1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE İHRACAT KAPISINI ARALIYOR MU?
TÜRKİYE İHRACAT KAPISINI ARALIYOR MU?

TÜRKİYE İHRACAT KAPISINI ARALIYOR MU?

Ankara'da üç gündür temaslarda bulunan Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la da bir araya geldi.

A+A-

 

Ankara'da üç gündür temaslarda bulunan Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la da bir araya geldi.

Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, KKTC ekonomisindeki son gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede, maliye konularının yanı sıra, KKTC'deki yatırımlar ve Mersin kapısında yaşanan sıkıntılar da ele alındı.

KKTC ekonomisinin iyiye doğru bir gelişme gösterdiğini kaydeden Ersin Tatar, bu anlamda bir büyüme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bazı tepkilerle de karşılaşıyoruz ancak, ekonominin geliştirilmesi yolunda mali disiplin uygularken bazı tepkilerle karşılaşılması da normaldir" dedi.

Mersin kapısında yaşanan sıkıntıların aşılması, rekabet ortamındaki faaliyetlerin etkinleşmesinde standardın yükseltilmesi gibi konularda Türkiye'nin desteğini isteyen Maliye Bakanı Ersin Tatar, bu anlamda pazar incelemelerinde bulunduklarını söyledi.

TATAR: “İHRACAT KAPISININ AÇILMASINDA TÜRKİYE’YE GEREKSİNİM VAR”

Ekonomik bütçenin sağlamlaşması, girişimciliğin desteklenmesi ve yatırımların geliştirilmesi için bazı yasal düzenlemeler yapmak istediklerini kaydeden Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC'nin, ihracat kapısının açılmasında Türkiye'ye gereksinimi bulunduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, "KKTC küçük bir devlet ancak ekonomik bakımdan kendi ayakları üzerinde durması gerekiyor. KKTC'yi Türkiye'nin potansiyelinden yararlandırmak bizlere güç verecektir" şeklinde konuştu.

KKTC'de, cesur, girişimci ve çok önemli işadamlarının bulunduğuna dikkat çeken Ersin Tatar, Kıbrıs Türk ekonomisinin öncülüğünü yapan işadamlarının desteklenmesi gerektiğini de vurguladı.

ÇAĞLAYAN

Zafer Çağlayan da, konuşmasında, KKTC'yi yakından izlediklerini belirterek, Kuzey Kıbrıs'taki ihracatın çeşitlendirilerek artmasının önemi üzerinde durdu.

Tarım Bakanlığıyla beraber önümüzdeki hafta bir toplantı gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Zafer Çağlayan, badem, kaju gibi mamüllerin üreticilerinin ihracat sürecine katılımına ilişkin konularda ilgili birimlere talimat verdiğini kaydetti.

Zafer Çağlayan, "Türkiye iç piyasasında bu konuda bir defans var ama KKTC yatırımlarını ve ihracatın arttırılmasını sağlamak en önemli görevlerimiz arasında. Türkiye olarak her tür teknik, bilgi, tecrübe paylaşımına ve her tür çalışmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Ankara'daki temaslarını tamamlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar bu akşam ülkeye dönecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler