nde çözümden bahsedilmiyor. Sadece çözüm ile çözümsüzlük arasına sıkışmışlıktan bahsediliyor.

Bu önemli bir tespittir. Ama bundan kurtulmanın yolu “çözümsüzlük da çözümdür” yaklaşımı olamaz.

Çözümsüzlük, çözümün alternatifi değildir ve asla olamaz.

Bizim çözümden başka alternatifimiz yoktur. Hele dünya ile bütünleşme hedefimiz varsa bunun çözüm olmadan asla olmayacağını bilmemiz ve çözüm için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekir.

UBP’nin dönüşüm projesinde bu konuda somut hiçbirşey söylenmiyor.

Ama UBP de önüne “dünya ile irtibatlı, dünya ile bütünleşen bir ülke” hedefi koyduğuna göre artık çözümden yana olmak durumundadır.

Aksi durumda yapabileceği çok fazla birşey olamaz. Olsa da takiyye yapmaktan başka bir işe yaramaz.  

UBP çözüm olmadan da “dünya ile bütünleşme” hedefini önüne koyarsa o zaman “tanınma kampanyaları” başlatacak demektir.

Bu da yeniden eski günlere dönmemiz anlamına gelir. Ama İrsen beyin açıklamasında benim dikkatimi çeken “dünyayı doğru okuyan bir UBP” yaratma hedefidir.

İrsen bey samimi olarak dünyayı doğru okuyan bir parti yaratmak isterse çözüm ve AB hedefini önüne koymalıdır. Buna barış, demokrasi, insan haklarına saygı, adalet gibi kavramları da eklemelidir.

UBP bütün bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirecekse o zaman gerçekten AB normları ile uyumlu, değişen dünyayı doğru okuyan çağdaş bir parti olacaktır.

Bekleyelim göreceğiz.    

 

 

 

   

Bu haber toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler