1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Türk subaylarının 'kayıplar'la ilgili ifadeleri Avrupa Konseyi'nde
Türk subaylarının kayıplarla ilgili ifadeleri Avrupa Konseyinde

Türk subaylarının 'kayıplar'la ilgili ifadeleri Avrupa Konseyi'nde

Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Konseyi’ne “kayıp” kişilerle ilgili bir memorandum gönderdi Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri Avrupa Konseyi’ne bir memorandum göndererek “ürkiye’nin kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi amac

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Konseyi’ne “kayıp” kişilerle ilgili bir memorandum gönderdi

Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri Avrupa Konseyi’ne bir memorandum göndererek “ürkiye’nin kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda olumsuz tavrının devam ettiğini bildirdi ve araştırmaların tamamlanmamasıyla”ilgili bilgilendirdi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sunduğu memorandumda 1974 yılında Türk üst düzey yetkililerinden alınan ifadeler de var.

Kıbrıs Rum Haber Ajansı’nın ele ettiği bilgilere göre, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Strasburg’daki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Theodora Kostandinidou, 25 Mayıs 2012 tarihinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne bir memorandum gönderdi ve mektupta Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi’nin “kayıp” kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla yaptığı çalışmaların başarılı olması için Türkiye’nin yardımının gerektiğini belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 11 yıl önce Kıbrıs’ın Türkiye’ye karşı davasında Türkiye’yi suçlu bulması ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Mart 2009’da “kayıp” kişiler konusuna öncelik verme kararına rağmen Türkiye hükümetinin yardımcı ve olumlu olmadığı belirtildi. Söz konusu memorandum, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi arasında Türkiye’nin AİHM kararını uygulamasıyla ilgili daimi temaslarda bulunuyor ve bu temaslar çerçevesinde sunuldu.

“Kıbrıslı Rum kayıp kişiler ve kayıp kişilerin yakınları – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının tesirli uygulanması lazım” adlı memorandumda, “Türk işgal ordusunun Kıbrıslı Rumlar’ın gömüldüğü yerler ve mezarlar ve halen kayıp olan ancak 1974 yılında tutuklanan kişiler hakkında bilgileri olduğu” belirtildi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 11 sayfalık memorandumda şunlar belirtiliyor:

***  “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kıbrıs’ın Türkiye’ye karşı davasında aldığı karara rağmen Türkiye kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla araştırmalarda bulunmuyor ve aynı zamanda yapılan çalışmalara engeller çıkarıyor ve zorlular yaratıyor.”

***  “Türkiye hükümeti bugüne kadar AİHM’nin “Varnavas’ın Türkiye’ye karşı” davasında aldığı kararı uygulamadı ve 1974 olaylarında Türk işgal ordusunun eylemleri hakkında bilgi sunmadı”.

Memorandumda, “Türk yetkililerin Kıbrıslı ve Yunanlı “kayıp” kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla yapılan araştırmalarda AİHM kararını uygulamadığı ve yardımcı olmadıkları” belirtildi.

Memorandumda, “Türk ordusunun, kuzey Kıbrıs'taki askeri bölgelerde kazı çalışmalarının gerçekleşmesine izin vermediği ve bu nedenle Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi’nin geleceğinin belli olmadığı” belirtildi.

Memorandumda, “kayıp” kişiler konusunun insani bir konu olduğu da belirtildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne sunduğu memorandumda “kayıp” kişilerin gömüldüğü sanılan yerlere koşulsuz giriş yapmanın önemine işaret ediliyor.

Memorandumda, BM Genel Sekreteri ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin taleplerine rağmen Türkiye’nin Kayıp Şahıslar Komitesi’ne “kayıp” kişilerin gömüldüğü sanılan yerler hakkında bilgi vermediği belirtildi.

Memorandumda ayrıca Türkiye’nin askeri bölgelerde bulunan kemikleri gizli ve bilinmeyen yerlere transfer ettiği ifade edildi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin tavsiyelerden sonra Türkiye’nin belirli yerlerde ya da daha sonra askeri bölge ilan edilen bölgelerde kazı çalışmaları yapılmasına izin verdiği belirtildi.

Memorandumda, bugüne kadar askeri kamp veya askeri bölgelerde kazı çalışmaları yapılmadığı belirtildi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gönderdiği memorandumda, Kıbrıs hükümetinin kuzey Kıbrıs'ta belirli yerlerde hemen kazı çalışmaları yapılması talebinde bulunduğu ve Türk ordusunun bazı yerlerde kazı çalışmaları yapılmaması yönünde bu yerleri askeri bölge ilan ettiği belirtildi.

Memorandumda, bugüne kadar ele edilen bilgilerin Kıbrıslı Türkler’den geldiği ve Türk yetkililer veya Türk ordusundan her hangi bir bilgi verilmediği belirtildi.

Kıbrıs’ın Strasburg’daki Daimi Temsilcisi Büyükelçis Theodora Konstandinidou tarafından sunulan mektup-memorandum ile özel bir belge de sunuldu.

Özel belgeye göre, son yıllarda 1974'de Kıbrıs’ta görev yapan üst düzey Türk yetkililer kendi hatıralarını yayınladılar ve bu hatıralarda hala “kayıp” olan kişiler hakkında değerli bilgiler var.

Belgeye Türkiyeli yazar Erol Mütercimler’in “Satılık Ada Kıbrıs: Kıbrıs Barış Harekatının Bilinmeyen Yönleri” adlı kitabından ekleme dahil edildi.

Kitaba göre, Özel Kuvvetler Komutanı Salih Güleryüz’ün günlük eylemleriyle ilgili belgeler üst düzey yetkililere sunuldu. Verilen bilgiler Türk ordusunun elinde bilgi olduğu görüşünü destekliyor.

 

(ABHABER – 29.5.2012)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 732 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler