1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRKİYE’YE İSLAM AVANTAJLARI !...'
TÜRKİYE’YE İSLAM AVANTAJLARI !...

'TÜRKİYE’YE İSLAM AVANTAJLARI !...'

İKÖ sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs sorununa ilişkin ifadeler Güney’de geniş yer tuttu

A+A-


 

 

Güney Kıbrıs basını, İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları’nın 28 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilen toplantısındaki sonuç bildirgesine ve bunun içerisinde yer alan Kıbrıs sorununa ilişkin ifadelere yer verdi.
Politis gazetesi “Kıbrıs Sorunu ve Doğalgaz İçin Türkiye’ye İslam Avantajları- Ortak Mülkiyet Görüyorlar” başlıklı haberinde, İKÖ tarafından-İKÖ’nün olgularına ilişkin- “adanın ortağı (ortak mülkiyet)” ve “mevcut idare” şeklindeki görülmedik terminolojinin kullanıldığını yazdı.
Gazete bu terminolojinin, İKÖ’nün Kıbrıs sorununa ve çözümüne yaklaştığı bakış açısını tarif etmek için kullanıldığını belirtti.
İKÖ’nün bu yılki zirvesinin sonuç bildirgesinin, “Müslüman Kıbrıs Türk halkına” atfedilen paragrafının, İslam dünyasının Kıbrıs sorununa ilişkin dönüşünü gösteren, başka görülmedik unsurları da içerdiğini belirten gazete, bu yeni unsurların Kıbrıs etrafındaki doğalgaz konusu ile İslam dünyası tarafından KKTC’ye uygulanan ambargonun kaldırılması çabasıyla ilgili olduğunu yazdı.

HAYAL KIRIKLIĞI

Gazete, İKÖ Dışişleri Bakanları toplantısının sonuç bildirgesinin, 2002 yılının zirvesi ile kıyaslandığını zaman, İKÖ’nün, Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmelere göre tutum belirlediği sonucunun ortaya çıkmakta olduğunu belirtti.
Habere göre İKÖ bu yılki zirvede ayrıca “Kıbrıs sorununun çözümü için 2008 yılında başlayan son müzakere sürecinin, Kıbrıs Türk tarafının sadık çabalarına karşın sonuç vermemesinden dolayı duyduğu hayal kırıklığını” da dile getirdi.
Gazete İKÖ’nün bu yılki zirvede, 2004 yılında ve daha sonra, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak kullanılan “iki halk ve iki eşit kurucu devletle iki kesimli işbirliği” ifadesini de kullanmadığına dikkati çekti.

“BÜTÜNLÜKLÜ ÇÖZÜME DESTEK”

Gazete “Zirvenin, Kıbrıs’ta her iki halkın mevcut idaresi, siyasi eşitliği ve adaya ilişkin ortak hak temelinde Kıbrıs sorununa adil ve bütünlüklü bir çözüm bulunmasına destek verdiği” ifadesinin de yer aldığını yazdı.
Habere göre diplomatik kaynaklar (gazeteye) yaptıkları açıklamada bu ifadenin “iki devlet mantığına atıfta bulunduğunu ayrıca bazı İKÖ üyesi ülkelerin, Türkiye’nin, sahte devletin uluslararası açıdan yükseltilmesine ilişkin arzusuna yönelmeye başladığını bildirdiğini” söylediler.
Gazete sonuç bildirgesinin ikinci ayağının ise, Kıbrıslı Türklerin izolasyonu ile ilgili olduğunu ve İKÖ’nün, üye devletlere adımlar atmaları yönünde çağrıda bulunduğunu yazdı.
Gazete, İKÖ’nün bu çerçevede Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerin tüm düzeylerde yayılması ve yüksek düzeyde Kıbrıs Türk devletine ziyarette bulunulmasını teşvik ettiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler