1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRKİYE BU MAÇI KONUŞUYOR
TÜRKİYE BU MAÇI KONUŞUYOR

TÜRKİYE BU MAÇI KONUŞUYOR

UEFA Avrupa Ligi’nde ayni gruba düşen güney Kıbrıs’ın AEL ile Türkiye’nin Fenerbahçe takımları, Türkiye basınında gündem oldu.

A+A-

 

UEFA Avrupa Ligi’nde ayni gruba düşen güney Kıbrıs’ın AEL ile Türkiye’nin Fenerbahçe takımları, Türkiye basınında gündem oldu. Hürriyet gazetesi, tarihi maç öncesi çeşitli yorumlarda bulundu.

İşte Hürriyet’in haberi:

 

 

Kıbrıs Rum Kesimi’nde Fenerbahçe’yi bekleyen en büyük tehlike Rum fanatikler. İlk maçta olay çıkarsa, 8 Kasım’da İstanbul’da yapılacak rövanş çok daha gergin geçecek.

UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakiplerinden biri Kıbrıs Rum Kesimi ekibi AEL Limasol olan Fenerbahçe’nin Ada’ya nasıl gideceği şimdiden merak konusu oldu.
25 Ekim’de rakibiyle deplasmanda karşılaşacak olan sarı lacivertlilerle birlikte bir çok Kıbrıslı Türk de şimdiden Limasol maçına hazırlanıyor.
Kıbrıs Rum Kesimi’ne ağır koşullar altında gidecek olan Fenerbahçe’yi bekleyen yol haritasına gelin birlikte bakalım...

VİZELER ÖNCE ALINACAK

F.Bahçe öncelikle Atina’ya gidecek. Sarı lacivertliler daha önceden alınmış vizelerle Kıbrıs Rum Kesimi’ne giriş yapacak. Güney Kıbrıs’a giden Türk takımları da bu yolu tercih etmişti.

LARNAKA’YA İNİLECEK

Rumların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Ercan Havaalanı’nı tanımaması nedeniyle FIFA ve UEFA kurallarına göre uluslararası yolculuk Rum Kesimi’ne Larnaka Havaalanı üzerinden yapılıyor.

THY İLE UÇULMAYACAK

Yurtdışına tüm seyahatlerini Türk Hava Yolları (THY) ile yapan Fenerbahçe bu kez özel uçakla yolculuk yapmak zorunda kalacak. Çünkü Türk Hava Yolları, tanınmayan Güney Kıbrıs’a inemiyor.

EL UZATAN DA VAR

Güney Kıbrıslılar, Türk olduğunuzu öğrendiklerinde şaşkınlık yaşıyorlar. Çoğu Türkçe biliyor ama sizinle diyaloga girmiyor. Dost elini uzatan da ters davranan da var.

TÜRKLERE GEÇİŞ İZNİ YOK

KKTC’den, Rum kesimine geçiş serbest. Ancak Rum yönetimi, Türk vatandaşlarının geçişine izin vermiyor. Bu nedenle Türkiye’den gelecekler Yunanistan üzerinden geçmek zorunda.

SCHENGEN YETMİYOR

Kıbrıs Rum Kesimi, Schengen vizesine dahil değil. Ancak, herhangi bir AB ülkesi pasaportuna sahip olan kişi KKTC’den, Rum kesimine elini kolunu sallayarak geçebiliyor.

GÜVENLİK PROBLEMİ

Kura sonrası KKTC’de yetkilileri korkutan en önemli faktör, Limasol kentinde yapılacak maçın güvenliğinin nasıl sağlanacağı. Daha önce temsilcilerimizin başına gelenler hafızalardan silinmedi.

RUM FANATİKLER

Trabzon-Anorthosis (2005), Karşıyaka–Apoel basketbol maçı (2010) ve son olarak Galatarasay-Apollon Limasol (2011) kadın voleybol karşılaşmalarında Rum fanatikler olay çıkarmıştı.

KIBRIS TÜRKLERİ SABIRSIZ

KKTC’de sayıları on binleri aşan Fenerbahçe taraftarı var. Onların Limasol maçına akın etmesi bekleniyor. İlk maçta olay çıkarsa, 8 Kasım’da İstanbul’daki rövanş çok daha gergin geçecek.

 

Bu haber toplam 1444 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler