1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRK VİZELERİ KALKIYOR
TÜRK VİZELERİ KALKIYOR

TÜRK VİZELERİ KALKIYOR

TÜRK VATANDAŞLARINA GÜNEY KIBRIS’TAN YEŞİL IŞIK Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney) de dâhil, 27 AB üyesi ülke; Türkiye-AB kaçak mültecileri geri alma anlaşmasını uygulaması şartıyla Türkiye’ye; Avrupa vizelerini tedricen ve uzun vadede kaldırma yönü

A+A-

 

 

TÜRK VATANDAŞLARINA GÜNEY KIBRIS’TAN YEŞİL IŞIK

Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney)  de dâhil, 27 AB üyesi ülke; Türkiye-AB kaçak mültecileri geri alma anlaşmasını uygulaması şartıyla Türkiye’ye; Avrupa vizelerini tedricen ve uzun vadede kaldırma yönünde adım attı.

Fileleftheros Brüksel çıkışlı haberi okurlarına “Türk Vizeleri Konusunda Avrupa Adımı... Lefkoşa Yeşil Işık Yaktı... Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Talepleri Karşılandı” başlığıyla aktardı.

Edindiği bilgilere dayanarak AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) dünkü toplantısında Güney Kıbrıs’ın; Türkiye-AB iade anlaşmasının uygulanacağının açıkça ifade edilmesini isteyerek vizeler konusuna yoğun çekince koyan tek ülke olduğunu belirten gazete, Güney Kıbrıs’ın Danimarka dönem başkanlığı tarafından masaya konulan ilk metni “kabul edilemez” bularak reddettiğini yazdı.

Habere göre Fransa’nın; Türkiye’nin kaçak mültecilerin iadesi anlaşmasında bütün ülkelere karşı yükümlü olmasını, yargı ve iç konular alanında bütün üyelerle etkin işbirliğini öngören formülü Rum Yönetimi’ni tatmin etti ve itirazını kaldırmasını sağladı.

COREPER tarafından onaylanan ve bugün de Çalışma Bakanları Konseyi’nin onaylaması beklenen kararın Türk vatandaşlarına uygulanan Avrupa vizelerinin kaldırılması diyalogunun başlaması için yeterli olduğuna dikkat çeken gazete, vizelerin kaldırılması için yeni siyasi karar alınması gerektiğini ve bu sürecin 2017-18’den önce başlamasının da beklenmediğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1713 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler