1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. U 13 Futbol Şöleni’nin düşündürdükleri
U 13 Futbol Şöleni’nin düşündürdükleri

U 13 Futbol Şöleni’nin düşündürdükleri

Panda Stix adına düzenlenen U13 futbol turnuvası, şu an için beklenen amaca ulaşmıştır. Altı takımın kıyasıya mücadele ettiği futbol şöleninde, esas olanın, aynı yaş gurubundaki çocuklara, sevgi, saygı, kardeşlik, etik değerler ve en önemlisi, kabiliyetle

A+A-

 

 

 

Panda Stix adına düzenlenen U13 futbol turnuvası, şu an için beklenen amaca ulaşmıştır. Altı takımın kıyasıya mücadele ettiği futbol şöleninde, esas olanın, aynı yaş gurubundaki çocuklara, sevgi, saygı, kardeşlik, etik değerler ve en önemlisi, kabiliyetlerini ortaya koyma bakımından önemli bir turnuva olmuştur. Futbol adına önemli unsurları aşılamak kendi yaş gurubundaki arkadaşları ile birlikte, sporun bir yarış olduğunu benimsetmek bakımından önemli bir organizasyondu.

En az 120 çocuğun mücadele ettiği turnuvadan çıkan sonuç önemlidir. Katılan çocukların eşdeğer olduğunu, her oyuncunun bir değer olduğunu, dereceye girsinler veya girmesinler, altın madalya almış olmaları bu turnuvanın en anlamlı tarafıydı.

Ayrımcılık yapılmadan ve turnuvada, birinci olanla, sonuncu olan arasında, hiçbir fark gözetmeden, tüm çocukların ülke futbolu için önemli birer varlıklar olduklarını onlara hissettirmek bu turnuvanın güzel bir düşüncelerinden biriydi.

Yarışırken öğrenmeyi, öğrenirken de öğrenmiş olduklarını sahaya yansıtmayı alışkanlık haline getirmek, çocuklarımızın geleceği ve futbola verecekleri katkı bakımından çok önemlidir. Onlara bu disiplini aşılayıp eğitilmelerine katkı koyarken, yönetici ve teknik adamların da aynı çerçeve içerisinde olmaları şarttır.

Bir yandan genelde sporun ama özelde de futbolun geleceğini sağlam temeller üzerine oturtmaya çalışılırken, sponsorlar tarafından turnuvalar düzenlenirken, diğer yandan yönetici ve eğitici pozisyonda olan kişilerin de farklılıklar içerisinde olmaması gerekir. Davranış ve hareketleri ile çocuklara örnek davranışlar içerisinde olmalıdırlar. Eğer çocuklara altyapıda ve turnuvalarda öğretilenler, büyükleri tarafından uygulanmayacaksa, harcanan emek ve paranın boşa harcanacağını belirtmek istiyorum.

Önemli olan atılan temellerin sağlam verilere dayanır olmasıdır. Çalıştırıcılar çocuklara bunları aşılarken tribünlerde aynı davranış biçimlerinin yaşanması gerekiyor. Büyüklerin her zaman için çocuklara örnek olması gerekiyor.

Ayrıca, sadece bir turnuva ile bunları başarmanın mümkün olacağına da inanmıyorum. Federasyon böyle turnuvaları bir yaz boyunca birçok kez yapmalıdır. Aynı kurallar dahilinde daha çok katılımlı turnuvaların (şölenlerin) her bölgede yapılması futbolun geleceği açısından önemlidir.

Düşünün bir kere, Panda turnuvasına en az 120 çocuğumuz katılmıştır. Katılan çocukların içerisinden en az yirmi tanesi ileride iyi futbolcu olsa, 20 tanesi iyi yönetici, 20 tanesi teknik adam ve 20 tanesi de hakem olsa, al sana seksen kişi. Bu seksen kişi futbol ailesinin içerisinde iyi eğitim almış, sevgi, saygı ve kardeşlik duyguları en üst düzeyde olan bir nesil. Bunun futbolumuza sağlayacağı yararı düşünebilirimsiniz.

Belki şu anda bunlara hayal diyebilirsiniz. Çok uzun süreç de gerekebilir. Ancak unutmayın altyapısı sağlam olan toplumların gelecekleri de sağlam olur. Futbolumuzun buna ihtiyacı vardır. Şu anki kokuşmuşluktan, şike illetinden, ahbap çavuş ilişkilerinden kurtulmak istiyorsak, Panda’nın başlattığı futbol şöleni gibi turnuvaların artırılması şarttır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler