1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE'YE 'MARAŞ' ÖNERİSİ
TÜRKİYEYE MARAŞ ÖNERİSİ

TÜRKİYE'YE 'MARAŞ' ÖNERİSİ

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye ilişkin yıllık rapor taslağında, “AB’ın gümrük denetimi altında Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticaret için Mağusa Limanı’nın açılması karşılığında Maraş’ın BM’ye verilmesinin”

A+A-

 

 

 

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye ilişkin yıllık rapor taslağında, “AB’ın gümrük denetimi altında Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticaret için Mağusa Limanı’nın açılması karşılığında Maraş’ın BM’ye verilmesinin” önerildiği belirtildi.

 

Fileleftheros gazetesi, bu önerinin ilk kez Avrupa Parlamentosu’nun rapor taslağında yer aldığına dikkati çekti.

 

Rapor taslağının geçmiş yıllarda Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan raporlara göre açık bir biçimde olumsuz yörüngede olduğunu yazan gazete, daha önceki rapor taslaklarının Türkiye’ye Güvenlik Konseyi’nin 550 sayılı kararını uygulaması ve Maraş’ı iade etmesi konusunda tavsiyeler içerdiğini; bu yıl ilk kez dahil olan doğrudan ticaret konusunda ise herhangi bir ifadenin bulunmadığını belirtti.

 

Gazete, taslağın Güney Kıbrıs için can sıkıcı olduğunu da yazdı.

 

Habere göre rapor taslağında, “Mağusa Limanı’ndan ticaretin, AB’ın gümrük denetimi altında ve yasal şekilde yapılacağı” ifadesi kullanılırken, dengeli siyasi bir yaklaşımın ortaya konulmaya çalışıldığı belirtildi.

 

Gazete, Avrupa Parlamentosu’nun rapor taslağında “doğrudan ticaret” ifadesinin girmesinin bile Türk tarafı için büyük kazanç olduğunu, ayrıca Avrupa Parlamentosu’nun alacağı kararlar için ipotek olduğunu yazdı.

 

Avrupa Halk Partisi Milletvekili (Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü) Ria Oomen Ruijten imzalı rapor taslağında, “hidrokarbon yataklarından faydalanılması konusunda Türkiye’nin Kıbrıs’a tahrikleri konusunda doğrudan bir ifadenin bulunmadığını” da yazan gazete, sadece “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin mutlak yasallaştırılmasından” bahsedildiğini belirtti.

 

Habere göre Ruijten, “Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümünde kolonizasyonun sonlandırılmasına” ilişkin ifadeyi de kaldırdı.

 

Gazete, rapor taslağının, “Türk askerinin adadan çekilmeye başlaması” tavsiyesini ise muhafaza ettiğini yazdı.

 

Gazete, Kıbrıs’ın 2012’nin ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak olması çerçevesinde tüm üye ülkelerle ılımlı ilişkileri muhafaza etmesi yönünde Ankara’ya tavsiyede bulunulmasının, bu yılki rapor taslağında Kıbrıs için tek kazancı teşkil ettiğini de belirtti.

 

Habere göre rapor taslağı 12 Ocak’ta görüşülmeye başlanacak.

 

 

 

http://www.abhaber.com/ozelhaber.php?id=12415

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler