1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TURİZMDE ALMANYA UMUDU'
TURİZMDE ALMANYA UMUDU

'TURİZMDE ALMANYA UMUDU'

Dünyanın en büyük ve prestijli turizm fuarlarından ITB Berlin 2012, Kıbrıslı Türk turizmcilerin yüzünü güldürdü.

A+A-

 

 

 

Dünyanın en büyük ve prestijli turizm fuarlarından ITB Berlin 2012, Kıbrıslı Türk turizmcilerin yüzünü güldürdü. Üçüncü gününe giren fuarda, 169 metrekarelik Kuzey Kıbrıs standında binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kıbrıslı Türk turizmciler, Alman turist sayısında artış bekliyor. Fuar için pozitif değerlendirmeler yapan turizmciler, Kuzey Kıbrıs’ın turizmdeki geleceğinden umutlu.

7 Mart Çarşamba günü, 188 ülkeden 11 bin 163 firma, kuruluş, bakanlık, yerel yönetim ve turizm örgütünün katılımıyla başlayan ITB Berlin 2012 Fuarı, üç gündür turizm profesyonellerinin ziyaretine açık devam ediyor. Fuar yarından itibaren halka da açılacak ve pazar günü tamamlanacak.

Fuara katılan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ile örgüt temsilcisi turizmciler, TAK ve BRTK muhabirlerinin sorularını yanıtladı ve fuarı değerlendirdi.

 

AŞIKOĞLU: “NORTH CYPRUS MARKA OLMA YOLUNDA”

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, 2012’de Alman turist sayısında en az yüzde 40 artış beklediklerini söyledi. Aşıkoğlu, sadece sayıda değil, turist kalitesinde de artış hedeflediklerini kaydetti. Bu yıl turizm acenteleri aracılığıyla daha fazla Alman turist beklediklerini ifade eden Aşıkoğlu, diğer ülkelerden gelen turist sayısında da olumlu gelişmeler sağlandığını, Kuzey Kıbrıs’ın destinasyon sayısının da 13-14’ten, 20’ye çıkacağını bildirdi.

Aşıkoğlu, bunun büyük avantaj yaratacağını ve sadece İngiltere’den ve Türkiye’den değil, başka ülkelerden de turistler geldiğini söyledi.

Şahap Aşıkoğlu, çevre temizliği için halkın da destek vermesini isteyerek, oteller, acenteler ve bakanlığın da artık daha profesyonel çalışması gerektiğini ifade etti.

Turizmde bugün artık, üç yıl önceki Kuzey Kıbrıs’ın olmadığını, marka olma yolunda ilerleyen bir Kuzey Kıbrıs bulunduğunu vurgulayan Müsteşar Aşıkoğlu, “Artık ‘North Cyprus’ Avrupa’da bir marka olabilir, bunun adımlarını attık” diye konuştu. Aşıkoğlu, 2018’de 1 milyon turist hedefinin gerçekleşmesinin bir hayal olmadığını ITB Berlin’de gördüklerini söyledi.

 

TOLUN: “2012’DE DAHA BAŞARILI OLACAĞIZ”

 

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Türkiye ve İngiltere’den sonra en önemli pazarın Almanya olduğunu ve Kuzey Kıbrıs’ın da 25 yıldır bu fuara katıldığını belirterek, İstanbul Havayolları varken, 1990’lı yıllarda, Almanya’dan Kuzey Kıbrıs’a İngiliz turist sayısından fazla Alman geldiğini anlattı.

Tolun, fuara gelen tur operatörlerine, charter seferler bulunduğunu söyleyebildiklerini ve bundan mutlu olduklarını ifade ederek, geçmişte ulaşım ve fiyat politikalarındaki sorunlardan dolayı Almanya pazarından yeterince yararlanılamadığını belirtti.

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, “Şu anda elimize bir fırsat geçti. Bu fırsatı değerlendirebiliriz. Bu ülkeden yine yoğun şekilde turist getirerek, Almanya’yı üçüncü pazarımız haline getirebiliriz” diye konuştu.

2012’de Almanya pazarında 1990’lı yıllarda yakalanan turist sayısının aşılabileceğini dile getiren Tolun, fuardaki temaslarından ve izlenimlerinden çıkardıkları sonucun 2012’nin daha başarılı geçeceği olduğunu söyledi.

Göstergelere göre 2013’ün daha iyi geçeceğini ifade eden Tolun, “Bir pazarın, düzenli ve sürdürülebilir çalışmasının yolu düzenli seferlerdir. Bu nedenle Almanya’ya mutlaka düzenli seferlerin de konulması gerekir” dedi.

Tolun, Alman turistlerin kitle turizm ve özel ilgi turizmi beklediğini kaydederek, bu yıl kitle turizminin gerçekleştirildiğini, özel ilgi turizmine de önem verilmesi gerektiğini anlattı.

Turizmi sürükleyenin turizm acenteleri olduğunu, fuara katılan acentelerin memnun kaldığını ifade eden Orhan Tolun, KITSAB yanında 15 acentenin de ITB’ye geldiğini bildirdi.

 

DÖNMEZER: “MARKA YARATMA AÇISINDAN ÖNEMLİ”

 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Koordinatörü Ayşe Dönmezer, ITB Berlin gibi önemli bir fuarda Kıbrıs’ın yer almasının turizm profesyonelleri ve ziyaretçiler için marka yaratma açısından önemli olduğunu vurguladı.Dönmezer, fuarda bayağı ilgi gördüklerini kaydederek, yiyecek içecek kültürü ve seramik sanatı ile görsel güzelliklerin sunulduğunu söyledi. Dağıtılan North Cyprus yazılı bez torbalarla, çevreci olan ve alışverişlerini bez torbalarla yapan Almanların evine girdiklerini kaydeden Ayşe Dönmezer, Alman turist sayısında artış beklediklerini vurguladı.

Ayşe Dönmezer, eksikleri her fuarda tespit edip gidermeye çalıştıklarını, örneğin görselleri daha kaliteli bir stant düşünülmesi gerektiğini, dört tarafı kullanılabilecek bir standın da daha uygun olacağını belirtti.

Dönmezer, Alman turistlerin doğayı merak ettiğini ve hareketli bir tatili tercih ettiğini ifade ederek, Yedikonuk’ta yapılacak petrol dolum tesisinin her şeyi mahvedeceğini savundu ve hem ülke turizminin hem de insanların geleceğinin kurtarılması için bu tesise karşı çıktıklarını söyledi.

KITOB’un yaptırdığı turist memnuniyet anketinde Kuzey Kıbrıs’taki en önemli sorunun “çevre sorunları” çıktığını ifade eden Ayşe Dönmezer, bu yıl çevre temizliği ve turistlerin memnuniyetini artıracak çabalar ortaya konulması gerektiğini dile getirdi.

KITOB Koordinatörü Dönmezer, otellerin yenilenmesi ve personel eğitimi için çalışmalarının bulunduğunu ifade etti.

Dönmezer, 15’i 5 yıldızlı olmak üzere, KITOB’a üye 88 otel bulunduğunu da kaydetti.

 

KUNDURACI: “FUARA RENK KATTIK”

Restorancılar Birliği Başkanı Mehmet Ümit Kunduracı, özellikle kendi stantlarının büyük ilgi gördüğünü belirterek, ikramlarıyla fuara renk kattıklarını söyledi.

Kunduracı, fuar standının daha da geliştirilmesiyle daha verimli sonuçlar alınabileceğini kaydetti.

Kunduracı, 300’ü pasif 580 üyeleri bulunduğunu; ayrıca 400 de kayıt dışı restoran saptadıklarını ifade ederek, Eylül 2008’de geçen Res-Bir Yasası’na göre, birliğe üye olmayanların restorancılık yapamayacağını ancak bu kuralın ihlal edildiğini belirtti.

Polis ve Başsavcılık nezdinden girişimler yaptıklarını ifade eden Kunduracı, gerekli tedbirlerin alınmamasından yakındı.

 

GÜNEYLİ: “FARKLI ÜLKELERİN REHBER ÖRGÜTLERİYLE TEMASLAR KURDUK”

 

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Asbaşkanı Serhan Güneyli, bazı eksiklere rağmen fuarın güzel geçtiğini; bundan sonra daha güzel stantlarla daha çok turist çekmeye çalışacaklarını söyledi.

Alman turistlerin güneş ve kum ve rahat bir tatil istediğini; Kıbrıs Türk insanının da sıcakkanlılığıyla iyi misafirperverlik sergilediğini belirten Güneyli, ITB Berlin’de farklı ülkelerin rehber örgütleriyle temaslar kurduklarını açıkladı. Güneyli, seminerlere de katıldıklarını ve ülke turizmine daha çok katkı için vizyonlarını geliştirdiklerini anlattı.

Rehberler Birliği Başkanı İbrahim Altıner ise, bu yıl turizm için yoğun çalışmalar başlattıklarını belirterek, ülkedeki 350 civarındaki turist rehberine bu yıl 50 yeni rehberin de katılacağını bildirdi.

Altıner, rehberlerin turizm elçileri olduğuna işaret ederek, yaptıkları görevin önemini vurguladı ve 2012’nin turizmde iyi geçeceği inancını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler