1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP bitti, söz muhalefette
UBP bitti, söz muhalefette

UBP bitti, söz muhalefette

Tantanalı, kavgalı, bol iddialı, hatta şaibeli UBP kurultayı geride kaldı. Kurultaydan çıkan en bariz sonuç, UBP’nin bittiğidir. Ne anlamda bitti UBP? Şimdiki ‘genel başkan’ bakımından bitti. Bırakın halkı, partililerin bile yüzde 50&

A+A-

 

 

Tantanalı, kavgalı, bol iddialı, hatta şaibeli UBP kurultayı geride kaldı.

Kurultaydan çıkan en bariz sonuç, UBP’nin bittiğidir.

Ne anlamda bitti UBP?

Şimdiki ‘genel başkan’ bakımından bitti. Bırakın halkı, partililerin bile yüzde 50’sinin istemediği bir kimsenin o koltukta oturması, rahat etmesi mümkün değil. Hem partideki koltukta, hem de Başbakanlık koltuğunda...

‘Hükümet’ anlamında da UBP bitti. Sadece Başbakan değil, kurultayda Küçük’e destek çıkan kabine üyeleri de UBP tabanının yüzde 50’ninden ‘kırmızı kart’ gördü. Zaten halk nezdinde prestiji ve kredibilitesi sıfırlanan kabine üyeleri daha da ‘tabansız’ hale geldi.

UBP ‘hukuken’ de bitti. Kendi tüzüğü konusunda bu kadar zıt görüşler hukuka bakış açısıyla değil, kazanma hırsıyla izah edilebilir. ‘Kazanmak için her yol mubahtır’ mantığı ve ‘kaybetmemek için her yolu denerim’ yaklaşımının çatışmasıdır tüzük krizinin ana sebebi...

Yoksa ne o madde gündeme gelirdi sayım sonuçlarının ardından ne de ‘mağluptur aslında bu yolda galip’ gerçeğine rağmen sevinç naraları atabilirdi diğer taraf...

**

Artık UBP bitti.

Ve artık UBP’yi, UBP içindeki kavgayı, kaosu konuşmanın zamanı geçti.

Şimdi artık muhalefet konuşmalı.

Muhalefet bugünden tezi yok toplumu girdiği bunalım ortamından kurtarmanın reçetelerini ortaya çıkarmalı, halkın çoktan yitirdiği umut ışığını yeniden fitillemeli, vizyonu-misyonu-programı-eylemiyle ‘çıkış yolu vardır’ mesajı vermeli...

‘Muhalefet’ kavramının içine sadece siyasi partileri değil, sivil toplumu, medyayı ve gidişattan huzursuz herkesi katmak gerekiyor.

Elbette sağ ve sol kulvardaki muhalefet partilerinden beklentim aynı değil. Olamaz da zaten...

Ama partilerin demokratik açılımlar, mevcut tıkanıklığı aşma, ekonomik paketin sosyalizasyonu gibi birçok konuda ittifak yapma olanakları yabana atılamaz. Bunun örnekleri geçmişte çok yaşandı.

Partilerin işbirliği ya da tek başına kavgasının yanında sivil toplumun da elini taşın altına koyması, ilkeli birliktelik ve net hedefler ortaya konulması şartıyla kaçınılmazdır.

**

UBP’nin bitişi açıktır, nettir.

Ahmet Kaşif, yanına aldığı vekillerle dün “İrsen Küçük’ün genel başkanlığını tanımadığını” ilan etti. Bunun Türkçesi, UBP’nin fiilen bölünmüş, dağılmış, tükenmiş olduğudur.

Şimdi bu ortamda UBP açısından erken seçimden başka bir seçenek yoktur. Ancak o seçeneğin bile kullanılıp kullanılamayacağı kesin değil. Zira ortada ‘tek vücut’ bir parti, ‘birliktelik içinde’ bir parti yönetimi yok.

Alınacak herhangi bir kararın Kaşif cephesi tarafından tanınmayacağı ortaya çıktı. Yani kaos sürecek. Mahkeme sürecinin sonunda belki kurultayın tekrarı gündeme gelecek.

Gelse vay, gelmese vay.

Dolayısıyla UBP ‘vay vay’ çekerken kendi içinde, ‘vay’ların en büyüğünü uzun zamandır çeken halka ‘kurtuluş yolu’ göstermek için bir dakika bile kaybetme lüksü yok kimsenin.

Söz sırası muhalefettedir.

Ve zaman kaybı yıkıcı olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler