1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Türkiye'deki seçimler için sandık kurulacak
Türkiyedeki seçimler için sandık kurulacak

Türkiye'deki seçimler için sandık kurulacak

Türkiye’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için KKTC’de de sandıklar kurulacak…

A+A-Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye’de alınan kararlara dahil olmanın önemini vurgulayarak, TC vatandaşlarını oy kullanmaya çağırdı. İlk kez 10 Ağustos Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, KKTC’de de sandık kurulacağını kaydeden Büyükelçi Akça, geçmiş seçimlerde gümrük kapılarında sandıklar kurulduğunu ancak bunun da seçmenler için zor olduğunu, dolayısıyla da katılım oranın da düşük kaldığını ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, dün düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için KKTC’de oy kullanılmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

90 bin seçmen

Büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında 12. TC Cumhurbaşkanı Seçimi için yeterli seçmen sayısı bulunan ülkelerde sandık kurulacağını ifade eden Akça, yapılan en son kütük çalışmasına göre KKTC’de de yaklaşık 90 bin seçmenin bulunduğunu, bunun önemli bir kısmını öğrencilerin, bir kısmını da geçici olarak çalışmak için KKTC’de bulunan veya çifte uyrukluların oluşturduğunu belirtti.Seçimlerin Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu tarafından organize edildiğini, elçiliklerin görevinin sadece oy kullanılmasını ve oy zarflarının Türkiye’de kurulan Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna iletilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Halil İbrahim Akça, oyların KKTC’de sayılmayacağını, bunun olası bir kargaşanın yaşanmasını önlemek için alınan bir karar olduğunu vurguladı. TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nde sadece oy kullananların kaydedileceğini ifade eden Akça, seçmen kütüklerinin internet üzerinden güncellendiğini dolayısıyla oy kullananların da kayıtlarının internet üzerinden işleneceğini, böylece oy kullananların sayısının belirleneceğini anlattı. Oy kullanabilmek için nüfus cüzdanı veya pasaport ibraz etmesinin şart olduğunu da hatırlatan Akça, nüfus cüzdanında kimlik numarası yok ise Konsolosluktan kimlik numarası içeren nüfus cüzdanı örneğinin alınabileceğini ifade etti. KKTC’de, TC Cumhurbaşkanı Seçimi birinci turunda 31 Temmuz–3 Ağustos,  ikinci turunda ise 17 Ağustos 20 Ağustos 08:00 ile 17:00 saatleri arasında oy kullanılabileceğini ifade eden Büyükelçi Akça, saat 17:00’de sırada bekleyenlerin oy kullanabileceğini ancak oy kullanma yerine 17:00’dan sonra gelenlere oy kullandırılmayacağını belirtti. Akça 31 Temmuz 3 Ağustos döneminde oyunu kullanamayanların ancak 26 Temmuz 10 Ağustos’a kadar Türkiye’de belirlenmiş gümrük kapılarında oy verebileceklerini ifade etti.

Sandıklar 20 Temmuz Fen Lisesi ile Lefkoşa Türk Lisesi’nde kurulacak

Oy verme işlemi için Lefkoşa’da Büyükelçiliğin bulunduğu bölgede yer alan 20 Temmuz Fen Lisesi ile Lefkoşa Türk Lisesi’nde 33 sandık  kurulacağını kaydeden Büyükelçi, seçmenin hangi sandıkta oy kullanacağının okulların girişinde kurulacak danışmalardan da öğrenebileceğini söyledi. Elçi, güvenlik tedbirlerinin de KKTC Polisi tarafından alınacağını belirtti.
Seçmen kütüğünün kontrol edilmesi ve randevuların internet üzerinden mümkün olduğundan seçmenlerde tereddütler oluştuğunu, bunun YSK’nın kararı olduğunu ifade eden Akça,  uygulamaların sandık kurulacak tüm ülkelerde de aynı olduğunu ifade etti.

Randevu 25 Temmuz’a kadar alınabilecek

Oy kullanımının randevu ile olacağını vurgulayan Akça, oy kullanabilmek için 25 Temmuz’a kadar www.ysk.gov.tr internet sitesi üzerinden randevu alınabileceğini, randevu almayan seçmenlere ise sistemin kendisinin gün vereceğini, seçmenlerin hangi sandıkta hangi gün oy kullanabileceğini 26 Temmuz’dan itibaren site üzerinden öğrenebileceğini anlattı.

Sadece randevu verilen günde oy kullanılabilecek

Aile fertlerine aynı gün randevu alma olanağı tanımak için sisteme giren bir kişinin 5 kişiye randevu alabileceğini anlatan Akça, seçmenin ancak kendisine randevu verilen günde oy kullanabileceğini vurguladı.

Ulaşım konusunda da değinen Akça, ilk olarak her ilçede sandık kurulmasının önerildiğini ancak YSK’nın sadece Lefkoşa’da kurulmasına karar verdiğini, ulaşım konusunda belediyelerin de desek vereceğine inandığını söyledi.

Randevuların Cuma gününe kadar alınabileceğini, bunun aileler için kolaylık olduğunu vurgulayan Akça, “Seçimlere katılmak önemlidir. Bu Türkiye’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunmuş olduğu bir imkândır. Oy kullanarak Türkiye’de alınan kararlara dahil olmak önemli bir imkândır. Dünyada tüm ülkeler bu imkânı kendi vatandaşlarına sağlayamıyor” dedi.

Konsoloslukta görevliler bulunacak

Konsolosluk hizmetlerinin verildiği binada seçmenlere yardımcı olmak için görevli personellerin de bulunacağını söyleyen Akça, +904449975 numaralı telefondan da yardımcı olunduğunu kaydetti.
Akça, tüm TC vatandaşlarını oy kullanmaya çağırdı.
(TAK)

Bu haber toplam 1855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler