1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Türkiye’nin sert tutumu, Brüksel’in başını ağrıtıyor'
Türkiye’nin sert  tutumu, Brüksel’in başını ağrıtıyor

'Türkiye’nin sert tutumu, Brüksel’in başını ağrıtıyor'

Politis gazetesi; "Türkiye'nin sert tutumunun Brüksel'in başını ağrıtmakta olduğu ve sıcak bir sonbahar gelmekte olduğu" yorumunda bulunarak...

A+A-

Politis gazetesi:

 “Türkiye’nin sert  tutumu, Brüksel’in başını ağrıtıyor”

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi; “Türkiye’nin sert tutumunun Brüksel’in başını ağrıtmakta olduğu ve sıcak bir sonbahar gelmekte olduğu” yorumunda bulunarak Avrupalı çevrelerin; Türkiye’nin bağımsız ve bağlantısız (non aligned) bir bölgesel güç olarak güçlenmesinin; Başbakan Erdoğan hükümeti için artık öncelik teşkil ettiği tespitinde bulunduklarını yazdı.
Haberi; “Sıcak Bir Sonbahar Geliyor” başlığıyla yayımlayan gazete, Başbakan Erdoğan’ın partisinin güçlenmesinin ardından, Ankara’nın dış politikasının artık Türkiye’yi AB karşısında hiçbir tavizde bulunmayı arzu etmeyen bağlantısız (non aligned) bir bölgesel güç konumuna yönlendirmekte olduğu düşüncesine sahip olan Brüksel’in; Avrupa - Türkiye ilişkilerinde “sıcak” bir sonbahar beklediğini yazdı.

MUTASYONA UĞRAMA ENDİŞESİ
Gazete, Türkiye’yle ilgilenen dairelerde, Türkiye’de yeni kurulan AB Bakanlığını üstlenen Egemen Bağış’ın sonbaharda Brüksel’e gitmesi ve Başbakan Erdoğan’ın gerek Kıbrıs sorunu gerek Ankara -AB ilişkileriyle ilgili sert açıklamalarına rağmen; Avrupalı liderleri rahatlatacağına dair bir beklenti bulunduğunu ifade etti.
Gazete, Avrupa-Türkiye ilişkilerini sistematik olarak takip eden Brüksel’deki yetkililerin; gelecekte meydana gelecek gelişmelere, aynı zamanda bu ilişkilerin yavaş ama istikrarlı bir şekilde mutasyona uğramasına dair güçlü endişelerini gizlemediklerini ekledi.
Gazete, “Brüksel’in direktifleri verip, katılım adayı olan ülkenin AB’nin kendisinden istediklerini yerine getirmeye çalıştığı katılım ilişkilerinden; bir tarafta Türkiye’nin bir tarafta da AB’nin olduğu iki tane eşit ve tamamen bağımsız varlığın imtiyazlı ilişkilerine geçildiği” yorumunda bulundu.

“YENİ TÜRK FELSEFESİ”
Gazete, Brüksel’deki çevrelerin, Ankara’nın “tam üyelik perspektifinden başka; AB’yle başka hiçbir ilişki kurmayı kabul etmemekte olduğu bugüne kadarki sabit tutumunun; kesin ve değişmez olarak addedilmemesi gerektiğini düşündüklerini de” kaydetti.
Gazete, aynı diplomatik kaynakların; Türkiye’nin bağımsız ve bağlantısız bir bölgesel güç olarak güçlenmesinin artık Erdoğan Hükümeti için bir öncelik teşkil ettiği ve Avrupa’yla imtiyazlı bir ilişkinin bu “yeni Türk felsefesine” rahatlıkla dâhil olacağı tahmininde bulunduklarını da belirtti.
Gazete, AB’nin büyük ülkelerinin böyle bir perspektifi çok olumlu karşılamış olacaklarını, çünkü Türkiye’nin stratejik ve jeopolitik boyutunun öneminin; yaşlı Avrupa için önemli bir şey olarak kalmakta olduğunu ifade etti.

İLERLEME RAPORU
Türkiye’yle ilgili ilerleme raporunun, Ankara’da; AB karşısında yeni tepkilere yol açmasının beklendiği de belirtildi.
Avrupa Komisyonu’nda, Türkiye yıllık ilerleme raporu çalışmalarının başladığını ifade eden gazete, diplomatik çevrelerin, ekim ayında yayımlanacak olan raporun; Ankara’da daha sert tepkilere yol açabileceği uyarısında bulunduklarını ekledi.
Brüksel’in, “nefesini tutmuş bir şekilde”; ekim ayı ışığında Kıbrıs sorununda yaşanacak gelişmeleri beklemekte olduğunu kaydeden gazete, müzakerelerde esaslı ilerleme yaşanmaması halinde, Avrupa -Türkiye meselelerindeki gelişmelerin beklendiğinden daha hızlı gerçekleşeceği düşüncesi bulunduğunu haber verdi.


Bu haber toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler