1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TWİTTER KRİZİ'Nİ DEĞERLENDİRDİ
TWİTTER KRİZİNİ DEĞERLENDİRDİ

'TWİTTER KRİZİ'Nİ DEĞERLENDİRDİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Tufan Erhürman, "Twitter krizi"ni ve gelişmeleri YENİDÜZEN için değerlendirdi "Meclis bizi temsil etmiyor" demek yeterli mi? Peki Cumhurbaşkanlığı bizi temsil ediyor mu? Cumhurbaşkanlığı Özel

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Tufan Erhürman, "Twitter krizi"ni ve gelişmeleri YENİDÜZEN için değerlendirdi

"Meclis bizi temsil etmiyor" demek yeterli mi?
Peki Cumhurbaşkanlığı bizi temsil ediyor mu?


Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Sayın Kudret Özersay’ın twitter hesabında yazdığı ileri sürülen bir cümle memlekette ciddi bir tartışma konusu hâline geldi. Kimileri Sayın Özersay’ın söylediklerinin çok doğru olduğunu dile getirirken, kimileri de onu istifaya davet etmeye varan açıklamalar yaptılar.

Sanırım iki noktanın altını çizmek gerekiyor. Birincisi, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi konumunda olan bir kişinin bu tip ciddi meseleleri twitter’da ele alması kadar, onun twitter’da yazdığı bir cümlenin siyasiler tarafından bu denli büyük bir mesele hâline getirilmesinin de yanlış olmasıdır.

İkinci konu ise hangi makamda olursa olsun, her yurttaşın, bir ülkedeki siyasi yapılanmalardan herhangi birinin kendini temsil etmediğini açıklama özgürlüğüne sahip olmasıdır.

Ancak bu meseleye değinildiği zaman bir ayrım yapmak önemlidir. “Beni temsil etmiyor” cümlesini, bu ülkedeki herhangi bir makamda bulunan herhangi bir kişi ya da grupla aynı görüşleri ya da davranış tarzını paylaşmadığınızı ifade etmek için kullanıyorsanız, kimsenin size diyeceği bir şey olmaması gerekir. Örneğin Sayın Özersay, belli ki Meclis’teki milletvekillerinin davranış tarzlarından rahatsızlık duymuş ve bu yüzden, “bu Meclis beni temsil etmiyor” demiştir. Bu noktadan hareket edildiğinde, ben de, “beni yalnız Meclis değil, hükümet de, hatta Cumhurbaşkanlığı da temsil etmiyor” diyebilirim. Çünkü şu anda Cumhurbaşkanımız olan Sayın Eroğlu, başkanı olduğu partinin kazandığı seçimlerden önce söylediklerinin tam tersini partisi iktidara geldikten, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce söylediklerinin tam tersini de Cumhurbaşkanı olduktan sonra yapmıştır ve bu duruşuyla demokrasiye ve açıklığa inanan bir kişi olarak beni temsil etmemektedir. Ayrıca müzakere masasında federasyonu, iç politikada da bilimsel olarak bu kavramla bağdaşmayan iki ayrı egemenliği savunmakla, benim demokrasi ve tutarlılık anlayışıma uygun bir siyasi duruş sergilememektedir. O nedenle ben de, Sayın Özersay’ın söylediklerine benzer biçimde, “Beni yalnızca Meclis değil, Cumhurbaşkanlığı da temsil etmiyor” diyebilirim ve benim bu görüşümü dillendirmeme engel olunmaya çalışılması düşünce özgürlüğüne terstir.

 

ERHÜRMAN’IN AÇIKLAMASININ TAM METNİ BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler