1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Türk Korsanları
Türk Korsanları

Türk Korsanları

Bu hafta dönemin en yoğun günlerini yaşarken sizlere bir seçki hazırladım. Ülkemiz yazarlarının değerli çalışmaları da peşpeşe hafta içinde okura ulaştı. Şu günlerde dergilerden başka birşey okuyamayan ben, yaz tatili için kitaplar biriktirmeye başladım.

A+A-

 

 

 Bu hafta dönemin en yoğun günlerini yaşarken sizlere bir seçki hazırladım. Ülkemiz yazarlarının değerli çalışmaları da peşpeşe hafta içinde okura ulaştı. Şu günlerde dergilerden başka birşey okuyamayan ben, yaz tatili için kitaplar biriktirmeye başladım.

  Okumalarınız bol olsun...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Yastık Altı Gülkurusu

Ceyhan Özyıldız, Arka Pencere

 

“Kitap, yazarın 2004-2008 yıları arasında yazdığı; ülkemiz, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta yayınlanmış öyküleriyle, ilk kez bu kitapta okuyucuyla buluşacak olan eserlerinden oluşuyor.
 Kitapta yer alan on beş öyküsü için yazar: ‘Onlar benim yıllarca yastık altında biriktirdiğim varlıklarım, değerlerim; öykü bahçemde zar zor yetiştirip, toprağa düşüp heba olmasınlar diye defterimin arasında özenle kurutup sakladığım güllerimdiler’ diyerek kitabın ismini imliyor.
  Kurutulmuş gülün (Gül kurusu) manevi anlamının yanına, Gülkurusu renginin simgesel anlamını koyuyor yazar: “Yeni başlangıçları simgeler Kırmızı; yazarın bu kitabıyla geçmiş öykü serüveniyle hesabını kapattığını ve yeni bir sayfa açtığını ifade eder. Mor, unutkanlığın rengidir. Yayınlandığı dergi sayfalarında kalarak unutulmuş ve bu kitapla yeniden hayata tutunma şansı verilmiş öyküleridir. Gülkurusu, Kırmızı ve Mor’un karışımından oluşur.”

 

 

 

Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a Dere Tepe Kıbrıs

Ahmet Tolgay

 

“Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a dek ülkemizi adım adım gezerken bir kez daha heyecanlanarak gözlemledim ki, iklim yönünden kurak sayılan Kıbrıs, aslında muhteşem bir dere yatağıdır. Ama bu yatakta çağıl çağıl akan su değil tarihtir. On bin yıldan bu yana o muhteşem dere yatağından akıp geçen değişik kültürler inanılmaz bir miras zenginliğini bu topraklara cömertçe yaydı. Her yeni gelen kültür kendinden önceki izleri silip yok etmek gibi bir hırs taşısa da, adamızın dokusuna zenginliğini taşıyan kültürler, hiç değilse tortularını bıraktılar. Yerel ve güncel yaşamın panoramasını çizerken, kitabıma işte bu tortuların aromasını da yansıtmaya çalıştım.”

 

 

 

Lefter

Futbolun Ordinaryüsü

Haluk Hergün, NTV Yayınları

 

Ünlü futbolcunun yaşam öyküsü okura sunuluyor.

1924 yılının 22 Aralık günü Büyükada'da, balıkçı Hristo ile Argiro'nun ikinci çocukları dünyaya gelir. Bu sarışın, elâ gözlü, cin gibi bakan bebeğe, adı gibi "özgür" olsun diye Elefterios adını koyarlar...
İşte böyle başlıyor, Türk futbolunun ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Lefter'in hayatı...
  Onu sahada bir kez bile seyretmiş olmanın eşi bulunmaz bir mutluluk olduğunu söylüyor 1950'lerin, 60'ların şanslı futbolseverleri... Üstelik, bunun için Fenerbahçe taraftarı olmanın gerekmediğini, Lefter'i rakip olarak seyretmenin de futbol aşkını ateşlemeye yettiğini ekleyerek...

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Türk Korsanları

Orhan Koloğlu, Tarihçi Kitabevi,

 

“Bırakınız buharlıyı, henüz yelkenli gemilerin bile yaygınlaşmadığı bir dönemde her esir edilenin küreğe bağlanması Osmanlı'nın değil, Avrupalıların bir geleneğiydi. Turgut Reis gibi bir amiral bile İtalyanlara esir olduğunda aynı uygulamaya tabi tutulmuştu. Pedro işin bu tarafından bahsetmiyor ancak Türklerin daha insaflı davrandıklarını da saklamıyor:
 Hıristiyanlara bekçilik etme konusunda Hıristiyan bir esire Türklerden daha çok güvenirler, çünkü Türkler bize onlardan daha merhametli davranırlar... Alçak ve ikiyüzlü olanlardan seçtikleri bu Hıristiyanları, Hıristiyanların başına muhafız yaparlar. Özgür bırakacaklarını da bu muhbirlerden seçerler. Bunlar Türklerden daha acımasız olurlar. Esirler çalışırken onlara sahibinin eşeği gibi davranırlar.”

 


 

 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Yazar, çevirmen ve sinema tarihçisi Rekin Teksoy yaşamını yitirdi...

Dünyaca ünlü çizgi dizi Ten Ten'in Amerika macerası, 1,3 milyon Euro’ya alıcı bularak bir dünya rekoruna imza attı. Nedeni, Ten Ten'in yaratıcı Herge tarafından bundan 80 yıl önce çizilmiş olmasıydı.

Ünlü şair Nazım Hikmet Ran, ölümünün 49. yılında Moskova'da ünlü sanatçıların ve Rus devlet adamlarının mezarlarının bulunduğu Novodeviçi'deki kabri başında anıldı.

Sivas katliamında yaşamını yitiren Metin Altıok anısına verilen ödül, 'Sana Şehir Gelecek' adlı kitabıyla Tozan Alkan'a verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler