1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRK TEHDİTLERİ' BM TOPLANTISINDA
TÜRK TEHDİTLERİ BM TOPLANTISINDA

'TÜRK TEHDİTLERİ' BM TOPLANTISINDA

BM’nin “Coğrafi İsimlerin Standartlaştırılması” konulu toplantısının kısa zaman önce gerçekleştirildiği ve toplantıda Kıbrıs Rum kesimi ile Türkiye’nin de temsil edildiği belirtildi.

A+A-

 

 

 BM’nin “Coğrafi İsimlerin Standartlaştırılması” konulu toplantısının kısa zaman önce gerçekleştirildiği ve toplantıda Kıbrıs Rum kesimi ile Türkiye’nin de temsil edildiği belirtildi.
Simerini, Coğrafi İsimlerin Standartlaştırılması konulu toplantıda Türkiye’nin de yer aldığını ve Türkiye hükümetinin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ismini tanımadığını vurgulayarak, “toplantıyı politize etmeye çalıştığını” ileri sürdü.
Gazete, Güney Kıbrıs’ın toplantıda, Coğrafi İsimlerin Standartlaştırılması Komitesi ve heyet başkanı Prodromos Vasiliyu aynı zamanda Rum kesiminin BM’deki diplomatik misyonu üyeleri tarafından temsil edildiğini anlattı.
Vasiliyu’nun toplantıda katılımcılara, Coğrafi İsimlerin Standartlaştırılması Komitesi’nin yayımladığı “Ülkeler ve Başkentler İsimleri Listesini” tanıttığını yazan gazete, Vasiliyu’nun, Rum kesiminin, coğrafi isimlerin her ülkenin kültürel mirasının bir parçası olarak standartlaştırılması ve korunması konusunda, delegelerin kararların uygulanmasına büyük önem verdiğini söylediğini aktardı.
Haberde, Türkiye’nin temsilcisinin ise bahse konu toplantıda “Türkiye hükümetinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ismini tanımadığını, Kıbrıs’ta KKTC ve Güney’deki Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere iki devlet bulunduğunu, aynı zamanda Türkiye’nin sözleşmelerden doğan haklarının yürürlükte kalmaya devam ettiğini savunduğu” yazıldı. Kıbrıs Rum kesimini temsilen toplantıya katılan Vasiliyu ise, Türkiye’nin temsilcisine verdiği yanıtta “Türkiye’nin toplantının hedefleri için işbirliğinde bulunmak yerine, BM toplantısını politize etmeyi tercih etmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını” ileri sürdü.

 

HUKUKEN GEÇERSİZ BİR VARLIK

 

Gazeteye göre Vasiliyu “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası kimliği aleyhindeki herhangi bir Türk iddiasının hiçbir hukuki sonucu olmadığı gibi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin statüsünü etkilemediğini” savundu.
Vasiliyu’nun Türkiye’nin temsilcisine, ileri sürülen “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’nin hala daha üyesi olmaya çalıştığı AB’ye başkan olduğunu anımsattığını yazan gazeteye göre, Vasiliyu, “hukuken geçersiz bir varlık olarak, BM Güvenlik Konseyi kararlarınca kınanmakta olan sahte devlet” iddiasını da aktardı.
Türkiye’nin kararları uygulamadığı gibi, coğrafi isimlerin standartlaştırılmasıyla ilgili kararları da uygulamadığını iddia eden Vasiliyu, Türkiye’nin KKTC’de 35 binin üzerinde yer adını değiştirdiğini iddialarına ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler