1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TURİZMİN KALBİ BERLİN’DE ATTI
TURİZMİN KALBİ BERLİN’DE ATTI

TURİZMİN KALBİ BERLİN’DE ATTI

Almanya’nın başkenti Berlin’de 7 Mart’ta başlayan “ITB Berlin 2012 Fuarı” bugün tamamladı.

A+A-

 

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de 7 Mart’ta başlayan “ITB Berlin 2012 Fuarı” bugün tamamladı. Kuzey Kıbrıs’ın da katıldığı 5 günlük fuar,188 ülkenin ve 11 bini aşkın firma ve kuruluşun turist çekme yarışına sahne olurken, çok renkli görüntülerle hafızalardaki yerini aldı.

Kolay kolay kimsenin tümünü yerinde ziyaret edemeyeceği dünyanın beş kıtasından 188 ülkenin en çarpıcı görüntüleriyle ve kültürleriyle Berlin’e taşındığı fuarı gezenler, bu kadar çok ülkeyi tanıma fırsatı bulmaktan mutluluk duyarak ayrıldı.

5 gün boyunca turizmin kalbinin Berlin’de atmasını sağlayan fuarın bu yılki resmi ortağı Mısır olurken, Türkiye de geniş ve ilgi çekici stantları ve reklamlarıyla dikkat çeken ülkelerden biriydi.

Ülkelerin, turistik tesislerin ve hizmetlerin tanıtıldığı ITB Berlin’i 170 bin civarında kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Fuar bu akşam saat 18.00’de tamamlandı.

İlk üç günü sektör temsilcileri ve turizm profesyonellerinin ziyaretine açık olan dünyanın en büyük ve en prestijli turizm fuarlarından “ITB Berlin 2012”, dün ve bugün tatilcileri de ağırladı. Katılımcılar, halka açık günlerde de tanıtım çalışmalarını, ikramlarını ve gösterilerini sürdürdü.

Bu yıl 46'ncısı düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı'na 188 ülkeden, tur operatörleri, oteller, uçak şirketleri, online rezervasyon yapan internet siteleri başta olmak üzere 11 bin 163 firma, kuruluş, bakanlık, yerel yönetim ve turizm örgütü katıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Messe bölgesindeki 160 bin metrekarelik dev binada 26 salondan oluşan fuar alanında Kuzey Kıbrıs, 3’üncü salon 2’nci bölümde 169 metrekarelik stantla yer aldı. Bellapais Manastırı konseptiyle ve Kıbrıs Türk mimarisini yansıtan zengin görsellerle otantik bir stant olarak hazırlanan “Kuzey Kıbrıs” standında, hem ülke, hem turistik tesisler hem de Kıbrıs Türk kültürü tanıtıldı.

Kuzey Kıbrıs standında “Nord Zypern” adıyla bakanlık masası yanında “özel ilgi turizmi, KITSAB, KITOB, Res-Bir, KITREB, Karpaz Eko Turizm Birliği, Sağlık Turizmi (YDÜ), Golf Turizmi (Korineum Golf), Antik Mağusa, Acapulco Hotel, Nuh’un Gemisi Otel, Dizayn 74 ve Oza Kahve” temsil edildi.

Ziyaretçilere Kuzey Kıbrıs’la ilgili bilgiler aktarılırken, çeşitli ikramlar da yapıldı. Dizayn 74 direktörü Hasan Eminağa’nın canlı seramik şovu da en çok ilgi çeken bölümlerden oldu. Eminağa’nın fotoğrafı, Cuma günü fuar gazetesinde de yer aldı.

FUARDAN NOTLAR…

ITB Berlin 2012 tanıtım, etkileme, ikna etme, bağlantı kurma amaçlı birbirinden yaratıcı etkinliklere sahne oldu.

Birçok ülke, halihazırda dünyada bilinen imajlarıyla fuarda yer alırken, dünya turizm pastasından pay almak isteyenler de imaj yaratma çabası sergiledi.

OTANTİK KIYAFETLER, MÜZİKLİ GÖSTERİLER, İKRAMLAR…

Birbirinden güzel hazırlanmış stantlarla, tanıtım argümanlarıyla 5 gün boyunca ziyaretçileri kucaklayan fuar katılımcıları, tanıtıcı/hediyelik eşya ve yiyecek içecek ikramları da yaptı. Otantik kıyafetler, müzikli gösteriler ve ikramlar fuarın en çok ilgi gören bölümleriydi.

Çok sayıda konferans, panel ve açık oturumun düzenlendiği ITB Berlin, dünya turizm sektörünün tartışıldığı ve geleceğine ilişkin görüşlerin sunulduğu da bir platform oldu.

ITB Berlin Fuarı'nda kıtalara göre ülkelerin stantlarının yer aldığı salonlar yanında, turizmin çeşitli alanlarına ilişkin ihtisas salonları da ilgi gördü.

Ülkeler “Asya ve Pasifik; Afrika; Arap ülkeleri ve İsrail; Amerika ve Karayipler; Avrupa; Almanya” salonlarına sıralanırken, turizm şirketleri, oteller ve tur operatörleri için ayrı bir salon hazırlandı.

İHTİSAS SALONLARI

ITB Berlin’de bu yıl da ihtisas salonları vardı. Gey ve lezbiyen turizmi, gençlik ve eğitim, ekoturizm, seyahat teknolojileri, rezervasyon, kültür turizmi, sağlık turizmi, cruise tatilleri bölümlerinde yer alan katılımcılar da fuar ziyaretçilerini bilgilendirip etkilemeye çalıştı.

Fuarı çok sayıda ülkeden binlerce gazeteci izledi. Basının rahat görev yapabilmesi için tam donanımlı medya merkezi hizmet verdi. Fuar boyunca her gün özel gazete de yayımlandı.

KUZEY KIBRIS TÜRKİYE, AZERBAYCAN, ERMENİSTAN, BULGARİSTAN

Kuzey Kıbrıs standı, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Bulgaristan’la aynı holde yer aldı. Türkiye geniş standıyla dikkat çekerken, StarAlliance üyesi THY da burada tanıtım yaptı. THY’nin son teknoloji ürünü uçaklarındaki koltuklar ve yolculara sunulan yiyecekler de standa sergilendi.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ve Türkiye Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın birlikte KKTC standını gezmesi, Günay’ın Kıbrıs Türk basınına yaptığı açıklamalarda Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımı için desteklerinin süreceğini söylemesi, Kuzey Kıbrıs turizmcileri için moral oldu.

“BİZ DE VARIZ”

Fuar için Almanya’ya gelen Kıbrıslı Türk turizmciler, bu kadar büyük bir organizasyonda bir kez daha yer alarak “biz de varız” mesajı verebilmiş olmanın mutluluğunu yaşadı. Kuzey Kıbrıs standının ön hazırlıkları ve fuar günlerinde en iyi şekilde sunulması için aylardır canla başla çalışan kişiler vardı. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ve bakanlığa bağlı Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi çalışanları, KKTC’nin Berlin Temsilciliği, Kuzey Kıbrıs’ın Almanya Turizm Koordinatörlüğü, turizm örgütleri ve turizmciler fuarın başarılı geçmesi için çaba gösterdi.

ITB Berlin’de her yıl çeşitli ödüller de dağıtılıyor. Kuzey Kıbrıs stant düzenleme dalında Avrupa salonları arasında 2008’de 3.’lük; 2010’da ise 1.’lik kazanmıştı.

BERLİN’DE TÜM OTELLER DOLDU

Fuardan büyük faydayı sağlayan ise kuşkusuz tarihi ve kültürel nitelikleriyle Avrupa’da en çok görülmek istenen 4. şehir diye nitelenen Berlin oldu. Almanya başkentindeki tüm oteller, fuar nedeniyle doldu ve fiyatlar da oldukça yükseldi. Fuar nedeniyle Messe bölgesindeki trafik yoğunluğu dikkat çekerken, özellikle fuarın kapanış saati civarında yüzlerce taksinin fuara gelmesiyle ilginç görüntüler oluştu. Ulaşım altyapısı oldukça iyi olan Berlin’de bisiklet kullanımının yaygınlığı da dikkat çekiyor

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler