1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRKİYE RAPORU' RUM BASININDA
TÜRKİYE RAPORU RUM BASININDA

'TÜRKİYE RAPORU' RUM BASININDA

AP TEMAS GRUBU’NUN RAPOR TASLAĞI RUM BASINI’NDA KIBRISLI TÜRKLERİ SAVUNUYOR Rum gazetelerinden Fileleftheros, “Ambargonun Kaldırılması ve Kıbrıslı Türk Gözlemcilerle İlgili Talepler” başlıklı haberinde, Avrupa Parlamentosu Temas

A+A-

 

 

AP TEMAS GRUBU’NUN RAPOR TASLAĞI RUM BASINI’NDA

KIBRISLI TÜRKLERİ SAVUNUYOR

 

Rum gazetelerinden Fileleftheros, “Ambargonun Kaldırılması ve Kıbrıslı Türk Gözlemcilerle İlgili Talepler” başlıklı haberinde, Avrupa Parlamentosu Temas Grubunun rapor taslağını açıkladı.
İlgili rapor taslağının Ankara’nın taleplerine “arka çıktığı” yorumunu yapan gazete, rapor taslağının Kıbrıs Türk toplumu aleyhindeki izolasyonun ve ambargonun kaldırılması, aynı zamanda AP Genel Kurul çalışmalarına katılmaları için iki Kıbrıslı Türk milletvekiline gözlemci statüsü verilmesiyle “flört etmekte olduğunu” savundu.
Rapor taslağının bu kez her türlü sınırı aşmakta olduğunu öne süren gazete, rapor taslağının görünüşe göre Temas Grubunun rolünün yükseltilmesi aynı zamanda AP ile Kıbrıs Türk toplumu arasındaki ilişkilerin özerkliği için baskı yapmayı amaçladığını ileri sürdü.
Rapor taslağında “bir dizi kabul edilemez ifade kullandığını” da iddia eden gazete, bunlar arasında “araştırma sondajı konusunda, tüm müdahil tarafların tehditlerden kaçınmasına yönelik telkinin” de bulunduğunu; böylece taslağın “Kıbrıs’ın MEB’indeki Türk tahrikleriyle ilgili sorumlukları; Ankara ve Lefkoşa arasında eşit bir şekilde paylaştırdığını” savundu.
Taslağın, Kıbrıs sorunu çözüm çabalarını doğrudan Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığıyla ilişkilendirdiğini de yazan gazete, taslağın Kıbrıs sorununun 1 Temmuz 2012’den önce gerçekleşecek nihai çözümüne ilişkin Türklere ait zaman takvimini benimsediğini aynı zamanda uluslararası konferans toplanmasını da ortaya koyduğunu ekledi.
“Kışkırtıcı” olarak nitelendirdiği rapor taslağının, 2011 yılında, Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu Koordinatörü, Sosyalist AP milletvekili Libor Roucek’in yönlendirmesiyle hazırlandığını belirten gazete, taslağın “Temas Grubunun görev-yetki sınırlarını aşması, aynı zamanda (Deniz Üssündeki patlama gibi) Kıbrıs’taki iç meselelere karışması olarak tanımlandığını” belirtti.
Taslağın, bunları benimsediği ve ileriye götürmekte olduğu izlenimi yaratacak şekilde;

Kıbrıslı Türk toplumunun tüm taleplerini içerdiğini savunan gazeteye göre, rapor taslağının içeriği kısaca şöyle:

“1. Temas Grubu, 2012 yılının Kıbrıs Türk toplumunu tam anlamıyla AB’ye dâhil olmuş olarak aynı zamanda Kıbrıslı Türk milletvekilleri de AP’ye gireceğinden; Temas Grubunun statüsünü de tamamlanmış olarak bulacağını ümit ediyor.
(Bu ifadenin Kıbrıslı Türk gözlemcilerin AP genel kurul çalışmalarına katılmalarına dair Türk talebini ortaya koymakta olduğunu öne süren gazete, taslağı kaleme alanların taktik hareketi yapmakta olduğundan söz etti ve bu hareketin Temas Grubunun rolünün yükseltilmesi ve Ankara’nın AP ile Kıbrıslı Türk toplumu arasındaki ilişkilerin özerkliğine yönelik isteğinin karşılanması için baskı yapılmasını amaçladığını ifade etti.)
2. Adanın Kuzey bölümüne dayatılan ambargonun ekonomiye kötü etkiler var. 1964 yılından bu yana, Kıbrıslı Türk sporculara uygulanan blokaj, Kıbrıslı Türk sporcuların başka ülkelerle spor faaliyetlerine veya Olimpiyat Oyunlarına katılmalarını engelliyor. Bununla birlikte aynı şey kültürel ve sosyal faaliyetlerde de geçerlidir.
(Gazeteye göre bu ifade, Kıbrıslı Türklere dayatılan izolasyonun; sadece ticari konularda değil, kültürel ve spor alanında da kaldırılmasına ilişkin Türk talebini kayda geçirmeyi amaçlıyor.)
3. Taslak, 2012 yılının başında BM Genel Sekreteriyle gerçekleştirecekleri görüşme ışığında, tarafları gerekli uzlaşmalara varmaya çağırıyor. Taslak, Kıbrıs Cumhuriyetinin 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını devralacak olmasının; müzakerelerin başarılı bir şekilde sonlanmasına ilişkin şartları oluşturması gerektiğini de ifade ediyor.
(Gazeteye göre taslak iki konuyu birbirine bağlıyor ve böylece Türklerin gayri resmi zaman takvimini de benimsemiş oluyor.)
4. Genel Sekreter, tüm iç boyutları kapamaları ve akabinde de sorununun dış boyutlarıyla ilgili olarak uluslararası bir konferans toplayacak pozisyonda olmaları amacıyla; liderleri 2012 yılında Ocak ayında New York’ta görüşmeye davet etti.
5. Temas Grubu, Kıbrıs Türk toplumunun tüm alanlarıyla diyalogu güçlendirmeye devam edecek.
6. Taslak, Temas Grubunun adanın Kuzey bölümündeki siyasetçilerle temaslarının yetersiz olduğunu da hoşnutsuz bir şekilde dile getiriyor.”

“GÖÇMENLERE VERİLECEK TAZMİNAT İÇİN DOĞAL GAZ”
Gazete yukarıdaki ara başlık altında ise, Temas Grubunun rapor taslağının “sondaj meselesindeki anlaşmazlığın; yeniden birleşme anlaşmasının finanse edilmesi, özellikle de mal-mülklerle ilgili taleplerin finanse edilmesi konusunda çözüm bulunmasında bir yöntem teşkil edebileceği” görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.
Gazete, bir diğer deyişle, taslağın “evlerine dönme hakkından mahrum kalacak olan Rum göçmenlerin; doğal gazın değerlendirilmesinden doğacak kazançlarla tazmin edilmelerini önermekte olduğunu” iddia etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 995 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler