1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE - İSPANYA ZİRVESİ
TÜRKİYE - İSPANYA ZİRVESİ

TÜRKİYE - İSPANYA ZİRVESİ

3. Türkiye-İspanya Zirvesi yarın Ankara'da yapılacak. Zirvenin gündeminde Kıbrıs da var

A+A-

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigues Zapatero'nun katılımıyla 3. Türkiye-İspanya Zirvesi yarın Ankara'da yapılacak. Zirvenin gündeminde Kıbrıs da var.

Başbakanlık basın merkezinin internet sitesinden yapılan açıklamada, her alanda giderek gelişen, yoğunluk ve derinlik kazanan Türkiye-İspanya ilişkilerinin kurumsal bir çerçeveye oturtulması amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigues Zapatero'nun iki ülke arasında her yıl hükümetlerarası zirve toplantıları yapılması konusunda varmış oldukları mutabakat uyarınca 3. Türkiye-İspanya Zirvesi'nin yarın Ankara'da gerçekleştirileceği belirtildi.

5 Nisan 2009 ve 22 Şubat 2010 tarihlerinde İstanbul ve Madrid'de iki ülkeden çok sayıda bakan ve üst düzey bürokratın katılımlarıyla düzenlenen birinci ve ikinci Türkiye-İspanya zirveleri vesilesiyle mükemmel bir seyir izleyen Türkiye-İspanya ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine yönelik kapsamlı görüşmelerde bulunulduğu anımsatılan açıklamada, 3. Türkiye-İspanya Zirvesi münasebetiyle Türkiye'ye gelecek İspanya Başbakanı Zapatero'ya Dışişleri Bakanı Trinidat Jimenez ve Altyapı Bakanı Jose Blanco Lopez'in yanı sıra üst düzey bürokratlar ile basın mensuplarının refakat etmeleri, Başbakan Erdoğan'a ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve diğer üst düzey yetkililerin eşlik etmelerinin öngörüldüğü ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Zirve programı uyarınca başbakanlar ve ayrıca eş zamanlı olarak ilgili bakanlar arasında paralel görüşmeler yapılacak, ardından, iki başbakanın başkanlıklarında bakanların katılımlarıyla genel oturum düzenlenecektir. Zirve, ortak basın toplantısının ardından katılımcıların bir araya gelecekleri resmi akşam yemeğiyle son bulacaktır.

Zirve sırasında taraflar arasında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-İspanya ikili ilişkilerinin siyasi ve ekonomik boyutları, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs, küresel ekonomik durum, G-20 ile bölgesel ve uluslararası plandaki güncel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Medeniyetler arası diyalog anlayışının büyük önem kazandığı günümüzde, Sayın Başbakanımız ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigues Zapatero'nun kurulmasına öncülük ettikleri 'Medeniyetler İttifakı Girişimi'yle bağlantılı son çalışmaların da görüşmeler sırasında gözden geçirilmesi öngörülmektedir.

3. Türkiye-İspanya Zirvesi'nin Türk–İspanya ikili ilişkilerini kapsam ve derinlik açısından daha ileri taşıması, ekonomik ve ticari ilişkilere yeni bir ivme kazandırması, bölgesel ve güncel uluslararası gelişmeler bağlamında iki ülke arasında işbirliğini daha da çeşitlendirmesi beklenmektedir.''

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 617 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler