1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tutankamon
Tutankamon

Tutankamon

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Okulda sınav haftası olunca sınav kağıtları birikti. Sizler için geçen hafta okuduğum Tutankamon kitabını tanıtıyorum. Ahmet Ümit’in yeni kitabı hala ülkemize gelmiş değil. Gelince alıp onu okumak istiyorum. Bu arad

A+A-

 Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Okulda sınav haftası olunca sınav kağıtları birikti. Sizler için geçen hafta okuduğum Tutankamon kitabını tanıtıyorum. Ahmet Ümit’in yeni kitabı hala ülkemize gelmiş değil. Gelince alıp onu okumak istiyorum. Bu arada Haçlı Seferleri ile ilgili okumalar yapıyorum.

  Yaz sesini duyurmaya başladı. Hava sıcaklığı artarken gündüz siesta yapıp geceleri kitap okuma zamanının artık yaklaştığını düşünüyorum.

Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Bir Ömür Yetmiyor

Aydın Boysan, İş Bankası Yayınları

 

Usta yazar keyifli üslubu, hayat tecrübesiyle yoğrulmuş gözlemleri, zekâ ve mizahın renklendirdiği yorumlarıyla okurlarına neşe dolu bir sohbet sunuyor. Yazdıkları, yaptıkları ve yaşadıklarının çokluğuna bakınca Aydın Boysan'a hak vermemek elde değil: Bir Ömür Yetmiyor.
  Yaşadığım hiçbir dönemi küçümsemiyorum. İsterse hayal olsun derim ki, bana bir ömür daha hediye edilirse, ben eski yaşadıklarımın hepsini ama hepsini, hiçbir dakikası ve saati değişmeden bir kez daha yaşamak isterim. Hiçbir yanı ve anı değişmeden ve tıpkısını.

 

 

Gotlar

Peter Heather, Phoenix Yayınları

 

Got halkları MS 1. ve 7. yüzyıllar arasında Avrupa boyunca Baltık Denizi'nden Atlantik kıyılarına kadar uzanan coğrafyada binlerce kilometre yol kat ederler. İlk başlarda kimsenin farkına varmadığı önemsiz halk topluluklarıdır. Zaman geçtikçe Roma İmparatorluğu'nun önemli bir silahlı gücü haline gelip kendi devletlerini bile kurarlar.
 Bu kitabın amacı, daha önce hiç ele alınmamış yazılı ve arkeolojik bulgulardan yola çıkarak Gotların dramatik tarihlerini yeniden ele almak ve Got kimliğinin değişik zaman ve kullanım alanlarında ne anlama geldiğini araştırmaktır.

 

 

Mitoloji Sözlüğü

Pierre Grimal, Kabalcı Yayınları

 

Eski metinleri okumayı kolaylaştırmak ve günlük yaşama ait bazı kelimeleri anlaşılır kılmak için Yunan ve Roma mitolojisinin insani, hatta fazla insani şahsiyetleri, yabancı ve tanıdık canavarları, bilinen ve bilinmeyen mekânları burada gözler önüne serilmiştir. Kökenlerimizi yorumlamak için "Antik efsanelerin ezeli ve ebedi kuklaları" böylece hayat bulmakta, anlam kazanmakta, hayallerimizi canlandırmakta, insanlığımızın iyi ve kötü sembollerini ifade etmektedir.

 

 

 

Devrimci Şiddet

Isabelle Sommier, İletişim Yayınları

 

960’ların ortalarından itibaren dünyanın birçok yerinde, eş zamanlı olarak, şiddete, yani silahlı mücadeleye yönelen toplumsal hareketler ortaya çıktı. Bu hareketler genellikle, mevcut siyasi, ekonomik ya da kültürel düzene bir itiraz olarak, çoğunlukla öğrenci ve işçi grupları içinden doğdu ve zaman içinde silahlı mücadeleye dönüştü.Şiddet ve toplumsal hareketler uzmanı Isabelle Sommier burada özel olarak sanayileşmiş, kapitalist ve demokratik ülkeleri ve bu ülkelerdeki silahlı örgütleri ele alıyor.


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Tutankamon

Bill Price, Kalkedon Yayınları

 

  Kalkedon Yayınları bir süreden beridir tarih ile ilgili fazla kalın olmayan 100-120 sayfalık kitaplar yayınlıyor. Tarih ile ilgili ve okuduğunuz zaman hayli ilgi çekecek bilgilere ulaşılabilen kitaplar. Avrupa Tarihi, Haçlı Seferleri bu kitaplardan bir kaçı... Bu hafta size tanıtacağım kitap Tutankamon kitabı da aynen bu türden Kalkedon Yayınları tarafından okura sunulan bir kitap.

    Kitapta,Tutankamon, ünlü bir Musur firavunu olarak Tutankamon anlatılıyor.Kitabın ilk bölümünde kazılardan elde edilenler okurla paylaşılıyor. Mısır ve firavunlar hakkında bilgi veriliyor. Mısır hanedanları, Yeni krallık dönemi, Mısır’ın yükselişi ve onu besleyen nehir Nil nehri, eski Mısır’da yaşam...

   Bilinmeyen firavun Tutankamon’un hayatı anlatılıyor. 1922 yılında mezarı keşfedilene dek en az bilinen firvunlardan biriydi. Mezarı çok gösterişli değildi ve içinde fazla yazıt da bulunmuyordu. Buyüzden Tutankamon’un hayatı hakkında çok fazla bilgiye de ulaşılamamıştır.Tutankamon’un soyu, ailesi, çocukları konularına kitapta değinilmektedir.

   Kitapta Mısır’daki dinsal yaşam hakkında , mezarlar, piramitler hakkında okura bilgi verilmektedir. Firavunun ölümünün beklenilmeyen bir ölüm olduğu ve cinayet mi kaza mı olduğu konusunda kitapta bilgiler yer alıyor. Mısır tarzi cenaze ve ölü gömme gelenekleri, Mısır mezarlarının soyulması ve hazine avcıları, Mezarların keşfi ve Tutankamon’un ortaya çıktıktan sonra müzelerdeki eserler, onun adına düzenlenen sergiler ile Tutankamon konusunda okura bilgiler aktarılıyor. Tarih severlerin ilgi ile okuyabileceği bir kitap...

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

Ünlü 'Harry Potter' serisinin yazarı J.K. Rowling'in, yetişkinler için yazdığı 'The Casual Vacancy' 27 Eylül'de satışa çıkıyor.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un ''Masumiyet Müzesi'' isimli romanından esinlenerek hayata geçirilen ve bu özelliğiyle dünyada ilk olan müze, 28 Nisan'da kapılarını ziyaretçilere açacak. Beyoğlu'nun Çukurcuma semtindeki müze binasının tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan yazar Orhan Pamuk, müzenin farklı olduğuna dikkati çekerek, ''Bu müze, yaşanan bir hayatı saptıyor. Kemal ile Füsun'un aşkı ve özel yaşamı var burada'' dedi.

Pulitzer'in sahipleri açıklandı. 35 seneden beri ilk kez roman dalında ödüle hiçbir eser değer görülmedi. Basılı ve online gazetecilik, edebiyat, kurgu, düzyazı, müzikal alanında ödüllerin verilirken; 1977 yılından beri ilk kez roman dalında ödül verilmedi.

Eray Canberk, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan son şiir kitabı Kent Kırgını - Toplu Şiirler (1960 - 2010) ile 2012 Necatigil Şiir Ödülü'nü aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler