1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘TÜRKİYE, KIBRIS’TA İNSAN HAKKI İHLALLERİ YAPIYOR’
‘TÜRKİYE, KIBRIS’TA İNSAN HAKKI İHLALLERİ YAPIYOR’

‘TÜRKİYE, KIBRIS’TA İNSAN HAKKI İHLALLERİ YAPIYOR’

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin BM’deki Daimi Temsilcisi Minas Hacımihail, BM Genel Kurulunun Üçüncü Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye tarafından Kıbrıs’ta “insanlık hakları ihlalleri” yapıldığını iddia etti. Simerini gaz

A+A-

 

 

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin BM’deki Daimi Temsilcisi Minas Hacımihail, BM Genel Kurulunun Üçüncü Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye tarafından Kıbrıs’ta “insanlık hakları ihlalleri” yapıldığını iddia etti.
Simerini gazetesi “Türkiye’yle İlgili Suçlamada Bulundu... Kıbrıs Dünyadaki En Yüksek Göçmen Oranına Sahip” başlıklarıyla verdiği haberinde, Hacımihail’in Türkiye’nin 1974 yılında “Kıbrıs’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüyle birlikte bariz bir şekilde temel insanlık haklarını ve temel özgürlükleri ihlal ettiğini” savundu.
Habere göre Hacımihail, “askeri şiddet kullanılmasının ve buna müteakip Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının 3’te birinin süregelen işgalinin Kıbrıs halkını uzun yıllar boyunca barış içerisinde bir arada yaşama hakkından mahrum ettiğini” kaydetti.
“Kıbrıs’ın bugün nüfusuyla bağlantılı olarak, dünyadaki en yüksek göçmen oranına sahip ülke olduğunu” ileri süren Hacımihail, BM’nin 1974 yılından bu yana Türkiye’yi uluslararası hukuk karşısındaki yükümlülüklerine saygı duymaya çağıran önemli kararlar benimsediğini ifade etti.

“DEMOGRAFİK YAPIYI BOZMAN ÇABASI”

Hacımihail, Türkiye’nin bunun tam aksine “halkı ve ülkeyi bölerek, nüfusun 3’te birini evlerinden toplu bir şekilde sürgün edip mallarından yasadışı bir şekilde istifade ederek, kayıpların akıbetiyle ilgili bilgi vermeye itiraz ederek, mülk hakkını kabul etmeyerek, 160 bin ve daha fazla yerleşiğin (memlekete) girmesini sağlayıp toplu kolonizasyon gerçekleştirerek aynı zamanda kültürel ve dini mirası tahrip ederek Kıbrıs’ta toplu insanlık hakları ihlalleri gerçekleştirmeye devam ettiğini” iddialarına ekledi.
Gazeteye göre Hacımihail sözlerinin devamında, Türkiye’nin “adanın demografik bileşimini bozma çabasının Cenevre sözleşmesinin ihlali, aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğüne göre bir savaş suçu teşkil ettiğini” de söyledi.
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, müzakereler çerçevesinde 3 yıldır Kıbrıs sorununa BM ilgili kararları uyarınca iki kesimli-iki toplumlu federasyon çerçevesinde bir çözüm bulma çabası gösterdiğini ifade eden Hacımihail, iki toplumlu müzakerelerin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının temel öğesinin “Kıbrıs’taki insan hakları ihlallerinin derhal sona ermesi” olduğunu ekledi.
Alithia gazetesi habere “Türkiye’yle İlgili Suçlamada Bulunuldu” başlığıyla yer verirken; Haravgi “Türk İhlalleri Kınanmakta” başlıklı haberinde Hacımihail’in, Rum hükümetinin amacının tüm vatandaşları için temel özgürlükleri ve insanlık haklarını desteklemek ve iyileştirmek olduğunu söylediğini yazdı
Fileleftheros ise, “Yunanistan ve Kıbrıs Türkiye’yle İlgili Suçlamada Bulundu” başlıklı haberinde, Hacımihail’in yanında Yunanistan’ın BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Dimitros Çiras’ın da aynı toplantıda Türkiye’yle ilgili suçlamada bulunduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler