1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRKİYE VE KIBRIS İŞBİRLİĞİNE MAHKÛMDUR'
TÜRKİYE VE KIBRIS İŞBİRLİĞİNE MAHKÛMDUR

'TÜRKİYE VE KIBRIS İŞBİRLİĞİNE MAHKÛMDUR'

Hristofyas, Türkiye’nin Akdeniz’de petrol-doğalgaz arama-çıkarma ruhsatı vermesini değerlendirdi

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ne Türkiye’nin ne de Kıbrıs Adası’nın coğrafi konumlarının değiştirilebileceğini, bu nedenle iki ülkenin işbirliğine mahkûm olduğunu söyledi.

Hristofyas, internetteki Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre, Türkiye’nin “Rodos’tan Kıbrıs Adası’nın güneybatı sahillerine kadar petrol-doğalgaz arama-çıkarma ruhsatı vermesini” değerlendirirken, “Bunlar kabul edilemez maharetler. Ruhumun bütün gücüyle kınamak istiyorum” dedi.

 

“TUHAF İŞLEYEN BİR ÜLKE…”

Türkiye’nin “tuhaf işleyen bir ülke olduğunu” da ifade eden Hristofyas, “tehditlerin bizi yıldıramayacağını bilmesine rağmen -ki bizi yıldıramayacağını söylüyorum- bu vakadaki kendi çıkarlarını da anlamıyor görünüyor” dedi.

Güney Kıbrıs’ın “münhasır ekonomik bölgesi” ilan ettiği ve tek yanlı aramalar yaptığı Doğu Akdeniz’deki deniz bölgesinden hidrokarbon bulup çıkarmasında Kıbrıslı Türklerin zararına hiçbir şey olmadığını belirten Hristofyas, “Kıbrıslı Türkler de kazanacak. Türkiye’nin de kaybedeceği bir şey yoktur” dedi.

 

“ÇOĞRAFİ KONUMLAR DEĞİŞTİRİLEMEYECEĞİNE GÖRE…”

Hristofyas, Ne Kıbrıs’ın ne de Türkiye’nin coğrafi konumlarının değiştirilebileceğini, bu nedenle bu iki ülkenin işbirliği yapmaya mahkûm olduğu görüşünü de ortaya koyarak buna; Kıbrıs sorununun çözülmesini, “Türk askerlerinin ve Ada’daki Türk vatandaşlarının gitmesi” ve Türkiye’nin “Kıbrıs’ı rehin tutma ve kontrol etme çabalarına son vermesi” şartını koştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler