1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TURİZMCİLERİN FON İSYANI!
TURİZMCİLERİN FON İSYANI!

TURİZMCİLERİN FON İSYANI!

KITSAB, dün Lefkoşa Golden Tulip Otelde yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek KKTC turizminde yaşanan gelişmeleri ve sorunları değerlendirdi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), dün Lefkoşa Golden Tulip Otelde yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek KKTC turizminde yaşanan gelişmeleri ve sorunları değerlendirdi

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), yönetim kurulu üyeleri ile dün Lefkoşa Golden Tulip otelde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. KITSAB faaliyetleri hakkında bilgi alış verişinde bulunmak, KKTC turizminde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere bir araya gelen üyeler, yaşanan sorunlara çareler ararken, gerçekleşen görüşmede UBP hükümetine de ağır eleştirilerde bulundu.

Toplantıda hükümetin turizm sektörüne karşı duyarsızlığına dikkat çekilirken,

 “turizm fonunun” şeffaflaştırılması talep edildi.

 

“YURT İÇİ TAŞIMACILIKTAKİ SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ”

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, toplantıda yaptığı açıklamada, acentelere ait araçların polis tarafından sürekli olarak durdurulup alıkonması ve şoförlere ceza yazılması konusunda bir dizi girişimlerde bulunduklarını ve bunun sonucunda da İç işleri Bakanlığı ile bir protokol imzaladıklarını kaydetti. Tolun, imzalanan bu protokolle acentelerin yurtiçi taşımacılığı ile ilgili sorunların büyük bir kısmının çözülmüş olduğunu belirtti.

 

“WEB HAYALİ GERÇEK OLUYOR”

Acentelerin sanal ortamda kendi donanımları ile başaramadıkları faaliyetleri, internet portalı içerisinde gerçekleştirmelerine imkân sağlayacak olan web-portal projesinin, TC Çukurova Kalkınma ajansının hibe programları arasında uygun bulunduğunu belirten Tolun, projenin ihale aşamasına geldiğini açıkladı. Orhan Tolun, projenin gerçekleştirilmesi ile üyelerin, otel rezervasyon ve ticetking gibi acentecilik konularında büyük bir rekabet imkânı bulabileceğini aktardı.

 

“HÜKÜMET DUYARSIZ!”

KTHY iflası sonucu mağdur olan turizm acentelerinin alacakları ile ilgili yürütülen girişimlerin hükümet yetkilileri tarafından iki yıldır dikkate alınmadığını söyleyen KITSAB Başkanı Orhan Tolun, hükümetin bu konuda duyarsız olması ve verilen sözlerin tutulmamış olması nedeni ile yasal yollara başvurulacağını belirtti.

 

“TURİZM FONUNU ŞEFFAFLAŞTIRIN!”

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, turizm fonunun yaklaşık 5 yıldan beri şeffaf bir şekilde kullanılmamakta olduğunu ve sektörün ısrarlarına rağmen kullanılmamaya devam ettiğini söyledi. Fon gelirlerinin turizmin gelişimi ve tanıtımı için kullanılacağı yerde, “cari bütçe”nin açıklarının kapatılması yönünde kullanıldığını belirten Tolun, bu konuda da yasal işlem başlatılacağını vurguladı.

 

“SEKTÖRDE ÇARPIK GELİŞMELER VAR”

Fon gelirlerinin amaç dışı kullanımı nedeni ile yaklaşık dört yıldan beridir reklam ve tanıtım gerektiren faaliyetlerde bulunulmadığını belirten Orhan Tolun “Bu nedenden dolayı, sektörde çarpık gelişmeler ve bazı pazarlarımızın kaybı noktasına gelinmiştir, konunun iyileştirilmesi yönündeki faaliyetlerimiz sürdürülmektedir” şeklinde konuştu

Tolun, birliğin ve üyelerinin ekonomik-sosyal durumlarının iyileştirilmesi amacı ile girişimlerin devam ettiğini belirterek, petrol dolum tesisleri ve taş ocakları gibi çevrenin bozulmasına sebep konularla da mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler