1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UBP BİZDEN KORKSUN'
UBP BİZDEN KORKSUN

'UBP BİZDEN KORKSUN'

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Meclis Genel Kurulu toplantısında, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Benzinciler Birliği’nin grevleri hakkında gündem dışı konuşma yaptı.

A+A-

 

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Meclis Genel Kurulu toplantısında, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Benzinciler Birliği’nin grevleri hakkında gündem dışı konuşma yaptı.

Soyer, Başbakan İrsen Küçük’ün bir süre önce yaptığı “Muhalefet bizden korksun” açıklamasına tepki göstererek, partisinin Küçük ve “feriştahlarından” bugüne kadar korkmadığını bundan sonra da korkmayacağını belirterek, UBP’ni kendisinden korkması gerektiğini söyledi.

Soyer, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın ülkede sektörlerin kalkındığını açıklamasını eleştirerek, kendi yönetimindeki Başkent belediyesinin battığı bir dönemde böyle bir açıklama yapılmasının ciddiyetle bağdaşmadığını söyledi.

Soyer, siyasetin gerçeği söylemekle ilgili olduğunu anlatarak, Türkiye’den gelen yardımın artık borç olduğunu, bu nedenle kredinin bir gün ödeneceğini bilerek hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Soyer, bu noktada gerekli düzenleme yapılmaması halinde ortaya çıkacak borcun çocuklar değil torunların torunları tarafından bile ödeyemeyecek duruma geleceğini belirterek, bu realitenin olduğu bir ortamda siyasi tartışmaları farklı bir ortamda değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Ferdi Sabit Soyer, yapılması gerekenin ülkeyi kendi gelirleriyle cari harcamalarını karşılayabilecek duruma getirmek olduğunu, bunun tersinin Türkiye’den sürekli borçlanma anlamına geldiğini belirterek, Türkiye’nin sonsuza dek böyle bir borçlanmanın mümkün olmadığını olamayacağını kaydetti.

“Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içinde bulunduğu hal Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin içinde bulunduğu halin tamamen aynısıdır” diyen Soyer, “Belediye Çangar’dan borçlandı, hükümet Türkiye’den” ifadesini kullandı.

Soyer, BES’in Hükümet’in grev yasaklama emrine karşı Mahkeme’ye yaptığı ara emri başvurusunu değerlendirerek, Mahkeme’nin ara emri başvurusun ertelemesinin anlaşılır olmadığını anlatarak, “Peki yargı nerede, adalet nerede” sorularını yöneltti.

Ara emri başvurusunu görüşmeden erteleme tavrının DAÜ Kolejinin Doğa Kolejine devrinde de benzer bir turum yarattığını anlatan Soyer, erteleme sonrasında ortaya çıkan filli duruma dayanarak “bu görüşmeye gerek yok” diyen böyle bir Mahkeme anlayışının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Soyer, “Lefkoşa Belediyesi’nin batışının bir nedeni de yargıdır” diyerek, çalışanın sosyal sigorta ihtiyat sandığı yatırımlarını yapmayan belediye başkanlarını koruyan kararlar alan yargının tüm bunlara cevap vermesi gerektiğini anlattı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler