1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRKİYE İNŞALLAH, ASLA BURADAN ÇIKMAYACAKTIR'
TÜRKİYE İNŞALLAH, ASLA BURADAN ÇIKMAYACAKTIR

'TÜRKİYE İNŞALLAH, ASLA BURADAN ÇIKMAYACAKTIR'

Tatar, Türkiye’den getirilecek suyun hem Kıbrıs’ın ekonomik çehresini değiştireceğini, hem de KKTC ile Anavatan Türkiye arasındaki bağları daha da güçlendireceğini söyledi.

A+A-

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’den getirilecek suyun hem Kıbrıs’ın ekonomik çehresini değiştireceğini, hem de KKTC ile Anavatan Türkiye arasındaki bağları daha da güçlendireceğini söyledi.

KKTC ekonomisindeki gelişmeler de vurgu yapan Tatar, “Son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Turizmde geceleme sayısında büyüme oldu. 2.5 milyon gecelemeye ulaştık. 20 bin yatağı geçtik ve hedef 40 bin yataktır. Sıkıntılara rağmen öğrenci sayısı 50 bine ulaştı. Hedef 60 bindir. Hedeflere doğru gidiyoruz. Bunları başarmamız halinde KKTC’nin geleceğinin ekonomik açıdan çok daha iyi noktaya gideceğinden eminiz” dedi.

Ersin Tatar, KKTC’de temaslarda bulunan Antalya Genç İşadamları Derneği heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, su projesi kapsamında Geçitköy barajının temelinin atılacağı bugünün tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkının asrın projesi olan su projesine tanıklık etmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığını kaydeden Tatar, Türkiye’den su getirme konusunun çok eskilere dayandığını ancak bu tarihi projenin hayata geçirilmesinin bugüne kendilerine nasip olduğunu belirtti.

Tatar, “Duyarlı Türk hükümeti, bu büyük projenin hayata geçirilmesi için gereken kararlığı ortaya koydu ve 7 Mart 2014’de bu su inşallah akacaktır. Ve tarih yazılacaktır. Bu hem Kıbrıs’ın ekonomik çehresini değiştirecektir, hem de KKTC ile Anavatan Türkiye arasında bağlar daha da güçlenecektir. Bu nedenledir ki su projesinin anlamı büyüktür” dedi. Ersin Tatar, şöyle devam etti:

“Gerçekten hepiniz büyük değersiniz. KKTC anavatanıyla gurur duyuyor. Türkiye Cumhuriyeti giderek büyüyen, giderek güçlenen ve dünyanın örnek ülkelerinden bir tanesi haline geliyor. Ekonomik değerlere bakıldığında böyle bir potansiyel, böyle bir güç, böyle bir büyüklük söz konusu.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünün Kıbrıs Türkü’ne her zaman moral ve motivasyon verdiğine işaret eden Tatar, heryerde olduğu gibi günlük sıkıntıların KKTC’de de bulunduğunu ancak halka mesaj verirken, vizyonun büyük olduğunu ve büyük düşünmek gerektiğinin anlatılmaya çalışıldığını söyledi.

Tatar, KKTC’nin Türk ulusunun Doğu Akdeniz’deki çok önemli temsilcisi olma yolunda geliştiğine işaret ederek, “Bu bölge çok önemli. AB burada. Rum tarafını içine aldı. Bizi de kontrol edemediği bölge olarak görüyor çünkü buralara büyük önem veriyorlar” dedi.

Türkiye’nin burada olduğunu ve buranın garantör ülkesi olduğuna işaret eden Tatar, şöyle devam etti:

“Türkiye inşallah, asla buradan çıkmayacaktır. Bizim vizyonumuz budur. Hükümet olarak da Anavatan Türkiye ile olan ilişkimizi her vesileyle önemsediğimizi ve bu münasebetlerin daha da güçlendirilmesi konusunda siyasi kararlılığımız her vesileyle ortaya koyuyoruz.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 791 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler