1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜRK KAYIP YAKINLARINA AİT VERİ TABANI TESLİM EDİLDİ
TÜRK KAYIP YAKINLARINA AİT VERİ TABANI TESLİM EDİLDİ

TÜRK KAYIP YAKINLARINA AİT VERİ TABANI TESLİM EDİLDİ

Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü (CING), Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarına ait veri tabanını Türk tarafına teslim etti.

A+A-

 

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kayıp şahıslarla ilgili genetik çalışmalarını bugüne kadar yürüten Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü (CING), Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarına ait veri tabanını Türk tarafına teslim etti.

Bu veriler, kayıplarla ilgili genetik çalışmaları bundan sonra yürütecek Bosna’daki Kayıp Kişilerle İlgili Uluslararası Komisyon’a (ICMP-International Commission of Missing Persons) gönderilecek.

TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Genetik Enstitüsü’nün, kayıp yakınlarıyla ilgili verileri, sona eren sözleşmesinin şartnamesine aykırı bir şekilde gecikmeli olarak ve gerekmediği halde yönetim kurulu kararı aldıktan sonra dün teslim ettiğini söyledi.

Küçük, kayıp yakınlarının DNA profilleri, aile ağaçları ve benzeri bilgilerden oluşan veri tabanının kodlanma sürecinin başladığını ve kısa sürede “isimsiz ve kodlanmış” şekilde Bosna’ya yollanacağını belirtti.

Gülden Plümer Küçük, Genetik Enstitüsü’nün, Kayıp Şahıslar Komitesi Rum üyesinin talebi doğrultusunda, Rum kayıp yakınlarının DNA profillerini güncelleyeceğini ancak enstitünün, ne kayıp şahıslarla ilgili genetik çalışmalar, ne de Kayıp Şahıslar Komitesi ile bir ilişkisi kalmadığını söyledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin “Gömü Yerinden Çıkarma, Kimlik Tespiti ve Kayıp Şahısların Kalıntılarının İadesi Projesi”nin genetik çalışmaları bir süre öncesine kadar Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü (CING) yürütüyordu.

Komite, projenin yeniden yapılandırılması çalışmaları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Enstitü ile yollarını ayırmış ve UNDP’nin açtığı uluslararası ihaleyle genetik çalışmaları yürütme görevini Bosna’da faaliyet gösteren ICMP’ye vermişti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler