1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE RAPOR TASLAĞINA GÜVENOYU
TÜRKİYE RAPOR TASLAĞINA GÜVENOYU

TÜRKİYE RAPOR TASLAĞINA GÜVENOYU

Avrupa Parlamentosunun Türkiye’yle ilgili rapor taslağının, AP milletvekilleri ve AP’deki siyasi grupların büyük çoğunluğundan “güvenoyu aldığı” ifade edildi. Fileleftheros gazetesi “Maraş ile Ticaret Birleştirildi... AP̵

A+A-

 

Avrupa Parlamentosunun Türkiye’yle ilgili rapor taslağının, AP milletvekilleri ve AP’deki siyasi grupların büyük çoğunluğundan “güvenoyu aldığı” ifade edildi.
Fileleftheros gazetesi “Maraş ile Ticaret Birleştirildi... AP’nin Türkiye’yle İlgili Rapor Taslağına Güvenoyu” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, “AB’nin gümrük gözetimi altında” ve “yasalara uygun olarak”; Kıbrıs Türk toplumuyla doğrudan ticaret yapılması konusunu ilk kez gündeme getiren rapor taslağına, AP Dış İlişkiler Komitesinin dün gerçekleştirilen ilk toplantısında hiçbir siyasi grup tarafından karşı çıkılmadığını yazdı.
Gazeteye göre, Avrupa Halk Partisinin AP’deki milletvekillerinden, raportör Ria Omen Ruijten’e yakın çevreler de “Maraş’ın BM’ye iadesiyle birlikte gerçekleşecek olan gayri resmi bir al-ver çerçevesinde; doğrudan ticaretle ilgili bir ifadenin taslağa dahil edilmesini tam anlamıyla mantıklı buldular.”
Habere göre raportöre yakın çevreler “benzer bir öngörünün hali hazırda Lefkoşa tarafından da tartışıldığını ve bunun Başkan Hristofyas’ın ortaya koymuş olduğu üç eksenli öneriler çerçevesine dâhil edildiğine de” işaret ettiler.

“DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ GÜNDEME GELMEDİ”

Dış İlişkiler Komitesinde yapılan görüşmede, doğrudan ticaret konusunun kimse tarafından gündeme getirilmediğini yazan gazete, Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK’in AP’deki milletvekillerinden Kulis Mavronikolas’ın geçen seneki metne göre, bu seneki rapor taslağını “daha iyi” olarak nitelediğini belirtti.
Rapor taslağına “Kıbrıs’ın yasadışı kolonizasyonuna” ilişkin bir ifade dâhil edilmesi gerektiğini de belirten Mavronikolas, buna paralel olarak “hemen” kelimesinin eklenmesiyle birlikte “Türk askeri birliklerinin adadan ayrılması söyleminin” de güçlendirilmesini istedi.
Son iki yılın (rapor taslağı) metinlerinde bulunan bu iki noktanın, bu yıl “ortadan kaybolduklarını” kaydeden gazete, bu durumun, Rum milletvekillerinin talep edeceği iki değişikliğin sinyalini verdiğini belirtti.
Değişiklik önerisinde bulunulması beklenen diğer bir noktanın ise, “12. parselde gerçekleştirilen sondaj çalışmaları arka planda olmak üzere, Türk tehditleriyle alakalı olduğunu” kaydeden gazete, bu meselenin de rapor taslağında bulunmadığına dikkati çekti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1183 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler