1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRKİYE TEHDİT EDERSE, AB KIBRIS'I DESTEKLEYECEK'
TÜRKİYE TEHDİT EDERSE, AB KIBRISI DESTEKLEYECEK

'TÜRKİYE TEHDİT EDERSE, AB KIBRIS'I DESTEKLEYECEK'

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Kıbrıs’ın 1 Temmuz’da başlayacak olan AB başkanlığının çok iyi geçeceğinin belli olduğunu söyledi.

A+A-

 

 

 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Kıbrıs’ın 1 Temmuz’da başlayacak olan AB başkanlığının çok iyi geçeceğinin belli olduğunu söyledi. Hristofyas’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Shulz, Türkiye’nin Kıbrıs’a herhangi bir tehdit yöneltmesi durumunda AB’nin Kıbrıs’ı destekleyeceğini bildirdi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Avrupa Parlamentosu açısından Kıbrıs’ın birliğe tam üye olduğuna dikkati çeken Shulz, şöyle dedi:“Kıbrıs gelecek altı ay için AB başkanlığını üstlenecektir. AB’ne üye olmak isteyen bir ülkenin arkasını dönüp ‘AB başkanlığını tanımıyoruz’ demesi mümkün değildir. Bu çok tuhaf bir davranıştır. Ve ben bu konuda yoğun görüşmeler yapacağımızdan eminim.” Martin Shulz, birkaç günden beri bunu Ankara’yla görüştüğünü, gelecekte de görüşeceğini duyurdu.

 

BAĞIŞ’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Avrupa Parlamentosu’nun, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi önüne Kıbrıs’ı işgaline devam etmesi nedeniyle Türkiye’nin müzakere sürecini askıya almayı düşünüp düşünmediği sorusuna Shulz, Türkiye’nin Avrupa İşleri’nden Sorumlu Bakanı Egemen Bağış’ın, Kıbrıs’ın başkanlığı sırasında müzakere olmayacağını beyan ettiğini hatırlattı. Martin Shulz, “Sayış Bağış’a ne düşündüğümü söyledim. Bunu daha önce de söyledim. AB üyesi olmak isteyen bir devletin, AB başkanı olacak üye bir ülkeye ‘sizinle görüşmeyeceğim’ demesi mümkün değildir. Bağış’la aramda geçen aylarda gergin bir görüşme oldu. Edindiğim izlenim Bağış’ın, AB için bunun gerçekten kabul edilir olmadığını anladığıdır” dedi. 

“TÜRKİYE’DEN TEHDİT KABUL EDİLEMEZ”

Kıbrıs’ın başkanlığı sırasında Türkiye’nin tehditlerde bulunması ve sorunlar yaratması durumunda AP’nin tepkisinin ne olacağı sorusuna da Shulz yukarıdaki görüşlerini tekrarladı ve şu yanıtı verdi:“Sadece Avrupa Parlamentosu adına konuşabilirim. AP için bu tamamıyla kabul edilmezdir. Bütün AP siyasi liderlerinin belirttiği de budur. Eğer Türkiye tedbirler alırsa o zaman AB şüphesiz Kıbrıs’ı destekleyecektir. Ancak ben Türkiye’nin alabileceği veya alması gereken tedbirlerin ne olabileceğini düşünemiyorum. Ve ben abartmamamız gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz Türkiye’nin görüşlerinin farkındayız.”

 

“İŞBİRLİĞİ HERKESİN ÇIKARINA”

Türkiye’yle makul işbirliği şekilleri elde etmenin herkesin çıkarına olacağına dikkati çeken Schulz, “Eskiden olduğu gibi şimdi de Türkiye’nin AB üyeliğini istiyorum. Çünkü bir AB üyesi ülke olarak Türkiye karşı karşıya kaldığı sorunları daha kolay çözebilir. Bunun ilgili taraflar için he kadar zor olduğunu biliyorum” şeklinde konuştu. AP Başkanı, sorunları her zaman diyalog yoluyla çözmenin daha kolay olduğunu, dolayısıyla eğer biri tehdit ederse kendisinin diyalog için uğraşacağını, Kıbrıs başkanlığının gerçek sorunlarla karşı karşıya kalması durumunda AP Başkanı olarak görüşeceğini, konuşacağını, neyin yanlış olduğunu, bir çözüm için hangi adımlar atacağını söyleyeceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler