1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE'YE DİN UYARISI
TÜRKİYEYE DİN UYARISI

TÜRKİYE'YE DİN UYARISI

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun (USCIRF) yıllık raporunda Türkiye, kategorisi düşürülerek ilk kez "özel kaygı uyandıran ülkeler" arasında gösterildi. ABD Kongresi tarafından 1998'de çıkan dini özgürlükler yasası kapsamında kurulan ve dünya

A+A-

 

 

Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun (USCIRF) yıllık raporunda Türkiye, kategorisi düşürülerek ilk kez "özel kaygı uyandıran ülkeler" arasında gösterildi.

ABD Kongresi tarafından 1998'de çıkan dini özgürlükler yasası kapsamında kurulan ve dünyada dini özgürlük koşullarını izlemek ve bu çerçevede ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Amerikan Kongresi'ne tavsiyelerde bulunmakla görevli USCIRF, "2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu"nu açıkladı.

USCIRF'nin, yıllık raporlarında 2009'dan bu yana "izleme listesine" aldığı Türkiye, bu yıl ilk kez, raporun en alt kategorisi olan ve dini özgürlükleri en çok ihlal edenlerin yer aldığı "özel kaygı uyandıran" ülkeler listesine dahil edildi.

Bu kategoride Türkiye'nin yanı sıra Burma, Kuzey Kore, Mısır, Eritre, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Çin, Suudi Arabistan, Sudan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam'a yer verildi. Raporun "izleme listesinde" ise Afganistan, Belarus, Küba, Hindistan, Endonezya, Laos, Rusya, Somali ve Venezuela bulunuyor.

Raporun Türkiye ile ilgili tespitlerin yer aldığı bölümünde, "Türk hükümetinin, din ve inanç özgürlüğüne sistematik ve korkunç kısıtlamalar uyguladığı ve bunun ülkedeki tüm dini toplulukları etkilediği ve özellikle de gayrimüslim dini azınlıkları tehdit ettiği" öne sürülerek, "bu nedenle USCIRF'nin, (ABD Dışişleri Bakanı'na) Türkiye'nin 'özel kaygı uyandıran ülkeler' listesine alınmasını tavsiye ettiği" belirtildi.

RAPORDAN...

"Türk hükümetinin, laiklik adına, dini gruplar üzerinde ağır düzenlemeler getirdiği ve onların yasal statülerini reddettiği, tüm dini toplulukların dini özgürlük haklarını ihlal ettiği" öne sürülen raporda, "Gayrimüslim toplulukların din adamı yetiştirme, dini eğitim verme ve kendi ibadet yerlerine sahip olma haklarının reddedilmesi dahil olmak üzere bu kısıtlamaların, bu toplulukların azalmasına ve bazı durumlarda hemen hemen yok olmasına yol açtığı" iddia edildi.

Raporda, "Türkiye'nin demokratik bir hükümete sahip olduğu ve Anayasa'nın inanç ve ibadet özgürlüğünü koruma altına aldığı" kaydedilerek, şöyle devam edildi:

"Türkiye'deki siyasi iklim, dini özgürlüklerle alakalı meselelerin kamuoyu önünde tartışılmasına genel anlamda daha açık olsa da ve hükümet son dönemlerde mülk, eğitim ve dini kıyafet konularında bazı olumlu adımlar atmış olsa da bu açıklamalar, gayrimüslim azınlıkların dini özgürlüklerine yönelik ihlalleri düzeltecek anayasal ve hukuki yapılarda sistematik değişimler getirmedi. Uzun süredir uygulanan politikalar, Türkiye'deki dini azınlık topluluklarının hayatta kalabilirliği ve yaşama gücünü tehdit etmeyi sürdürüyor."

Raporda, "devletin kamusal alanda din üzerindeki sıkı kontrolünün, özellikle Rum, Ermeni ve Süryani Ortodoks kiliseleri, Katolik ve Protestan kiliseleri ve Yahudi toplumu dahil gayrimüslim dini azınlık toplulukların yanı sıra Sünni Müslüman çoğunluk ve ülkedeki en büyük azınlık olan Aleviler için de dini özgürlükleri ciddi biçimde kısıtladığı" iddia edildi.

USCIRF raporunda, "diğer kaygıların, Türk hükümetinin dini azınlık topluluklarının din işlerine karışması, dini azınlıklara karşı sosyal ayrımcılık ve arada sırada şiddete rastlanması, dini kıyafete yönelik kısıtlamalar ve Türk toplumu ile medyasında Yahudi karşıtlığını (anti-semitizm) içerdiği" ifadesi kullanıldı.

Bunlara ilaveten raporda, "Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs üzerindeki askeri kontrolünün, yerel Kıbrıslı Türk yetkililerce keyfi düzenlemelerin uygulanmasını desteklediği ve bunun da Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan tüm gayrimüslimlerin dini faaliyetlerini kısıtladığı, özgürce ibadet etme ve dini mülklerini onarma, bakımını yapma ve kullanma haklarından yoksun bıraktığı ve bölgedeki gayrimüslim toplulukların uzun vadede hayatta kalmasını tehdit ettiği" öne sürüldü.

Raporun, ABD yönetimine "tavsiyelerin" yer aldığı bölümünde de "ABD'nin Türkiye'yi önemli bir stratejik ortak olarak gördüğü ve Türkiye'nin AB katılım sürecini desteklediğine" işaret edilerek, "ABD politikasının, Türkiye'yi 'özel kaygı uyandıran ülkeler' arasına dahil ederek, Türkiye'ye, din ve inanç özgürlükleri konusundaki uluslararası yükümlülüklerine uyması için çağrıda bulunması gerektiği" belirtildi.

USCIRF'nin "2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu", aslında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kendi Dini Özgürlükler Raporu'nda Türkiye ile ilgili yer verdiği tespitleriyle farklılıklar içeriyor. Bakanlık geçen yıl yayımladığı son raporunda, Türkiye'de hükümetin dini özgürlükler alanında son dönemde attığı olumlu adımlara atıf yapmış ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da azınlık mallarının iadesi kararından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutlamıştı.

BÜYÜKELÇİ TAN'DAN RAPORA ELEŞTİRİ

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, USCIRF'nin Türkiye'yi dini özgürlükler konusunda "özel endişe uyandıran ülkeler" arasında gösterdiği raporuna sert eleştiriler yöneltti.

Tan, yaptığı açıklamada, "Herhangi bir tarafsız gözün, Türkiye'nin USCIRF'nin yıllık raporunda yer verildiği konuma ait olmadığını hemen fark edeceğini" belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 907 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler