1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE'DEN KIBRISLI TÜRKLERE ETİK BAKIŞ!
TÜRKİYEDEN KIBRISLI TÜRKLERE ETİK BAKIŞ!

TÜRKİYE'DEN KIBRISLI TÜRKLERE ETİK BAKIŞ!

Din; bir inanç olmanın ötesinde, hukukun da alt yapısını oluşturan; toplumsal memlerimizin (kültür parçacıkları ve kültürel birikimler) kültürel mutasyonu sonucu algılanan, toplumsal bir reflekstir. Yeni fikirlere barışık olmadan, insanlığın ileriye d

A+A-

 

 

 

Din; bir inanç olmanın ötesinde, hukukun da alt yapısını oluşturan; toplumsal memlerimizin (kültür parçacıkları ve kültürel birikimler) kültürel mutasyonu sonucu algılanan, toplumsal bir reflekstir.

 

Yeni fikirlere barışık olmadan, insanlığın ileriye dönük yüzünü keşfetmeden, dini kimliği başkalarına üstün kılmaya çalışmak ve bunu baskı aracı olarak kullanmak; donanımı yetersiz olanların, başkasının içkisini mes'ele yapanların silahıdır.

 

İnancı bir tabu, bir psikolojik eksikliğin aracı, bir sosyal yetersizlik silahı gibi, Kıbrıs Türk Toplumunun akıl ve gönül gözlerini kapatmak için kullanmak, muazzam bir diktatörya örgütlemek demektir.

 

Kıbrıs Türk Toplumu, kendi İslami özeleştiri mekanizmasını, dindarlığını öne çıkarmadan, dinden çıkar sağlamanın yollarını aramadan, başkasının içkisini mes'ele yapmadan, bir tabu psikolojisi haline getirmeden icra edebiliyor, ediyor.

 

İnanca endeksli bir yaşam biçimini Kıbrıslı Türkler ile bağdaştıramazsınız.

 

Bu aidiyet, "emik bakış" açısının kimliğiyle tanımlıdır; toplumun kendini ne ve kim olarak gördüğüdür.

 

Etnikliğin ölçüsünü dini kullanarak tanımlayamazsınız.

 

Yapılan yanlış, Türkiye'nin "Kıbrıs Türkü'ne" bakış açısıdır...

 

Etik bakıştır.

 

Dışardaki bir grubun, bir başka grubu tanımlamasıdır.

 

Ancak unutulmasın ki, siyasi ve ekonomik doktrinler, topluma ilham verdikleri ölçüde destek bulurlar...

 

DİNDE KÜLTÜREL BİR ANLAYIŞ

 

Türkiye'de din sınıfsal bir meseledir.

Sosyal dengesizlik dini doğal mecrasından koparip siyasallaştırmıştır.

 

Türkiye'deki dindar muhafazakar kitlenin hayat şartları, KKTC'nin refah seviyesinde olsa, bu kişiler inançlarını kültürel bir anlayışla mı yoksa siyasal bir anlayışla mı izah ederlerdi?

 

 İşte Kıbrıs Türkü'nün inanç anlayışındaki fark buradadır. Kültürel bir anlayışla dini izah edebiliyor Kıbrıslı Türkler.

 

İşte tam da bu nedenlerledir ki, son dönemlerde Kıbrıslı Türklerde yaratılmaya çalışılan sosyal dengesizlikler, kültürel mirasımıza on yıllardır uygulanan asimilasyonist politikalar, Kıbrıslı Türkleri ekonomik olarak çökertme programları, özelleştirme ve peşkeş ekonomisi tam da Kıbrıslı Türklerin hayat şartlarının aşağıya çekilmesi ve zorlaştırılması ile dinin doğal mecrasından ve kültürel bağlarından kopartılıp siyasallaştırılmasından başka bir şey değildir...

 

Bu bağlamda toplumsal ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak ve ekonomik özgürlüğümüzü kazanarak siyasal özgür olabilir, dinin siyasallaşmasının da önüne geçebiliriz...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler