1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜZÜĞE AYKIRI
TÜZÜĞE AYKIRI

TÜZÜĞE AYKIRI

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek Dr. Küçük Oyunları dün merhum Dr.Küçük’ün Anıttepe’deki kabrine konulan çelenkler ile başladı. Töreninde KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Bisiklet Federasyonu Başkanı Bülent Çıraklı, B

A+A-

 

 

Dr. Küçük Oyunları’na iki federasyon katılıyor

 

Tüzük gereği Dr.Küçük Oyunları’na en az 5 federasyonun katılması gerekirken, bu yıl düzenlenen oyunlara sadece Bisiklet ve Taekwondo federasyonlarının katılması dikkat çekti

 

 “KANUNSUZLUK”... Dr. Küçük’ün oğlu 14’üncü Dr.Küçük oyunlarının yangından mal kaçırılır gibi iki federasyonun katılımı ile yapılmasını “üzücü ve kanunsuz” olarak nitelendirdi

 

 “SPOR BRANŞI SPOR DALI DEMEK”... Üniversitelerin spor adamları spor branşının spor dalı demek olduğunu, bir federasyonun beş branşta spor yarışması düzenlemesinin mümkün olmadıklarını belirtti

 

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek Dr. Küçük Oyunları dün merhum Dr.Küçük’ün Anıttepe’deki kabrine konulan çelenkler ile başladı.

Töreninde KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Bisiklet Federasyonu Başkanı Bülent Çıraklı, Bisiklet Federasyonu Onursal Başkanı Güner Burgul, KKTC Teakwondo Federasyonu ve konuk teakwondo federasyonlarının temsilcileri katıldı.

Tüzük gereği en az beş federasyonun katılması gereken oyunlara bu yıl Bisiklet ve Taekwondo Federasyonu’nun katılması ise dikkat çekti. Anıttepe’deki çelenk koyma etkinliğine Dr.Küçük’ün aile fertlerinin katılmaması da dikkat çekerken kafileler daha sonra Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı ziyaret ettiler.

 

KÜÇÜK AİLESİ ÜZGÜN

Dr. Fazıl Küçük XIV. Uluslararası Spor Oyunları’nın iki federasyon tarafından düzenlendiğinin açıklanması üzerine, Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük’ten sert tepki geldi. Küçük, “Kanunsuzluğu kabullenemeyiz” dedi.

2011 yılında olduğu gibi bu yılda da Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Spor Oyunları’nın yangından mal kaçırır gibi iki spor federasyonunun katılımı ile gerçekleşmesini “üzücü ve kanunsuz” olarak nitelendiren Mehmet Küçük, kendisi ve Küçük Ailesi’nin bu duruma çok üzdüğünü vurguladı.

 “Yasa, ‘Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Spor Oyunları en az beş federasyon tarafından düzenlenir’ der” diyen Mehmet Küçük şöyle devam etti. “Bugün, iki federasyon 5 branşta düzenliyor ki, bu bırakın Kıbrıs Türk halkının lideri Dr. Fazıl Küçük’e yapılan bir saygısızlıktır, ayrıca yasa dışıdır. Küçük Ailesi olarak bunu kabullenmemiz mümkün değildir.

 

“SPOR BRANŞI, SPOR DALI DEMEK”

Ülkemizdeki üç üniversitenin, en üst düzeyde görev yapan spor adamlarına, Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Müdürü Cemal Konnolu; Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Spor Müdürü Tarkan Kayaş ve Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kültür Dairesi Müdürü Hakan Atamtürk’e “spor branşı”nın tanımını sorduk. Üç yetkilinin üçünün de cevabı değişmedi, “Spor branşı demek, spor dalı demektir. Teakwondo, bisiklet, güreş, bilardo, badminton, futbol vb. her biri birer spor dalıdır. Bir başka değişle spor branşı, spor federasyonlarımız demektir. Bir spor dalının içerisindeki farklılıklar, öreğin dağ bisikleti yarışı, yol bisikleti yarışı veya grekoromen güreş ve serbest güreş, o spor branşının içerisindeki kategorilerdir” dediler ve iki federasyonun beş branşta spor yarışması düzenlemesinin mümkün olmadığını vurguladılar.

 

ERDENAY TEPKİ GÖSTERDİ

Dr. Fazıl Küçük XIV. Uluslararası Spor Oyunları Tüzüğü’nün “spor branşı” demekle kastettiği, aslında “spor federasyonları” olduğunu belirten Spor Dairesi eski Müdürü Besim Erdenay, “İlkokul çocuğu bile bu ayrımı yapabilir” dedi.

Erdenay, iki federasyonun Dr. Fazıl Küçük XIV. Uluslararası Spor Oyunları’nı beş branşta yapıyor olduğunu söylemesi çok yanlış ve yakışıksızdır” şeklinde konuştu.

“Amaç Dr. Fazıl Küçük XIV. Uluslararası Spor Oyunları’na katılmış olup, maddi katkıyı kapmaksa onu bilemem” diyerek de göndermede bulundu.

 

TÜZÜK NE DİYOR?

1999 Dr. Fazıl Küçük XIV. Uluslararası Spor Oyunları Tüzüğü’nün Spor Oyunlarının Düzenlenmesi maddesi aynen şöyle:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulusal Olimpiyat Komitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Spor Federasyonları ile yapılacak olan işbirliği neticesinde her yıl uygun göreceği tarihler arasında bu Tüzükde belirtilen amaca uygun olarak ve en az beş spor branşında yabancı ülke takımlarının katılımı ile geleneksel olarak spor oyunlarını düzenler.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 485 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler