1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜRK TARAFI YAPICI DEĞİL'
TÜRK TARAFI YAPICI DEĞİL

'TÜRK TARAFI YAPICI DEĞİL'

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile görüştü

A+A-Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’ın resmi bir ziyaret için Güney Kıbrıs’ta olduğu ve önceki gün, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile görüştüğü bildirildi.
Haravgi gazetesi “Kıbrıs ve Ermenistan Birbirlerine Güçlü Destek Veriyor” başlıklı haberinde, Nalbantyan ile Markulli’nin, görüşmelerinin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunduklarını ve açıklamalarında, Ermenistan ile Güney Kıbrıs arasındaki iyi ilişkilere vurgu yaptıklarını yazdı.
Habere göre Nalbantyan, ülkesinin, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs sorununun çözümü için yaptığı girişimleri ve çözüme olan “yapıcı yaklaşımını” desteklediğini kaydederken, “Türk tarafının bu yönde hareket etmemesinden” duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Kıbrıs Rum Meclisi’nin Ermeni soykırımını tanıyan ilk meclislerden biri olduğunu belirten Nalbantyan, Güney Kıbrıs’a Ermenistan ile olan dostluğundan dolayı teşekkürlerini sundu.
Nalbantyan, Markulli ile Dağlık Karabağ sorununu da ele aldıklarını ve Güney Kıbrıs’ın bu konuda da Ermenistan’a destek verdiğini söyledi.
Habere göre Markulli ise, Ermenistan’ın, Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs sorunundaki tezlerine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sundu ve Ermenilerin Rum toplumundaki rolünü övdü.

MARKULLİ İZLANDA’YA GİDİYOR

Gazete, bir diğer haberinde ise, Markulli’nin yarın, iki günlük bir ziyaret için İzlanda’ya gideceğini yazdı.
Haberde, Markulli’nin temasları çerçevesinde, AB Genel İşler Konseyi Başkanı olarak, İzlanda’nın AB’ye üyelik süreci konusunu ele alacağı belirtildi.
Gazete, Markulli’nin İzlanda Başbakanı Johanna Sigurardttir, Dışişleri Bakanı Össur Skarpheinsson, Sanayi ve Yenilik Bakanı Steingrmur J. Sigfsson ve diğer yetkililerle görüşeceğini yazdı.
Habere göre Markulli, adaya 18 Eylül’de dönecek.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler