1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Turkcell’in gurur günü
Turkcell’in gurur günü

Turkcell’in gurur günü

New York Borsası’nda gong bu kez Turkcell için çaldı

A+A-

Turkcell'in New York Borsası'ndaki 15'inci yılı çok özel bir törenle kutlandı. 1 Eylül Salı günü New York Borsası’nın (NYSE) geleneksel kapanış gongu töreninde, Turkcell hisselerinin NYSE’de işlem görmeye başlamasının 15’inci yılı nedeniyle çok özel bir tören düzenlendi.

NYSE Başkanı Tom Farley’nin ev sahipliğinde düzenlenen törene, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeleri Atilla Koç, Mehmet Hilmi Güler, Mehmet Bostan, Bekir Pakdemirli ve Jan Erik Rudberg katıldı.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da bu gurur tablosu içerisinde yerini alarak, Türkiye’de doğan bir şirketin, 15 yıldır dünyanın en büyük borsası NYSE’de tek başına yer almasının heyecanını yaşadı.
NYSE’nin geleneksel kapanış gongunu Turkcell adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça çaldı. Seremoni kapsamında Wall Street’te bulunan NYSE binasına Türkiye ve Turkcell bayrakları çekildi ve tüm dijital ekranlar Turkcell logolarıyla süslendi.

Ahmet Akça: “En büyük gururumuz güven”

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell’in NYSE’ye kote olmasının 15. yıl dönümü vesilesi ile düzenlenen seremonide “Bugün burada sadece NYSE’ye kote olmamızın 15’inci yılını değil, aynı zamanda geçen bu süre zarfında Turkcell’in gösterdiği muazzam büyümeyi kutluyoruz” dedi.

Akça, “Geçen zaman içerisinde Turkcell, Türkiye ile büyüdü; kendisine inanan yatırımcıların güvenini boşa çıkarmadı. Onbinlerce kişi için istihdam fırsatları yarattı, 9 ülkede 68 milyon abonesiyle bölgesinde lider bir şirket haline geldi. 5 yıl sonra, NYSE’ye kote olmamızın 20’nci yıl dönümünde dünyada 5G teknolojisini geliştirmeyi başarmış birkaç telekomünikasyon şirketinden birisi olmak için çalışıyoruz. Bu süreçte müşterilerimiz ve hissedarlarımız da memnuniyetlerini bize duydukları güvenle ortaya koydular. Bizim için en büyük gurur kaynağı budur” diye konuştu.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer ise Turkcell’in New York Borsası'ndaki 15'inci yılını, “Büyümesiyle, iyi yönetişim ilkeleriyle yakından takip ettiğimiz Türkiye'nin Turkcell'inin borsamıza kote olması bizim açımızdan bir değer” sözleriyle kutladı.

Karaatmaca: Kuzey Kıbrıs’ın sesini New York’a taşıdık

New York’taki etkinliğe katılan Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Turkcell markasını Kıbrıs’ta gururla temsil ettiklerini belirterek, “9 ülkede 68 milyon abonesiyle lider olan Turkcell, bu başarısını Kuzey Kıbrıs’ta da sürdürüyor. Kuzey Kıbrıs’ta mobil iletişim ve teknolojiye önderlik eden kurumumuz, Turkcell’in gücünü ve dünya vizyonunu, halkımızın desteği ile önemli bir değere dönüştürüyor. Kuzey Kıbrıs’ın Turkcell’i olarak sesimizi ve heyecanımızı New York’a da taşımanın gururunu yaşıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

100 milyon kişi ‘gong’u canlı izliyor

NYSE, dünyadaki toplam hisse alım satım işlemlerinin yüzde 44’ünün yapıldığı yer olarak biliniyor. Temmuz 2015 itibarıyla NYSE’ye kote şirketlerin piyasa değeri 19 trilyon 351 milyar dolar. NYSE gongu, borsanın açılış ve kapanışında olmak üzere, günde iki kez çalınıyor. Gong çalma törenini dünyanın çeşitli yerlerinde 100 milyondan fazla kişi televizyonlarından izliyor. Gong çalma onuru, borsada işlem gören şirketlerin başkanları ve CEO’larıyla, devlet başkanları ve bakanlara veriliyor.

Turkcell NYSE’nin en değerli 500, BİST’in en değerli ilk 5 şirketinden birisi

Turkcell NYSE’de işlem gören tüm şirketler (2423 şirket) içinde en yüksek değere sahip ilk 500 içerisinde. Turkcell hisseleri yatırımcısına 15 yılda TL bazında yüzde 316 oranında getiri kazandırdı. Turkcell ayrıca BİST’teki en değerli ilk 5 şirketten birisi olma özelliğine sahip.

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler