1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tunalı, tüm federasyonları Futbol Federasyonu’na destek vermeye çağırdı…
Tunalı, tüm federasyonları Futbol Federasyonu’na destek vermeye çağırdı…

Tunalı, tüm federasyonları Futbol Federasyonu’na destek vermeye çağırdı…

“Kimse gençlerimizin üzerinden hamaset politikaları yapmasın”

A+A-

Sosyal Demokrat Parti (SDP) Başkanı Tözün Tunalı, ülkede faaliyet gösteren tüm federasyonları Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na (KTFF) destek vermeye çağırdı.

Tunalı, KTFF’nin önündeki kapının açılmasıyla diğer federasyonların da önünün açılacağına inanç belirterek, “Kimse gençlerimizin üzerinden hamaset politikaları yapmasın” dedi.

Tunalı yaptığı yazılı açıklamada, KTFF’nin attığı adımı değerlendirdi.

Aylardır konun bilinmesine rağmen ilgili bakanlığın “çözüm bulmaktan uzak” olduğunu savunan Tunalı, çözümün uluslararası alanlarda aranması yerine teslimiyetçi girişimlerde bulunmanın tercih edildiğini ileri sürdü.

“KTFF’nin  açıklamasından sonra Bakanlık büyük bir hata daha yaparak Futbol Federasyonu ile ilişkilerini askıya aldığını söyleyerek sınıfta kaldı” diyen Tunalı, şöyle devam etti:

“Kapalı kapılar ardındaki politikalar iflas etti”

“Bakan federasyonlara müdahale edemeyeceğini bilmeyerek bu açıklamayı yaparak büyük bir gaf işledi. Bakanlığın Federasyonlara sadece maddi katkıda bulunabileceği gerçeğini görmekten uzak bu zihniyetin elbette KKTC gençliğinin uluslararası alanda spor yapmasını istemez. Yıllarca kapalı kapılar ardında yürütülen politikaların artık iflas ettiğini de görmek gerekir.”

Konulara sportif açıdan bakmayarak siyasi açıdan bakan zihniyetlerin ülke gençlerinin uyanmasından büyük rahatsızlık duyarak tepkilerini ortaya koyduklarını savunan Tunalı, şu anda siyasi eşitliğin ortadan kalkmadığının görüldüğünü söyledi.

Siyasi eşitliğe dayalı görüşmeler sürdürülürken, Futbol Federasyonu’nun da buna benzer bir ortak metine imza atmasının yadırganmaması gerektiğini ifade eden Tözün Tunalı, “Kıbrıs görüşmelerinde iki toplumun liderinin imzaladığı metin egemenliğimizi ortadan kaldırmamıştır. Yine bu konularda duyulan tedirginlik yaşanmış fakat daha sonra ortadan kalkmıştı. Metnin içeriğinin ne olduğu ortaya konulmadan hemen hayır denmesi yanlıştır” dedi.

“KKTC gençliğinin dünya gençleriyle bütünleşmesinden yanayız”

Tunalı, Sosyal Demokrat parti olarak kendilerinin KKTC gençliğinin dünya gençleri ile bütünleşmesinden yana olduğunu vurgulayarak, bu açıklamalar yapılırken herkesin dikkatli ve bilinçli bir şekilde değerlendirme yaparak, bu sürece zarar vermesini kabul edemeyeceklerini kaydetti.
Süreç başladığına göre Futbol Federasyonu’na destek olunması gerektiğini belirten Tunalı, “Siyaseti ön plana çıkarıp rant elde etme düşüncesinde olanlar da bu tavırlarından vazgeçmelidirler. Ülkedeki gençlerimizin büyük bir çoğunluğu artık dünya gençleriyle spor yapma hakkı elde etmek istiyor. Futbol Federasyonumuzun yapmış olduğu bu açıklama ise Türk tezi olarak algılanmalıdır” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1179 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler