1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tutuklu yargılanacaklar
Tutuklu yargılanacaklar

Tutuklu yargılanacaklar

Mağusa’da Uçanok grubu ile Felek grubu arasında çıkan kavgada tutuklanan 20 zanlı dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı...

A+A-

 

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa’da Uçanok grubu ile Felek grubu arasında Mağusa Kaza Mahkemesi önünde başlayan ve akabinde Mağusa Devlet Hastanesi’ne taşınan kavgada tutuklanan 20 zanlı almış oldukları tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden polis tarafından alınan yoğun güvenlik önlemleri altında Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. İsmet Felek ile 10 adamı dün sabah saat 11:00’de mahkemeye çıkarılırken, A.O.U.  ile 8  adamı ise öğleden sonra mahkemeye çıkarıldı. “Katle teşebbüs”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu ve taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu ve taşıma”, “Kavga”, “Rahatsızlık”, Tecavüzkar alet taşıma”, “Uygunsuz tavır ve hareket”, “Vahim zarar”, “Ciddi darp”, “Ayaklanma” ve Kanunsuz topluluk” suçlamalarıyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan Felek grubu ile “Yaralama”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Kavga”, “Rahatsızlık”, “Kanunsuz topluluk”, “Tecavüzkar alet taşıma” “Ciddi darp” ve “Uygunsuz tavır ve hareket” suçlamalarıyla mahkemeye çıkarılan Uçanok grubu tutuklu yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi. Yaklaşık toplam 12 saat süren duruşmanın ardından Zanlı A.O.U. , A.U., H.Ö., K.U., M.A. ve C.B.  1 ayı geçmemek şartı ile cezaevine gönderilirken, Uçanok grubundan zanlı H.G., M.A.U ve H.D.ise tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı. Öte yandan zanlı Ö.H. hükümsüz tutuklu olarak 3 ay cezaevine gönderilirken, zanlı İsmet Felek ile Ö.S. 2 ay, zanlı C.A., A.U., M.K., E.A.B.,Ü.Ö., Ç.K., H.G. ve A.S.hükümsüz tutuklu olarak 1 ayı geçmemek şartı ile cezaevine gönderildi.

Polis: “Ö.H. acımasızca öldüresiye dövüldü...”

Tahkikat sorumlusu Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş, Uçanok grubu ile Felek grubu arasında 20 Ağustos tarihinde Mağusa Kaza Mahkemesi önünde ve Mağusa Devlet Hastanesi’nde meydana gelen olayı kısaca mahkemeye aktardı. Ursavaş, zanlı A.O.U. , A.U.  , H.Ö.  , H.Ö.  , K.U., M.A. ve C.B.’nün, Felek grubundan olan zanlı Ö.H.’ü tasarruflarındaki demir ve sopalarla acımasızca öldüresiye döverek kaburga kemiklerinin kırılmasına neden olduklarını söyledi. Ursavaş, zanlı Ö.H.’ün ise olay esnasında olaylara müdahale eden polislerden birinin belindeki içinde 14 adet canlı mermi bulunan tabancayı kanunsuz olarak tasarrufuna aldığını açıkladı. Zanlı Ö.H’nin konu tabancayı tasarrufuna aldıktan sonra tabancanın sürgüsünü geriye çekip dolduruş yaptığını belirten Ursavaş, tabancayı Mağusa Polis Müdürlüğü CÖŞ’te görevli Müfettiş Muavini Asım Başaranel, Merkez Karakolunda görevli Polis Memuru Güralp Sayılı, Havadis Gazetesi muhabiri Nadire Kraşlıoğlu ve K.U.’nun üzerine öldürmek kastı ile doğrultup tabancanın tatiğine sürekli basıp bırakmak suretiyle öldürmeye teşebbüs ettiğini anımsattı. Ursavaş, konu tabancanın emniyet mandalının kapalı olmasından dolayı tabancanın ateş almadığını da belirterek, mandalın kapalı olmasının birçok kişinin hayatını kurtardığını söyledi.

Ursavaş, ayni gün zanlı İsmet Felek, E.A.B., Ö.H., C.A., A.S., Ü.Ö., Ö.S., M.K., Ç.K., A.U. ve H.G.’nin mahkeme önünde yaşanan olaylardan dolayı hastaneye kaldırılarak acil serviste tedavi gören K.U., K.O., A.O.U.  ve A.U.’u darp etmek amacıyla kanunsuz olarak toplandıklarını açıkladı. Kanunsuz olarak toplanan zanlıların hastaneye gittiklerini belirten Ursavaş, zanlı İsmet Felek’in K.U.’nun burnuna yumruk atmak suretiyle burun kemiğinin kırılmasına neden olduğunu açıkladı. Ursavaş, zanlı İsmet Felek’in yine adamlarıyla K.U., K.O., A.O.U.  ve A.U.’u darp ederek A.O.U. ’un parmağının kırılmasına neden olduklarını açıkladı.

Polis: “Bir sonraki adımı kestiremiyoruz...”

Müfettiş Muavini Ulaş Ursavaş, Uçanok grubundan zanlı A.O.U. , A.U.  , H.Ö.  , K.U., M.A. ve C.B.’nün 3 ayı geçmemek üzere cezaevine gönderilmesini, zanlı H.G., M.A.U ve H.D.’nin ise uygun bir teminata bağlanmasını talep etti. Öte yandan Ursavaş, Felek grubundan zanlı Ö.H.’ün 3 ayı geçmemek şartıyla, zanlı İsmet Felek ile Ö.S.’ın 2 ayı, zanlı C.A., A.U., M.K., E.A.B.,Ü.Ö., Ç.K., H.G. ve A.S.’nin ise 1 ayı geçmemek şartı ile cezaevine gönderilmesini talep etti. Ursavaş, zanlıların serbest kalması halinde bir sonraki adımın ne olacağını bilmediklerini, daha vahim bir olayın olup olmayacağını kestiremediklerini ve önlem almaya çalıştıklarını açıkladı.

Cezaevine gönderildiler...

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Banu Soyer, zanlı A.O.U., A.U., H.Ö., K.U., M.A. ve C.B.  1 ayı geçmemek şartı ile zanlı Ö.H.’ün 3 ayı, zanlı İsmet Felek ile Ö.S.’ın 2 ayı, zanlı C.A., A.U., M.K., E.A.B.,Ü.Ö., Ç.K., H.G. ve A.S. hükümsüz tutuklu olarak 1 ayı geçmemek şartı ile cezaevine gönderilmesine emir verdi. Öte yandan Soyer, Uçanok grubundan zanlı H.G., M.A.U ve H.D.’nin ise kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarının men edilmesine, 3’er bin TL nakdi teminat ödemelerine, 1’er KKTC vatandaşının 30’ar bin TL şahsi kefalet senedi imza etmelerine ve haftada bir gün ispatı vücutta bulunmalarına emir verdi.

Mahkeme sonrası arbede yaşandı...

Mahkeme sonrası Felek grubunda yer alan zanlıların yakınları cezaevi emrine isyan ederek sinir krizleri geçirdi ve kısa süreli bir arbede yaşandı.

Bu haber toplam 1295 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler