1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TURİZME KİLİT
TURİZME KİLİT

TURİZME KİLİT

Hükümetin yanlış turizm politikası yüzünden küçük ve orta ölçekli turizm işletmeleri tek tek kapısına kilit vuruyor “Rozagi” kapanıyor Mehmetçik’te faaliyet gösteren Rozagi Guest House isimli pansiyon sahibi Havva Altıngüneş, pansiyonu

A+A-

 

 

Hükümetin yanlış turizm politikası yüzünden küçük ve orta ölçekli turizm işletmeleri tek tek kapısına kilit vuruyor

 

“Rozagi” kapanıyor

 

Mehmetçik’te faaliyet gösteren Rozagi Guest House isimli pansiyon sahibi Havva Altıngüneş, pansiyonu satılığa çıkardığını ilan etti. Birçok turizm işletmesinin zor bir yıl geçirdiği gibi zamlardan ve müşteri azlığından dolayı kepenk kapatmayı düşünen esnaf gibi, Rozagi Guest House sahibi Havva Altıngüneş de pansiyonu satılığa çıkardığını açıkladı. Dün düzenlediği basın toplantısında Altıngüneş, Turizm bakanlığı ve TC yardım heyetinin teşviki ile Eko Turizm alanında pansiyon yapmak için 2006 yılında inşaata başladıklarını belirtti. Altıngüneş, kimseden destek görmediği için borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiğini ve tüm malını satıp yurtdışına yerleşeceğini söyledi.

“ÖKSÜZ BIRAKILDIK’’

2010 yılında faaliyete başladığını ifade eden Altıngüneş, Turizm Bakanlığının projeye başlamadan önce turlar göndereceğini söylediğini ancak tüm vaatlerin havada kaldığını vurguladı.Öksüz bırakıldığını dile getiren Altıngüneş, kalkınma bankasından 450 bin Türk Lirası kredi aldığını, kredinin 2 yıl ödemesiz olduğunu söylediklerini ileri sürdü. Pansiyonun 1 yılda bitmesi planlandığını ancak 4 yılda bittiğini söyleyen Altıngüneş, TC yardım heyetinden ayrılan paranın devletin hazinesine yattığını ancak o parayı gününde alamadıklarını belirtti. Bu paraları geç almalarından dolayı başka banklara borçlandıklarını ifade eden Altıngüneş, kalkınma bankasından aldıkları kredinin günü geldiğini borçların daha para kazanmadan biriktiğini anlattı. Kıbrıs kültürüne uygun bir yer yapmaya çalıştıklarını söyleyen Altıngüneş, aldıkları kredi kadar kendilerinin üstüne para koyduğunu ancak hiç müşterileri olmadığından borçları ödeyemediklerinden yakındı. Altıngüneş, 4 bin adet broşür dağıttıklarını, turizm bakanın “turizm patlaması olacak” sözüne çok sevindiklerini ancak tek kişi gelmediğini söyleyerek “patlayan turizm nerde biz göremedik” şeklinde konuştu.

‘’BEN BORÇLARDAN HAPSE GİRMEK İSTEMİYORUM’’

Haberlerde insanların borçlarından dolayı hapse girdiğini duyduğunu dile getiren Altıngüneş, kendisinin de bu duruma düşmeden önce bütün mal varlığını satacağını, borçlarını ödeyip adayı terk edeceğini söyledi. Amacının sadece Kıbrıs kültürünü yaşatmak olduğunu ifade eden Altıngüneş, Kıbrıslı halktan da destek görmediğinden yakındı. Açıklamaları reklam olsun diye yapmadığını söyleyen Altıngüneş, pansiyon dolup taşsa dahi kararını değiştirmeyeceğini ve yaşananlara çok kırgın olduğunu belirtti. Altıngüneş, pansiyonun olduğu yerde geçmişte kendi evi olduğunu, o evi yıkarak bu pansiyonu yaptığını söyleyerek, “burası benim doğduğum evdi, burayı sattıktan sonra kendi kıyafetlerimi bile almadan gideceğim çünkü anı kalsın istemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1305 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler