1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÜM KAÇAKLAR YURT DIŞINA!
TÜM KAÇAKLAR YURT DIŞINA!

TÜM KAÇAKLAR YURT DIŞINA!

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, yeniden görüşülmek üzere geri gönderilen Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı önceki gün görüşüp oy birliğiyle kabul etti. Yeniden görüşülüp “oy birliği”ni bulan yasa t

A+A-

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, yeniden görüşülmek üzere geri gönderilen Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı önceki gün görüşüp oy birliğiyle kabul etti.

Yeniden görüşülüp “oy birliği”ni bulan yasa tasarısı, ülkede kaçak durumuna düşmüş kişilerin tümünün, ‘para cezası ödemeden’ yurt dışına çıkışlarına olanak sağlıyor.

 

MUHALEFET SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ…

 

UBP Hükümeti’nce “ülkede çalışıp bir şekilde kaçak duruma düşen insanlara af çıkarılması, ardından kaçak yaşamın tamamen kontrol altına alınması hedefiyle” hazırlanan ve binlerce kaçağa “yasallık” kazandıracak “Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı” muhalefetin sert tepkisi üzerine yeniden hazırlandı.

 

KAÇAKLARIN YURT DIŞINA ÇIKIŞI KOLAYLAŞTIRILDI

 

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde bu kez ‘oy birliği’ bulan yasaya göre, ziyaretçi, ikamet, iş kurma, çalışma izni bitmiş olmasına karşın halen şu anda Kuzey Kıbrıs’ta bulunan kişiler, hiçbir bedel ödemeden Kuzey Kıbrıs’tan ayrılabilecekler.

 

ÖN İZİN ŞARTI…

.

Çalışmak maksadıyla geri dönmek isteyen yabancılar, Çalışma İzinleri Yasası’nın 23. Maddesi’ne bağlı, “Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü”ne göre, “ön izin alınması” kaydı ile ülkeye girip çalışabilecek.

 

HALEN ÇALIŞIP İZNİ BİTENLERE GERİYE DÖNÜK YATIRIM OLANAĞI

 

Yasa tasarısının geçici 2. maddesi ise işveren ilişkisi devam etmesine karşın çalışma izni süresi dolan ve uzatması veya yenilenmesi işverenin ihmali ile gerçekleşmeyen kişilere, izin süresinin bitiş tarihi ile yasanın yürürlüğe giriş tarihi arasındaki süreye ait yatırımlarının geriye dönük yapılması halinde, yurt dışına çıkış yapmadan yasal hale gelme hakkı tanıyor. Yasa Tasarısı, bu maddeden yararlanabilmek için de her halükarda “pasaportla giriş” şartı koşuyor.

 

DIŞARIDAN GELECEK CEZALILARDAN BİN 300 TL

 

Tasarıya göre cezaları nedeniyle Kuzey Kıbrıs’a girişlerine engel konan kişiler, bu yasa yürürlüğe girmeden KKTC vatandaşı ile evli olanlar veya KKTC vatandaşı 18 yaşından büyük bekar çocukları ve anne-babası da, “bin 300 TL” ceza ödeyerek ülkeye giriş yapabilecek. Yasa tasarısı, öğrenci olup bu duruma düşenlerin “para cezası ödemeden” ülkeye giriş yapmalarını da öngörüyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2068 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler