1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜZÜK 'YENİDEN' DÜZENLENDİ
TÜZÜK YENİDEN DÜZENLENDİ

TÜZÜK 'YENİDEN' DÜZENLENDİ

PROJE VİZELENDİ! Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, VADİM Finans Proje ve Taahhüt Şti. Ltd. ile imzaladığı sözleşme uyarınca, BELÇA arazisine yapılması planlanan iş merkezi projesi vizesinin 29 Temmuz 2011 tarihinde alındığı ortaya çıktı. 23 Ekim

A+A-

 

PROJE VİZELENDİ!

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, VADİM Finans Proje ve Taahhüt Şti. Ltd. ile imzaladığı sözleşme uyarınca, BELÇA arazisine yapılması planlanan iş merkezi projesi vizesinin 29 Temmuz 2011 tarihinde alındığı ortaya çıktı.

23 Ekim 2009’da imzalanan sözleşmeye göre, arazinin hissesinin VADİM Finans Proje ve Taahhüt Şti. Ltd.’e devrinden en geç 4 zarfında hazırlanması gereken proje ve inşaata ilişkin vizeler, ‘Yasaya’ takılmıştı.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), 2009 yılında LTB ‘vizesiz proje kabul etme’ kararına itiraz ederek, bunun yasa tanımazlık anlamına geldiğini belirtmişti.

Yol ve Binalar Düzenleme Yasası (Değişiklik) Tüzüğü’nün onaylanması ile ortadan kalkan sıkıntı ile proje de 29 Temmuz 2011’de vizesini aldı.

 

FASIL 96’YA AYKIRILIK!

KTMMOB Başkanı Zihni Turkan, LTB’nin proje vizelenmediği için ‘vizesiz proje’ alma yoluna gittiğini, odanın da ‘Vizesiz proje alma’ ile ilgili belediyeye karşı dava açtığını anımsattı.
Kararın iptali için o dönemde mahkemeye ara emri başvurunda bulunan birlik, BELÇA ve belediyenin eski temizlik şubesinin içinde olduğu araziye iş merkezi yapmak için yatırımın yüzde 80’inin Vadim Finans Şirketi’ne, yüzde 20’sinin de LTB’ye ait olmak üzere anlaşma imzalandığını, mimari proje vize için KTMMOB’ye geldiğinde Fasıl 96’ya aykırılık saptandığı için vize alamadığına dikkat çekmişti.

Yasaya sahip çıkılmasını isteyen Birlik, LTB’yi kararından geri dönmeye de çağırmıştı.

Başbakan İrsen Küçük’e ve meclisten yasalarını oybirliğiyle geçiren milletvekillerine çağrıda bulunan Ahmet Ömer Çağnan, yasaya sahip çıkılmasını ve LTB’nin bu kararının geri alınmasını istemişti.

FASIL 96 REVİZE EDİLDİ, VİZE ÇIKTI

Süreç içerisinde Fasıl 96’da bir takım revizelerin gerçekleştirildiğini aktaran KTMMOB Başkanı Turkal, söz konusu projenin vizesinin de bu düzenlemeden sonra 29 Temmuz 2011’de alındığını belirtti.

Projede ‘havalandırma’ ile ilgili sorun olduğunu kaydeden Başkan Turkal, ilk başvuruda vizenin de bu sıkıntı nedeniyle alınamadığını anımsattı.

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1297 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler