1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘TÜRKİYE KIBRISLI TÜRKLERE ÖNEM VERMİYOR’
‘TÜRKİYE KIBRISLI TÜRKLERE ÖNEM VERMİYOR’

‘TÜRKİYE KIBRISLI TÜRKLERE ÖNEM VERMİYOR’

Kıbrıs (Güney) Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, “Türkiye’nin Kıbrıslı Türklere, kendi egoist çıkarları kadar önem vermediğini” iddia etti.

A+A-Kıbrıs (Güney) Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, “Türkiye’nin Kıbrıslı Türklere, kendi egoist çıkarları kadar önem vermediğini” iddia etti.
Gazeteler, Markulli’nin üç günlük ABD ziyaretini tamamladığını belirtirken, bu ziyaretine ilişkin çeşitli açıklamalara yer verdiler.
Fileleftheros, “Cesur Adımlar Atalım… Türkiye Kıbrıslı Türklere Önem Vermiyor” başlıklı haberinde, Markulli’nin New York’taki “Wooldrow Wilson” düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, doğalgaz çıkarma çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunduğunu yazdı.
Habere göre Markulli, Güney Kıbrıs’ın artık kendisinin ve başkalarının geleceğine ilişkin daha fazla söz sahibi olduğunu, bu yüzden Kıbrıs’taki gelişmelerin tüm bölgeyi etkileyeceğini iddia etti.

“CESUR ADIMLAR GEREKECEK”


Güney Kıbrıs’ın, tarihini ve stratejik önemini değiştirecek önemli kararlar alması gerektiğini ve cesur adımlar atması gerekeceğini belirten Markulli, “önemli unsurlardan bazılarının denk düştüğü görülüyor ve bu çıkar uyuşması doğru değerlendirilirse Kıbrıs, Kıbrıs’ın ortakları ve komşuları için çok olumlu sonuçlar doğurabilir” şeklinde konuştu.
Gazete, Markulli’nin konuşmasında, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)’de doğalgaz sondaj çalışmalarına ve Türkiye’nin bölgedeki “tehditlerine” de değindiğini belirtirken; “Türkiye’nin kendi egoist çıkarları kadar Kıbrıslı Türkleri önemsemediğini” söylediğini de yazdı.

CLİNTON’DAN MÜZAKERELERE DESTEK


Öte yandan Simerini, Markulli’nin dün tamamladığı ABD ziyareti hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan bir yetkilinin Markulli ve ABD’li meslektaşı Hilary Clinton arasındaki görüşmeye ilişkin sözlerini yansıttı.
Habere göre söz konusu yetkili, Clinton’un Markulli’ye, ABD’nin “Kıbrıs idaresi ve aitliğinde, BM şemsiyesi altında, adanın iki toplumlu iki kesimli federasyon çerçevesinde yeniden birleşmesi için devam eden müzakerelere yönelik desteğini” ilettiğini söyledi.
Clinton’un “tüm tarafları barış ve ilerleme adına çabalarını daha da yoğunlaştırmaları yönünde cesaretlendirdiğini” belirten söz konusu kaynak, görüşmede doğalgaz konusu ve Güney Kıbrıs ile bölge ülkelerinin yapabileceği işbirlikleri konusuna da değinildiğini ifade etti.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 993 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler