1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE'DEN MESAJ YAĞDI
TÜRKİYEDEN MESAJ YAĞDI

TÜRKİYE'DEN MESAJ YAĞDI

TC CUMHURBAŞKANI GÜL: “'DENKTAŞ'IN KAYBI SADECE KIBRIS TÜRKLERİNİN DEĞİL, TÜM TÜRK MİLLETİNİN KAYBIDIR. MİLLETİMİZ GERÇEK BİR KAHRAMANINI YİTİRMİŞTİR'' TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Denktaş'ın

A+A-

TC CUMHURBAŞKANI GÜL: “'DENKTAŞ'IN KAYBI SADECE KIBRIS TÜRKLERİNİN DEĞİL, TÜM TÜRK MİLLETİNİN KAYBIDIR. MİLLETİMİZ GERÇEK BİR KAHRAMANINI YİTİRMİŞTİR''

TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1.  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Denktaş'ın kaybı sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül,  1. Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kıbrıs Türklerinin devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle özdeşleşmiş, mücahit devlet adamı Rauf Denktaş'ın ebediyete intikal ettiğini derin teessürle öğrendiğini belirten Gül, şunları kaydetti:

''Sayın Denktaş'ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir.

Halkının haklı davasına adanmış bir ömrün geriye bıraktığı en büyük miras şüphesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Kıbrıs Türk halkının bu mirasa sahip çıkarak, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik yarım asırlık mücadelesinde başarıya ulaşması, merhum Denktaş'ın aziz hatırasını yaşatacak en önemli kazanım olacaktır. Kıbrıs Türk halkı, bu onurlu mücadelesinde, anavatan Türkiye'yi her zaman yanında bulacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bu elim gününde, merhum Cumhurbaşkanı Denktaş'a Allah'tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere, tüm Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ve Türk Milletine başsağlığı ve sabır dilerim.  Ruhu şad olsun.''

 

TC BAŞBAKANI ERDOĞAN: ''KIBRIS TÜRKLERİNİN YETİŞTİRDİĞİ DEĞERLİ DEVLET ADAMI DENKTAŞ'IN VEFATI, SADECE KKTC'DE DEĞİL, TÜRKİYE'DE DE DERİN BİR HÜZNE YOL AÇMIŞTIR''

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açtığını belirterek, ''Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Denktaş'ın vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs davasının önderi Rauf Denktaş'ın ebediyete intikalinden dolayı derin bir teessür içerisinde olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın mesajı şöyle:

''Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği değerli devlet adamı Denktaş'ın vefatı, sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açmıştır.

Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.

Bu kederli günde KKTC'deki kardeşlerimizin acılarını Türkiye olarak yürekten paylaşıyoruz.
Merhum Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Kıbrıs Türklerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.''

ERDOĞAN, SERDAR DENKTAŞ VE  BAŞBAKAN KÜÇÜK'E BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük'e başsağlığı mesajı gönderdi.

TC Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, Serdar Denktaş ve KKTC Başbakanı Küçük'e birer başsağlığı mesajı göndererek, üzüntülerini bildirdiği belirtildi.

 

 

ÇİÇEK: “HATIRASI TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN DAİMA YAŞATILACAKTIR.''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, olarak ''Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır'' dedi.

Çiçek, KKTC'nin 1.  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Çiçek, mesajında şunları kaydetti:

''Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 1. cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.

Merhum Denktaş, sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin değil bütün Türk milleti için önemli bir değerdir. Merhum Denktaş, milletimizin Kıbrıs davasını her zaman çilesini çekmiş büyük bir vatansever, eşsiz bir devlet adamı ve yeri doldurulamaz bir şahsiyettir. Yaşadığı sürece Kıbrıs Türkünün varlığı ve bağımsızlığı için hayatını ortaya koymuş ve tüm ömrünü Kıbrıs davasına vakfetmiştir. Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır.

Merhum Denktaş'ın davasına gönül veren Türk milletinin başı sağolsun. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.''

ARINÇ: “YOK SAYILMAK İSTENEN BİR HALKIN VARLIK MÜCADELESİNİ VEREN BÜYÜK BİR LİDERDİ''

TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ise Denktaş’ın vefatına ilişkin, ''O, görmezden gelinen, yok sayılmak istenen bir halkın varlık mücadelesini veren büyük bir liderdi. Milletimiz büyük ve yiğit bir evladını kaybetmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

Arınç, resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

''Kıbrıs Türkünün onurlu mücadelesinin sembolü, kardeş ülkemizin 1. Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş, hakkın rahmetine kavuştu. O, görmezden gelinen, yok sayılmak istenen bir halkın varlık mücadelesini veren büyük bir liderdi. Milletimiz büyük ve yiğit bir evladını kaybetmiştir. Kendisini, verdiği büyük mücadelesinden dolayı daima saygı ve rahmetle anacağız. Milletimizin başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.''

DAVUTOĞLU: “KIBRIS MÜCAHİTLERİ VE TÜRK HALKI ONUN AZİZ HATIRASINI ASLA UNUTMAYACAK”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Kıbrıs Mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak'' dedi.

Davutoğlu, Denktaş'ın vefatının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 1. cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ı kaybettik. Kendisi özellikle Kıbrıs Türklerinin baskı politikalarına karşı yürüttüğü onurlu mücadelede oynadığı rol ile unutulmayacak hizmetler verdi. Kıbrıs mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak. Kendisine Allah'tan rahmet, geride bıraktıklarına başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun'' ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Davutoğlu'nun daha önceden planlandığı üzere Lübnan ziyaretini gerçekleştireceği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU: “BÜYÜK ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''KKTC'nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan 1. devlet başkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

''KKTC'nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan 1. devlet başkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Anısı önünde her zaman saygıyla eğileceğimiz, büyük devlet adamı Rauf Denktaş'a rahmet, Denktaş ailesi, KKTC halkı ve Türk dünyasına başsağlığı diliyorum.''

TÜRKER

DSP Genel Başkanı Masum Türker de 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatına ilişkin, ''KKTC ve Türkiye için büyük kayıptır, Allah rahmet eylesin'' dedi.

Türker, AA'ya yaptığı açıklamada, Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisinde tedavi gören Denktaş'ın ölümünün herkesi üzdüğünü söyledi. 

Denktaş'ın, KKTC'de yaşayan vatandaşların, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine hayatını adadığını belirten Türker, Denktaş'ın, Enosis'e karşı mücadele ederken, diğer taraftan da Kıbrıslı Türkleri örgütlediğini ifade etti.

Büyük bir lider olan Rauf Denktaş'ın, Kıbrıs Barış Harekatından sonra Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağladığını vurgulayan Türker, şunları kaydetti:

''Denktaş, cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs'ta barışın sağlanması, soydaşlarımızın haklarının uluslararası camiada korunması, güvenliklerinin sağlanması konusunda üstün bir gayret göstermiştir. Uluslararası camiada, özellikle Kıbrıs Rum kesimindeki politikacılarla mücadele ederken, KKTC'de demokratik yaşamın gelişimi için büyük mücadele vermiştir.

Denktaş'ın ölümü KKTC ve Türkiye için büyük kayıptır, Allah rahmet eylesin. KKTC'nin ve Türkiye'nin başı sağolsun.''

SOYSAL: “HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANDI”

 

Türkiye’nin eski Cumhurbaşkanlarından  Süleyman Demirel, 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın eski Danışmanlarından, TC Dışişleri eski bakanlarından Mümtaz Soysal,  CHP Eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile  AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümünün ardından televizyonda değerlendirmelerde bulundu.

NTV’ye, ağlayarak  değerlendirmelerde bulunan Mümtaz Soysal, “Her şeyden önce insandı” diyerek Denktaş’ın Türkiye ve Kıbrıs için yaptıklarının, dünyaya verdiği örneğin  ve geride bıraktıkların büyük olduğunu söyledi.

“Büyük insan ve kahramandı”  dediği Denktaş’ın yabancılara karşı tutumunun herkese örnek olacak kadar eşsiz olduğunu ifade den Soysal, Denktaş’la çalışmanın kendisi için büyük bir gurur olduğunu kaydetti. Soysal, Denktaş’ın yanında dünyaya karşı nasıl durulabileceğini, dünyaya bazı şeylerin nasıl kabul ettirileceğini ve her şeyden önemlisi bunun nasıl insanca yapılacağını öğrendiğini söyledi.

Atatürk nasıl hala yaşatılıyorsa Denktaş’ın da aynı şekilde yaşatılacağını ifade eden Soysal, Kıbrıs davasında hala Denktaş’la birlikteymiş gibi mücadele vereceklerini kaydetti.

 

DEMİREL: “KÜÇÜK COĞRAFYANIN BÜYÜK ADAMIYDI”

 

Türkiye’nin eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel de, Denktaş’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve “Büyük bir devlet adamıydı, küçük coğrafyanın büyük adamıydı” diye konuştu.

 

BAYKAL: “SON ZAMANLARDA YAŞANANLAR SÖYLEDİKLERİNİN HAKLILIĞINI ORTAYA KOYDU”

 

CHP  eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal da üzüntülerinin büyük olduğunu, Denktaş’ın bölgedeki siyasete yön veren önemli bir devlet adamı olduğunu söyledi.

Denktaş’ın kararlı bir şekilde mücadelesini sürdürdüğünü ve bunu en umutsuz ortamda inançla yaptığını vurgulayan Baykal, Denktaş’ın ömrü boyunca çok sayıda başarıya imza attığını belirtti.

Baykal, Denktaş’ın eşsiz bir müzakere yeteneği olduğunu sıra dışı, olağan üstü bir kişilik olduğunu ve herkesin ona saygı göstermesi gerektiğini de dile getirdi.

Denktaş’ın haksızlıklara ve suçlamalara maruz kaldığını ancak yılmadığını da dile getiren Baykal, Denktaş’a haksız iddialarla saldırmış olanların şimdi bir durum değerlendirmesi yapması gerektiğini çünkü son zamanlarda yaşananların söylediklerinin haklılığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Davanın sahipsiz olmadığını da söyleyen Baykal, geçmişte karşı karşıya gelseler de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki siyasilerin Denktaş’la aynı paralelde mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

 

ÇELİK: “TÜRK MİLLETİNİN DÜNYAYA HEDİYE ETTİĞİ BÜYÜK DEVLET ADAMI”

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de Denktaş’ın Türk milletinin dünyaya hediye ettiği, siyasetin yetiştirdiği büyük bir devlet adamı olduğunu vurguladı.

Denktaş gibi siyasetçilerin kolay yetişmediğini söyleyen Çelik, “Dünyada kendini bir davaya adamış hayatında başka şeye yer açmamış siyasetçi zor bulunur” diye konuştu.

Denktaş’ın bir davayla özdeşleşmiş bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Çelik, Denktaş’ın bir yol yürüdüğünü ve son ana kadar yolunu değiştirmediğini belirtti.

 

Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler